7 naukowo potwierdzonych korzyści zdrowotnych wody kokosowej

Treść:

  • 7 korzyści zdrowotnych wody kokosowej
  • Wnioski

Woda kokosowa

Woda kokosowa może być bogatym w składniki odżywcze sposobem na nawodnienie organizmu. Może być korzystna dla zdrowia, w tym dla serca i nerek.

W ostatnich latach stała się modnym napojem.

Oprócz tego, że jest naturalnie słodka i nawadniająca, woda kokosowa jest wypełniona kilkoma ważnymi składnikami odżywczymi, w tym minerałami, których wiele osób nie otrzymuje w wystarczającej ilości.

7 korzyści zdrowotnych wody kokosowej

1. Dobre źródło kilku składników odżywczych

Orzechy kokosowe rosną w klimacie tropikalnym na drzewach o naukowej nazwie Cocos nucifera i są botanicznie uważane za owoce.

Woda kokosowa to płyn znajdujący się w środku młodego, zielonego kokosa. Pomaga ona odżywiać owoc. Gdy kokos dojrzeje, co zajmuje około 10 do 12 miesięcy, część płynu pozostaje, podczas gdy reszta dojrzewa w twardy biały miąższ znany jako mięso kokosowe.

Woda kokosowa zazwyczaj pochodzi z młodych orzechów kokosowych w wieku około 6-7 miesięcy, chociaż można ją również znaleźć w dojrzałych owocach. Przeciętny zielony kokos dostarcza około 1/2-1 filiżanki wody kokosowej.
Woda kokosowa zawiera 94% wody i bardzo mało tłuszczu. Nie należy jej mylić z mlekiem kokosowym, które powstaje poprzez dodanie wody do startego mięsa kokosowego. Mleko kokosowe zawiera około 50% wody i jest stosunkowo bogate w tłuszcz.

Jedna filiżanka (240 ml) zawiera również 60 kalorii:

  • Węglowodany: 15 gramów
  • Cukier: 8 gramów
  • Wapń: 4% dziennej wartości
  • Wapń: 4% dziennej wartości
  • Fosfor: 2 % DV
  • Potas: 2,5 % DV: 15 % dziennej dawki

Podsumowanie

Woda kokosowa to płyn znajdujący się w młodych orzechach kokosowych i jest naturalnym źródłem kilku ważnych minerałów.

2. Może mieć właściwości przeciwutleniające

Wolne rodniki to niestabilne cząsteczki wytwarzane w komórkach podczas metabolizmu. Ich produkcja wzrasta w odpowiedzi na stres lub uszkodzenia.
Gdy wolnych rodników jest zbyt wiele, organizm przechodzi w stan, który może uszkodzić komórki i zwiększyć ryzyko chorób.
Badania na zwierzętach wykazały, że woda kokosowa zawiera substancje, które mogą pomóc zmodyfikować wolne rodniki tak, aby nie powodowały już szkód.

W jednym z badań z 2012 roku, szczurom z insulinoopornością na diecie wysokofruktozowej podawano wodę kokosową. Aktywność wolnych rodników zmniejszyła się, podobnie jak ciśnienie krwi i poziom insuliny.
Inne badanie z 2014 r. wykazało, że uszkodzone wątroby szczurów wykazały znaczną poprawę w zakresie stresu oksydacyjnego po leczeniu wodą kokosową w porównaniu z wątrobami, które nie były leczone.

Trzecie badanie z 2016 roku wykazało korzyści płynące ze stosowania ekstraktu z wody kokosowej u szczurów karmionych dietą wysokotłuszczową. Woda kokosowa nie tylko pomogła obniżyć markery cholesterolu, ale także wykazała "skuteczność przeciwutleniającą".

Chociaż badania te są interesujące, należy zauważyć, że do tej pory nie przeprowadzono żadnych badań z udziałem ludzi i mocy przeciwutleniającej wody kokosowej, a każde z badań na zwierzętach wykorzystywało różne dawki i parametry.

Podsumowanie

Woda kokosowa zawiera przeciwutleniacze, które okazały się korzystne w badaniach na szczurach i myszach, ale brakuje badań na ludziach.

3. Może pomóc obniżyć poziom cukru we krwi u osób z cukrzycą

Badania wykazały, że woda kokosowa może obniżać i poprawiać inne wskaźniki zdrowotne u zwierząt z cukrzycą.

W badaniu z 2015 r. szczury z cukrzycą, którym podawano wodę kokosową, utrzymywały lepszy poziom cukru we krwi niż grupa kontrolna. To samo badanie wykazało również, że szczury leczone wodą kokosową miały niższe poziomy , co wskazuje na lepszą długoterminową kontrolę poziomu cukru we krwi.
Nowsze badanie przeprowadzone w 2021 r. z udziałem szczurów z cukrzycą również wykazało, że woda kokosowa obniżyła poziom glukozy we krwi.
Potrzebne są dalsze badania, aby potwierdzić te efekty u ludzi.

Jednak kolejną dodatkową zaletą wody kokosowej pod względem poziomu cukru we krwi jest to, że jest ona dobrym źródłem, które może podnosić i obniżać poziom cukru we krwi u osób z cukrzycą typu 2.
Mając to wszystko na uwadze, ważne jest, aby pamiętać, że woda kokosowa zawiera węglowodany (które są rozkładane na cukry w organizmie), więc jeśli żyjesz z cukrzycą lub stanem przedcukrzycowym, skonsultuj się z lekarzem lub dietetykiem przed włączeniem jej do diety.

Podsumowanie

Badania na zwierzętach z cukrzycą sugerują, że woda kokosowa może poprawiać kontrolę poziomu cukru we krwi, ale należy przeprowadzić więcej badań z udziałem ludzi.

4. Może zapobiegać powstawaniu kamieni nerkowych

Picie wystarczającej ilości płynów jest ważne dla zapobiegania kamicy nerkowej.

Chociaż zwykła woda jest dobrym wyborem, dwa małe badania sugerują, że woda kokosowa może być jeszcze lepsza.
Powstają one, gdy wapń, szczawiany i inne związki łączą się, tworząc kryształy w moczu. Kryształy te mogą następnie tworzyć małe kamienie. Chociaż niektórzy ludzie są bardziej podatni niż inni, kamienie nerkowe dotykają około 12% światowej populacji.
W badaniu przeprowadzonym w 2013 roku na szczurach z kamieniami nerkowymi, woda kokosowa zapobiegała przywieraniu kryształów do nerek i innych części układu moczowego. Zmniejszyła również liczbę kryształów powstających w moczu.
W badaniu z 2018 r. z udziałem ośmiu osób naukowcy odkryli, że woda kokosowa zwiększyła wydalanie potasu, chlorków i cytrynianów u osób bez kamieni nerkowych, co oznacza, że woda kokosowa może pomóc przepłukać system i utrzymać niskie prawdopodobieństwo wystąpienia kamieni.

Ponieważ jedno badanie dotyczyło zwierząt, a drugie jest tak małe, należy przeprowadzić znacznie więcej badań nad korzyściami wody kokosowej w zmniejszaniu ryzyka wystąpienia kamieni nerkowych.

Podsumowanie

Wczesne badania sugerują, że woda kokosowa może pomóc w zapobieganiu kamieniom nerkowym poprzez zmniejszenie tworzenia się kryształów i kamieni. Konieczne są jednak dalsze badania - w szczególności z udziałem ludzi.

5. Może promować zdrowie serca

Picie wody kokosowej może pomóc zmniejszyć ryzyko.

We wcześniejszym badaniu z 2008 roku naukowcy karmili szczury dietą bogatą w tłuszcze i cholesterol. Jednej z grup podawali również wysokie dawki wody kokosowej (4 ml na 100 gramów masy ciała).
Po 45 dniach grupa otrzymująca wodę kokosową miała obniżony poziom cholesterolu i podobne działanie obniżające poziom cholesterolu do tych stosowanych w celu obniżenia poziomu cholesterolu.

Należy pamiętać, że była to bardzo wysoka dawka. W kategoriach ludzkich byłoby to równoważne spożyciu 91 uncji (2,7 litra) wody kokosowej dziennie przez osobę ważącą 150 funtów (68 kilogramów).
Badanie z 2005 roku sugeruje, że woda kokosowa może również korzystnie wpływać na obniżenie ciśnienia krwi u osób z nadciśnieniem tętniczym, ale konieczne jest przeprowadzenie dalszych badań w tym obszarze.
Jednym z powodów, dla których woda kokosowa może obniżać ciśnienie krwi jest jej imponująca zawartość potasu (500 mg potasu w 8 uncjach). Wykazano, że obniża on ciśnienie krwi u osób z wysokim lub prawidłowym ciśnieniem krwi.

Podsumowanie

Chociaż istnieją pewne dowody na to, że woda kokosowa może być korzystna dla zdrowia serca, należy przeprowadzić więcej badań na ludziach.

6. Korzystne po długotrwałym wysiłku fizycznym

Woda kokosowa może być idealnym napojem przywracającym nawodnienie i uzupełniającym elektrolity utracone podczas ćwiczeń.

Są to minerały, które odgrywają kilka ważnych ról w organizmie, w tym utrzymują prawidłową równowagę płynów. Do najważniejszych elektrolitów należą potas i sód.

Ponieważ woda kokosowa zawiera elektrolity, takie jak potas i magnez, kilka badań wykazało, że może ona być bardziej korzystna niż woda do nawadniania organizmu po wysiłku fizycznym.
Jedno z niewielkich badań przeprowadzonych w Brazylii w 2014 roku wykazało nawet, że woda kokosowa poprawiła wydajność ćwiczeń lepiej niż woda lub napój sportowy w bardzo upalny dzień.

Podsumowanie

Woda kokosowa skutecznie uzupełnia płyny i elektrolity po wysiłku fizycznym. Jest porównywalna do innych napojów dla sportowców.

7. Pyszne źródło nawodnienia

Naturalna woda kokosowa jest lekko słodka o łagodnym orzechowym smaku. Ma również stosunkowo niską zawartość kalorii i węglowodanów.

Jest najświeższa prosto z owocu, ale jeśli nie jesteś w stanie zapełnić lodówki świeżymi kokosami, na półkach sklepowych jest dziś wiele marek wody kokosowej.

Pamiętaj tylko, aby przeczytać składniki, aby upewnić się, że otrzymujesz 100% wody kokosowej. Niektóre pakowane marki mogą zawierać dodatek cukru.

Możesz użyć tego tropikalnego płynu jako bazy do koktajli, budyniu, polewy lub zastąpić nim zwykłą wodę, gdy tylko masz ochotę na odrobinę naturalnej słodyczy.

Podsumowanie

Wodę kokosową można pić bezpośrednio z zielonych kokosów lub kupować ją w butelkach. Unikaj marek z dodatkiem cukru, substancji słodzących lub aromatów.

Podsumowanie

Woda kokosowa to pyszny, naturalny napój pełen elektrolitów, który może korzystnie wpływać na serce, regulować poziom cukru we krwi, poprawiać zdrowie nerek oraz zapewniać świeżość i nawodnienie po treningu.
Chociaż potrzeba więcej kontrolowanych badań na ludziach, aby potwierdzić wiele z tych właściwości, dotychczasowe badania są zachęcające.

Jeśli chcesz zacząć popijać ten tropikalny napój, na półkach lokalnego sklepu spożywczego powinny znajdować się różne marki.

Z powrotem do sklepu