Zapalenie oskrzeli

Treść:

 • Co to jest zapalenie oskrzeli?
 • Objawy i przyczyny zapalenia oskrzeli
 • Diagnoza i testy na zapalenie oskrzeli
 • Postępowanie i leczenie zapalenia oskrzeli
 • Zapobieganie zapaleniu oskrzeli
 • Inne często zadawane pytania
 • Wnioski

Zapalenie oskrzeli 

Zapalenie oskrzeli występuje, gdy drogi oddechowe prowadzące do płuc (tchawica i oskrzela) ulegają zapaleniu i wypełniają się śluzem. Organizm próbuje pozbyć się śluzu i pojawia się nieprzyjemny kaszel. Kaszel może utrzymywać się przez dwa lub więcej tygodni. Ostre zapalenie oskrzeli jest zwykle wywoływane przez wirusy i ustępuje samoistnie. Przewlekłe zapalenie oskrzeli nigdy nie ustępuje, ale można sobie z nim poradzić.

Co to jest zapalenie oskrzeli?

Zapalenie oskrzeli to stan zapalny dróg oddechowych prowadzących do płuc.

Kiedy drogi oddechowe (tchawica i oskrzela) ulegają podrażnieniu, puchną i wypełniają się śluzem, powodując kaszel. Kaszel może utrzymywać się od kilku dni do kilku tygodni. Jest to główny objaw zapalenia oskrzeli.

Najczęstszą przyczyną ostrego zapalenia oskrzeli są wirusy. Dym i inne czynniki drażniące mogą powodować ostre i przewlekłe zapalenie oskrzeli.

Jakie są rodzaje zapalenia oskrzeli?

Kiedy ludzie mówią o zapaleniu oskrzeli, zwykle mają na myśli ostre zapalenie oskrzeli, tymczasowy stan, który powoduje kaszel. Niektórzy ludzie chorują na zapalenie oskrzeli tak często, że uznaje się je za przewlekłe zapalenie oskrzeli.

Ostre zapalenie oskrzeli

Ostre zapalenie oskrzeli jest zwykle spowodowane infekcją wirusową i ustępuje samoistnie w ciągu kilku tygodni. Większość ludzi nie potrzebuje leczenia ostrego zapalenia oskrzeli.

Przewlekłe zapalenie oskrzeli

Przewlekłe zapalenie oskrzeli występuje w przypadku kaszlu ze śluzem przez większość dni w miesiącu przez trzy miesiące w roku. Utrzymuje się on przez co najmniej dwa lata.

Jeśli cierpisz na przewlekłe zapalenie oskrzeli, możesz mieć przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP). Zapytaj swojego lekarza, czy powinieneś poddać się badaniom przesiewowym w kierunku POChP.

Kogo dotyczy zapalenie oskrzeli?

Każdy może zachorować na zapalenie oskrzeli, ale ryzyko jest wyższe, jeśli

 • Palisz papierosy lub przebywasz w otoczeniu osób palących.
 • Masz astmę, POChP lub inne choroby układu oddechowego.
 • Masz GERD (przewlekłą chorobę refluksową).
 • Cierpisz na chorobę autoimmunologiczną lub inną chorobę powodującą stan zapalny.
 • przebywanie w pobliżu zanieczyszczeń powietrza (takich jak dym lub chemikalia).

Jak zapalenie oskrzeli wpływa na mój organizm?

Kiedy drogi oddechowe są podrażnione, układ odpornościowy powoduje ich obrzęk i wypełnienie śluzem. Kaszlesz, próbując wydalić śluz. Dopóki w drogach oddechowych znajduje się śluz lub stan zapalny, dopóty będziesz kaszleć.

Objawy i przyczyny zapalenia oskrzeli

Jakie są objawy zapalenia oskrzeli?

Głównym objawem zapalenia oskrzeli jest uporczywy kaszel trwający od jednego do trzech tygodni. Podczas kaszlu z zapaleniem oskrzeli zwykle wydalany jest śluz, ale zamiast tego może wystąpić suchy kaszel. Podczas oddychania może być również słyszalny świst lub grzechotanie (świszczący oddech).

Mogą również wystąpić inne objawy, w tym

 • Skrócenie oddechu (duszność).
 • Gorączka.
 • Katar.
 • Zmęczenie (znużenie).

Co powoduje zapalenie oskrzeli?

Zapalenie oskrzeli prawie zawsze wywołują wirusy. Jednak może być ono spowodowane przez prawie wszystko, co podrażnia drogi oddechowe. Zakaźne i niezakaźne przyczyny zapalenia oskrzeli obejmują:

 • Wirusy. Wirusy wywołujące zapalenie oskrzeli obejmują grypę, syncytialny wirus oddechowy (RSV), adenowirusy, rinowirusy (przeziębienie) i koronawirusy.
 • Bakterie. Bakterie wywołujące zapalenie oskrzeli obejmują Bordetella pertussis, Mycoplasma pneumonia i Chlamydia
 • pneumonia.
 • Zanieczyszczenia.
 • Palenie papierosów lub marihuany (konopi indyjskich).

Jak dochodzi do zapalenia oskrzeli?

Zapalenie oskrzeli występuje, gdy drogi oddechowe puchną i wypełniają się śluzem. Wirusami i bakteriami wywołującymi zapalenie oskrzeli można zarazić się poprzez bliski kontakt (uścisk dłoni, przytulanie, dotykanie tych samych powierzchni) z osobą, która na nie choruje. Nie musisz sam mieć zapalenia oskrzeli, aby przekazać wirusa komuś innemu, kto skończy z zapaleniem oskrzeli.

Inne czynniki drażniące, takie jak tytoń lub zanieczyszczenia, znajdują się w powietrzu, którym oddychasz.

Czy zapalenie oskrzeli jest zaraźliwe?

Samo zapalenie oskrzeli - zapalenie dróg oddechowych - nie jest zaraźliwe, ale wirusy i bakterie, które mogą je powodować, są zaraźliwe. Na przykład, jeśli zachorujesz na grypę, możesz również zachorować na zapalenie oskrzeli. Jednak gdy Twój znajomy zarazi się od Ciebie grypą, jego drogi oddechowe nie ulegną zapaleniu w taki sposób, jak Twoje.

Diagnoza i testy na zapalenie oskrzeli

Jak diagnozuje się zapalenie oskrzeli?

Lekarz może stwierdzić, czy masz zapalenie oskrzeli na podstawie historii choroby i objawów (diagnoza kliniczna). Osłucha on Twoje płuca, aby sprawdzić, czy są zatkane i czy dobrze oddychasz.

Jakie badania są wykonywane w celu zdiagnozowania tej choroby?

Nie ma konkretnych testów do zdiagnozowania zapalenia oskrzeli, ale mogą one wykryć inne choroby. Możliwe testy obejmują:

 • Wymaz z nosa. Lekarz może użyć patyczka z miękką końcówką (wacika) do nosa w celu przetestowania na obecność wirusów, takich jak COVID-19 lub grypa.
 • RTG klatki piersiowej. Jeśli kaszel utrzymuje się przez długi czas, może zostać wykonane prześwietlenie klatki piersiowej w celu wykluczenia poważniejszych schorzeń. Lekarz użyje urządzenia do wykonania zdjęć serca i płuc. Będzie szukał oznak innych chorób, które mogą powodować objawy.
 • Badania krwi. Lekarz może wykonać badania krwi za pomocą igły w ramieniu, aby sprawdzić infekcje lub ogólny stan zdrowia.
 • Badanie plwociny. Lekarz może poprosić o zakasłanie, a następnie wyplucie plwociny do probówki. Próbka zostanie zbadana pod kątem obecności wirusów lub bakterii.
 • Testy czynnościowe płuc. Jeśli lekarz podejrzewa u Ciebie przewlekłe zapalenie oskrzeli, może użyć urządzenia do sprawdzenia, jak dobrze pracują Twoje płuca.

Zarządzanie i leczenie zapalenia oskrzeli

Jak leczy się zapalenie oskrzeli?

Ostre zapalenie oskrzeli zwykle nie jest leczone farmakologicznie. Jeśli masz grypę i objawy zaczęły się w ciągu ostatnich dwóch dni, lekarz może przepisać leki przeciwwirusowe, aby pomóc Ci szybciej wyzdrowieć.

Ponieważ zapalenie oskrzeli prawie nigdy nie jest wywoływane przez bakterie, antybiotyki nie pomogą w poprawie stanu zdrowia, a nawet mogą pogorszyć samopoczucie.

Jakie leki są stosowane w leczeniu zapalenia oskrzeli?

Lekarz prawdopodobnie nie przepisze leków stosowanych w leczeniu zapalenia oskrzeli. W niektórych przypadkach można stosować leki, które pomogą złagodzić objawy lub leczyć przyczynę, w tym

 • Leki przeciwwirusowe.
 • Leki rozszerzające oskrzela.
 • Leki przeciwzapalne.
 • Leki przeciwkaszlowe.
 • Antybiotyki.

Czy powinienem przyjmować antybiotyki na zapalenie oskrzeli?

Nie, przyjmowanie antybiotyków w większości przypadków nie pomaga w przezwyciężeniu zapalenia oskrzeli. Antybiotyki są stosowane w celu zabicia bakterii wywołujących chorobę. Zapalenie oskrzeli jest w 95% przypadków wywoływane przez wirusy. Antybiotyki nie pomogą pozbyć się wirusa.

Jak radzić sobie z objawami zapalenia oskrzeli?

Objawy zapalenia oskrzeli można łagodzić w domu za pomocą leków dostępnych bez recepty i odpoczynku. Włączenie nawilżacza powietrza lub wzięcie ciepłego prysznica może pomóc rozluźnić śluz i ułatwić oddychanie.

Aby złagodzić ból związany z infekcją wirusową, można stosować ibuprofen lub paracetamol.

Jak długo jesteś zaraźliwy, jeśli masz ostre zapalenie oskrzeli?

Samo zapalenie oskrzeli nie jest zaraźliwe, ale niektóre jego przyczyny są zaraźliwe. Jeśli zapalenie oskrzeli jest spowodowane wirusem, możesz być zaraźliwy przez kilka dni do tygodnia. Jeśli zapalenie oskrzeli jest spowodowane przez bakterie, zwykle przestaje być zaraźliwe 24 godziny po podaniu antybiotyków.

Inne przyczyny zapalenia oskrzeli nie są zaraźliwe.

Zapobieganie zapaleniu oskrzeli

Jak mogę zmniejszyć ryzyko zachorowania na zapalenie oskrzeli?

Najlepszym sposobem na zmniejszenie ryzyka wystąpienia zapalenia oskrzeli jest unikanie zachorowania na wirusy i inne przyczyny podrażnienia płuc. Konkretne sposoby na zmniejszenie ryzyka obejmują

 • Staraj się unikać przebywania w pobliżu innych osób, jeśli Ty lub one możecie być chorzy. Jest to szczególnie ważne w miesiącach zimowych, kiedy ludzie gromadzą się w pomieszczeniach.
 • Unikaj dymu i innych czynników drażniących.
 • Jeśli masz astmę lub alergię, unikaj wszystkich czynników wyzwalających (w tym zwierząt domowych, kurzu i pyłków).
 • Używaj nawilżacza powietrza. Wilgotne powietrze jest mniej drażniące dla płuc.
 • Zapewnij sobie dużo odpoczynku.
 • Stosuj zdrową dietę.
 • Często myj ręce wodą z mydłem. Jeśli nie możesz użyć mydła i wody, użyj środka do dezynfekcji rąk zawierającego alkohol.
 • Upewnij się, że masz aktualne szczepienia przeciwko grypie i zapaleniu płuc.

Inne często zadawane pytania

Jaka jest różnica między zapaleniem oskrzeli a zapaleniem płuc?

Zapalenie oskrzeli to zapalenie dróg oddechowych prowadzących do płuc. Zapalenie płuc to zapalenie samych płuc.

Zapalenie oskrzeli powoduje stan zapalny i śluz w tchawicy i oskrzelach, co powoduje częsty kaszel. Zapalenie płuc powoduje stan zapalny i płyn w małych woreczkach (pęcherzykach płucnych) w płucach, co utrudnia oddychanie. Zazwyczaj występuje również kaszel i gorączka. Zapalenie płuc jest poważniejsze niż zapalenie oskrzeli.

Chociaż infekcja może powodować obie choroby, zapalenie oskrzeli zwykle nie przekształca się w zapalenie płuc.

Jaka jest różnica między zapaleniem oskrzeli a zapaleniem oskrzelików?

Zapalenie oskrzeli to zapalenie większych dróg oddechowych (tchawicy i oskrzeli) prowadzących do płuc. Zapalenie oskrzelików to zapalenie innych mniejszych dróg oddechowych (oskrzeli), które wychodzą z oskrzeli. Dzieci zwykle chorują na zapalenie oskrzelików, a dorośli na zapalenie oskrzeli.

Wnioski

Zapalenie oskrzeli może być niezwykle frustrujące. Nawet gdy pozbędziesz się kataru i bólu ciała, kaszel wydaje się trwać wiecznie. Leki dostępne bez recepty, a nawet domowe środki zaradcze, takie jak miód, mogą pomóc w przezwyciężeniu go, dopóki nie poczujesz się lepiej. Jeśli masz problemy z radzeniem sobie z objawami, porozmawiaj ze swoim lekarzem.

Jeśli często cierpisz na zapalenie oskrzeli, może to być przewlekłe zapalenie oskrzeli spowodowane chorobą podstawową, którą należy leczyć.

Z powrotem do sklepu