Zapalenie pęcherzyka żółciowego


Treść:

 • Co to jest zapalenie pęcherzyka żółciowego?
 • Jakie są oznaki i objawy zapalenia pęcherzyka żółciowego?
 • Jaka jest główna przyczyna zapalenia pęcherzyka żółciowego?
 • Jak diagnozuje się zapalenie pęcherzyka żółciowego?
 • Leczenie zapalenia pęcherzyka żółciowego
 • Jakie są perspektywy w przypadku zapalenia pęcherzyka żółciowego?
 • Wnioski

Zapalenie pęcherzyka żółciowego

Zapalenie pęcherzyka żółciowego to stan zapalny pęcherzyka żółciowego, narządu znajdującego się w prawej górnej części brzucha. Pęcherzyk żółciowy przechowuje i rozprowadza żółć przez drogi żółciowe. Gdy kamień żółciowy utknie w przewodzie żółciowym, może spowodować powrót żółci do pęcherzyka żółciowego. Może to powodować obrzęk, ból i inne powikłania.
Zapalenie pęcherzyka żółciowego to stan zapalny pęcherzyka żółciowego, małego narządu w kształcie gruszki, który przechowuje żółć.

Co to jest zapalenie pęcherzyka żółciowego?

Zapalenie pęcherzyka żółciowego to stan zapalny pęcherzyka żółciowego, małego narządu w kształcie gruszki znajdującego się pod wątrobą, który przechowuje żółć wytwarzaną przez wątrobę. Pęcherzyk żółciowy wysyła żółć do jelita cienkiego po posiłkach, aby pomóc w trawieniu tłuszczów. Woreczek żółciowy wysyła i odbiera żółć przez małe przewody zwane drogami żółciowymi. Infekcja lub niedrożność pęcherzyka żółciowego lub połączonych z nim dróg żółciowych może powodować stan zapalny, ból i obrzęk wewnątrz pęcherzyka żółciowego.

Jakie są różne rodzaje zapalenia pęcherzyka żółciowego?

Zapalenie pęcherzyka żółciowego może być:

 • Ostre (nagłe i pilne).
 • Przewlekłe (powolne i długotrwałe).
 • Wapienne (związane z kamieniami żółciowymi).
 • Wapienne (niezwiązane z kamieniami żółciowymi).

Zapalenie pęcherzyka żółciowego może być natychmiastową reakcją na nagły problem lub powolną reakcją na długotrwały problem. Jest to różnica między ostrym zapaleniem pęcherzyka żółciowego a przewlekłym zapaleniem pęcherzyka żółciowego.
Kamienie pęcherzyka żółciowego są zwykle przyczyną zarówno przewlekłego, jak i ostrego zapalenia pęcherzyka żółciowego. Większość przypadków jest zatem "zwapniona". Pracownicy służby zdrowia używają określenia "acalculous", aby odróżnić zapalenie pęcherzyka żółciowego, które nie jest związane z kamieniami żółciowymi.

Jak często występuje zapalenie pęcherzyka żółciowego?

Około 15% światowej populacji ma kamienie żółciowe, a około 20% z nich będzie miało powikłania związane z kamieniami żółciowymi, w tym zapalenie pęcherzyka żółciowego. Kamienie żółciowe są przyczyną 95% wszystkich przypadków zapalenia pęcherzyka żółciowego.

Jakie są oznaki i objawy zapalenia pęcherzyka żółciowego?

Typowe objawy ostrego zapalenia pęcherzyka żółciowego obejmują:

 • Bólw górnej części brzucha, szczególnie w prawej górnej części brzucha. Może on również rozprzestrzeniać się na prawą łopatkę lub plecy. Ból pęcherzyka żółciowego szybko narasta, osiągając szczyt, który może być silny. Może być ostry, tępy lub spazmatyczny i może nasilać się przy głębokim oddychaniu. Niektórzy mylą go z bólem w klatce piersiowej lub nawet zawałem serca. Ostry ból pęcherzyka żółciowego nazywany jest również atakiem pęcherzyka żółciowego.
 • Nudności i wymioty są powszechne w przypadku ataku pęcherzyka żółciowego, ale osoby starsze mogą mieć łagodniejsze objawy. Mogą one odczuwać jedynie niejasną utratę apetytu lub nudności.
 • Gorączka powyżej 100 stopni Fahrenheita może wystąpić nawet u jednej trzeciej osób z ostrym zapaleniem pęcherzyka żółciowego. Gorączka może wskazywać na infekcję lub poważniejszy stan zapalny. Rzadziej występuje u osób starszych.

Inne objawy mogą obejmować:

 • Rozciągnięcie brzucha (wzdęcia) i tkliwość.
 • Sztywność mięśni brzucha po prawej stronie.
 • Osłabienie i zmęczenie, zwłaszcza u osób starszych.

Objawy przewlekłego zapalenia pęcherzyka żółciowego są zwykle mniej nasilone i pojawiają się z czasem. Może wystąpić epizod kolki żółciowej - ból brzucha z nudnościami po obfitym lub ciężkim posiłku. Tłuste pokarmy wymagają więcej żółci do strawienia. Układ trawienny sygnalizuje pęcherzykowi żółciowemu, aby wysyłał więcej żółci, powodując jego mocniejsze ściskanie, zwiększając w nim ciśnienie. Może to być odczuwalne przez kilka godzin.

Co jest główną przyczyną zapalenia pęcherzyka żółciowego?

Kamienie żółciowe, które blokują drogi żółciowe, są najczęstszą przyczyną zarówno przewlekłego, jak i ostrego zapalenia pęcherzyka żółciowego. Kamienie żółciowe to kawałki stwardniałych pozostałości żółci. Zazwyczaj tworzą się one na dnie pęcherzyka żółciowego, ale mogą się również przemieszczać. Czasami mogą utknąć w przewodzie żółciowym lub w otworze pęcherzyka żółciowego. Powoduje to cofanie się żółci do pęcherzyka żółciowego. Może to również sprzyjać infekcjom w jego wnętrzu.
Kamień żółciowy, który blokuje przepływ żółci z pęcherzyka żółciowego, powoduje ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego. Ten typ stale się pogarsza, gdy pęcherzyk żółciowy puchnie coraz bardziej. Dryfujący kamień pęcherzyka żółciowego może częściowo zatkać pęcherzyk żółciowy w sposób "włączony i wyłączony". Na przykład, można go odczuwać tylko sporadycznie, gdy pęcherzyk żółciowy wypycha żółć, aby pomóc w trawieniu ciężkiego posiłku. Może to powodować przewlekłe zapalenie pęcherzyka żółciowego.

Co jeszcze może powodować zapalenie pęcherzyka żółciowego?

Chociaż kamień żółciowy powodujący niedrożność jest najczęstszym powodem, dla którego przepływ żółci może spowolnić i powrócić do pęcherzyka żółciowego, istnieją inne sposoby, w jakie może się to zdarzyć. Na przykład:

 • Zwężenie przewodu żółciowego. Choroby pęcherzyka żółciowego, które powodują przewlekły stan zapalny w drogach żółciowych, mogą ostatecznie prowadzić do powstania tkanki bliznowatej, która zwęża drogi żółciowe. Może to utrudniać przepływ żółci.
 • Dyskineza dróg żółciowych. Jest to funkcjonalna choroba pęcherzyka żółciowego, która wpływa na ruchliwość lub aktywność mięśni pęcherzyka żółciowego. Oznacza to, że pęcherzyk żółciowy nie kurczy się wystarczająco, aby odprowadzić wystarczającą ilość żółci.
 • Zastój żółci. Przepływ żółci może zostać zatrzymany z powodu przewlekłej choroby wątroby lub długotrwałego żywienia pozajelitowego. Jeśli pacjent otrzymuje pożywienie w postaci infuzji z pominięciem układu trawiennego, żółć nie jest potrzebna.
 • Rak. Rzadko przepływ żółci może być zablokowany przez nowotwór pęcherzyka żółciowego lub dróg żółciowych.

Choroby te rozwijają się powoli, więc jest bardziej prawdopodobne, że spowodują przewlekłe zapalenie pęcherzyka żółciowego. Mogą one jednak stale się pogarszać, a przewlekłe zapalenie pęcherzyka żółciowego może przejść w ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego.
Inne możliwe przyczyny obejmują:

 • Niedokrwienie. Zmniejszony przepływ krwi do pęcherzyka żółciowego może powodować przewlekłe lub ostre zapalenie, w zależności od jego nasilenia. Niedokrwienie jest często odpowiedzią na krytyczną chorobę lub uraz. Może być również spowodowane zamknięciem naczynia krwionośnego lub zapaleniem naczyń krwionośnych (zapalenie naczyń).
 • Zakażenie. Infekcja bakteryjna w pęcherzyku żółciowym lub drogach żółciowych może wystąpić nawet bez niedrożności, która zatrzymuje w nich bakterie, choć zdarza się to rzadko. Jest to bardziej prawdopodobne, jeśli masz osłabiony układ odpornościowy. Infekcje mogą podrażniać, a nawet erodować tkankę pęcherzyka żółciowego.

Jakie są czynniki ryzyka rozwoju zapalenia pęcherzyka żółciowego?

Prawdopodobieństwo zachorowania na zapalenie pęcherzyka żółciowego jest większe w przypadku występowania kamieni żółciowych. Prawdopodobieństwo wystąpienia kamieni żółciowych jest większe, jeśli

 • przy urodzeniu przypisano Ci płeć żeńską (AFAB).
 • Jesteś w ciąży.
 • Jesteś otyła.
 • Masz cukrzycę.
 • Masz wysoki poziom cholesterolu.
 • Szybko straciłaś na wadze.
 • Masz więcej niż 40 lat.
 • Pochodzisz z Latynosów lub rdzennych Amerykanów.

Jak poważne jest zapalenie pęcherzyka żółciowego?

Ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego jest zwykle spowodowane przez coś, co blokuje przepływ żółci. Może ono dotyczyć nie tylko pęcherzyka żółciowego. Zablokowanie układu żółciowego - zestawu narządów, które wymieniają żółć przez drogi żółciowe - może spowodować stan zapalny i prawdopodobnie infekcję w całym przewodzie żółciowym. Zatrzymana żółć może przedostać się do krwiobiegu i wywołać chorobę. Twój układ trawienny również nie otrzyma potrzebnej mu żółci.
Poważny stan zapalny i obrzęk narządów może spowodować obumarcie tkanki (zgorzel), co może spowodować pęknięcie lub rozerwanie narządu (zgorzelinowe zapalenie pęcherzyka żółciowego). Przewlekłe zapalenie pęcherzyka żółciowego jest zwykle mniej poważne, ale długotrwały stan zapalny może nadal powodować poważne uszkodzenia. Tkanka bliznowata może tworzyć się wewnątrz pęcherzyka żółciowego, co może uniemożliwić jego skuteczne kurczenie się. Może to również spowodować zatrzymanie przepływu żółci.

Powikłania zapalenia pęcherzyka żółciowego obejmują:

 • Uszkodzenie wątroby, dróg żółciowych lub trzustki (zapalenie trzustki).
 • Upośledzone trawienie i wchłanianie składników odżywczych w jelicie cienkim.
 • Przewlekły stan zapalny prowadzący do zwłóknienia (bliznowacenia) pęcherzyka żółciowego i upośledzenia jego funkcji.
 • Obrzęk prowadzący do martwicy (obumarcia tkanki) i zgorzelinowego zapalenia pęcherzyka żółciowego.
 • Perforacja pęcherzyka żółciowego (pęknięcie) prowadząca do zakażenia jamy brzusznej (zapalenie otrzewnej).
 • Zapalenie otrzewnej prowadzące do ropnia lub zakażenia krwi (posocznica).

Jak diagnozuje się zapalenie pęcherzyka żółciowego?

Lekarz rozpocznie od zapytania o objawy. Jeśli podejrzewa zapalenie pęcherzyka żółciowego, może to sprawdzić, prosząc o wzięcie głębokiego oddechu i delikatne ściśnięcie prawej górnej części brzucha. Jeśli jest to bolesne, jest to klasyczny objaw zapalenia pęcherzyka żółciowego (objaw Murphy'ego). Następnie przeprowadzone zostaną badania, w tym obrazowanie pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych oraz badania krwi w poszukiwaniu innych wskazówek.
Badania w celu zdiagnozowania zapalenia pęcherzyka żółciowego mogą obejmować:

 • Pełną morfologię krwi (CBC).
 • Testy czynności wątroby.
 • USG jamy brzusznej.
 • Endoskopowe badanie ultrasonograficzne.
 • Skan CT (tomografia komputerowa).
 • Skan HIDA (skanowanie wątrobowo-żółciowego kwasu iminodioctowego).

Leczenie zapalenia pęcherzyka żółciowego

Czy zapalenie pęcherzyka żółciowego ustępuje?

Wszystkie przyczyny zapalenia pęcherzyka żółciowego wymagają leczenia. Możliwe jest, że kamień pęcherzyka żółciowego, który blokuje pęcherzyk żółciowy lub przewód żółciowy, uwolni się, powodując ustąpienie objawów. Nie opłaca się jednak czekać, aż to nastąpi - ból i ryzyko są zbyt duże. Gdyby tak się stało, prawdopodobnie nie byłby to koniec kłopotów. Ten sam lub inny kamień pęcherzyka żółciowego może utknąć ponownie.

Jak leczy się zapalenie pęcherzyka żółciowego?

Zapalenie pęcherzyka żółciowego leczy się natychmiast w szpitalu. Leczenie rozpoczyna się od terapii wspomagającej, która obejmuje:

 • Dożylne (IV) podawanie płynów, podczas gdy układ trawienny odpoczywa.
 • Dożylne podawanieantybiotyków w celu leczenia lub zapobiegania infekcjom.
 • Dożylne środki przeciwbólowe, których potrzebuje większość osób.

Ostatecznym sposobem leczenia zapalenia pęcherzyka żółciowego jest chirurgiczne usunięcie pęcherzyka żółciowego. Większość przyczyn zapalenia pęcherzyka żółciowego, w tym kamienie żółciowe, ma swoje źródło w samym pęcherzyku żółciowym. W rzadkich przypadkach operacja może nie być konieczna, jeśli zapalenie pęcherzyka żółciowego jest spowodowane czymś, co można leczyć niezależnie, na przykład infekcją niezwiązaną z kamieniami żółciowymi. Operacja może również wymagać opóźnienia lub odstąpienia od niej z powodu innych schorzeń.
Jeśli opóźniasz lub rezygnujesz z operacji, możesz mieć:

 • Spuszczeniepłynu z pęcherzyka żółciowego w celu zmniejszenia ciśnienia. Lekarz może zainstalować rurkę drenażową w pęcherzyku żółciowym poprzez małe nacięcie w jamie brzusznej. Alternatywnie może on zainstalować rurkę drenażową z pęcherzyka żółciowego do przewodu pokarmowego za pomocą ultrasonografii endoskopowej. Ta niechirurgiczna procedura umożliwia dostęp do narządów przez usta.
 • Endoskopowe usuwanie kamieni żółciowych. Endoskopowa cholangiopankreatografia wsteczna (ERCP) to kolejna niechirurgiczna procedura, która łączy górną endoskopię z technologią rentgenowską w celu wizualizacji układu żółciowego. Endoskopista może przepuścić przez endoskop małe narzędzia w celu usunięcia kamieni żółciowych zablokowanych w drogach żółciowych. Może to pomóc złagodzić natychmiastowe objawy.

Interwencja chirurgiczna

Nawet jeśli obecny epizod zapalenia pęcherzyka żółciowego minął - kamień żółciowy, który utknął, już nie tkwi lub objawy, które doprowadziły Cię do szpitala, minęły - zarówno przewlekłe, jak i ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego z pewnością nawróci. Kamienie żółciowe, które raz spowodowały ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego, prawdopodobnie spowodują je ponownie. Powtarzające się epizody ostrego zapalenia pęcherzyka żółciowego mogą prowadzić do przewlekłego zapalenia pęcherzyka żółciowego, a oba mogą powodować skumulowane uszkodzenia.
Aby zapobiec konsekwencjom powtarzających się epizodów zapalenia pęcherzyka żółciowego, pracownicy służby zdrowia zalecają chirurgiczne usunięcie pęcherzyka żółciowego (cholecystektomia). Jest to powszechna, drobna procedura o minimalnych skutkach ubocznych. Większość osób może przejść go za pomocą minimalnie inwazyjnej chirurgii laparoskopowej. Cholecystektomia laparoskopowa wymaga jedynie kilku niewielkich nacięć. Bardziej skomplikowane przypadki mogą wymagać operacji otwartej.

Jakie są konsekwencje operacji zapalenia pęcherzyka żółciowego?

Woreczek żółciowy i układ trawienny mogą dobrze funkcjonować bez pęcherzyka żółciowego. Pęcherzyk żółciowy służy głównie jako zbiornik żółci wytwarzanej przez wątrobę. Po usunięciu pęcherzyka żółciowego chirurg przekierowuje drogi żółciowe tak, aby żółć była przesyłana bezpośrednio z wątroby do jelita cienkiego. Dostosowanie się do tej zmiany zajmie organizmowi od kilku tygodni do miesięcy. W tym czasie mogą wystąpić tymczasowe objawy, takie jak

 • Wolniejszy przepływ żółci, co powoduje uczucie ucisku lub bólu w układzie żółciowym.
 • Trudności z trawieniem tłuszczów, co u niektórych osób powoduje biegunkę.

Jakie są rokowania w przypadku zapalenia pęcherzyka żółciowego?

W przypadku zapalenia pęcherzyka żółciowego konieczne będzie leczenie w szpitalu, niezależnie od rodzaju i przyczyny. Szpital może zapewnić natychmiastową ulgę w bólu podczas poszukiwania przyczyny. Zazwyczaj są to kamienie żółciowe, choć nie zawsze. W większości przypadków pracownicy służby zdrowia zalecają ostateczne leczenie chirurgiczne. Większość osób osiąga doskonałe wyniki. Nieleczone zapalenie pęcherzyka żółciowego może prowadzić do niebezpiecznych powikłań.

Wnioski

Silny ból brzucha zawsze zasługuje na pomoc lekarską. Jeśli ma on cechy charakterystyczne dla bólu pęcherzyka żółciowego - jest zlokalizowany w prawej górnej części brzucha, jest nagły i silny oraz towarzyszą mu nudności - możesz chcieć udać się prosto na pogotowie.
Woreczek żółciowy jest niewielki, ale gdy jest obciążony, cały układ żółciowy może być zagrożony. Objawy zapalenia pęcherzyka żółciowego mogą minąć, ale jego przyczyny pozostają. Objawy prawdopodobnie powrócą, a zapalenie pęcherzyka żółciowego będzie nadal uszkadzać pęcherzyk żółciowy, dopóki nie zostanie zastosowane odpowiednie leczenie.

Z powrotem do sklepu