Włosy: Zalety i wady zabiegów keratynowych

Treść:

  • Co to jest keratyna?
  • Co to jest brazylijski zabieg keratynowy i jak działa?
  • Czy brazylijskie zabiegi keratynowe są odpowiednie dla włosów?
  • Potencjalne korzyści zabiegów keratynowych
  • Potencjalne zagrożenia związane z zabiegami keratynowymi
  • Jak wybrać zabieg keratynowy?

Włosy i keratyna

Zabiegi keratynowe pomagają wygładzić łuski włosów, co może nadać włosom bardziej lśniący wygląd. Mogą również pomóc włosom szybciej wyschnąć. Są one jednak również drogie i czasami zawierają potencjalnie szkodliwe składniki.

Zabieg keratynowy, czasami nazywany brazylijskim wydmuchiwaniem lub brazylijskim zabiegiem keratynowym, to zabieg chemiczny, zwykle wykonywany w salonie, który może sprawić, że włosy będą wyglądać na prostsze przez okres do 6 miesięcy. Nadaje włosom intensywny połysk i może zmniejszyć puszenie się włosów.

Zabieg polega na umyciu włosów, a następnie nałożeniu przez fryzjera produktu na mokre włosy, gdzie działa on przez około 30 minut.

Niektórzy fryzjerzy wolą najpierw wysuszyć włosy, a następnie nałożyć produkt na suche włosy. Następnie prostują włosy w małych sekcjach, aby zakończyć zabieg.

Cały proces może potrwać kilka godzin - więc weź ze sobą książkę lub coś spokojnego do pracy!

Jeśli nie masz pewności, czy zabieg keratynowy jest dla Ciebie odpowiedni, rozważ poniższe wady i zalety.

Czym jest keratyna?

Keratyna jest białkiem złożonym i niezbędnym składnikiem strukturalnym skóry, włosów i paznokci zarówno ludzi, jak i zwierząt. Składa się z kombinacji aminokwasów, w tym cysteiny, która jest bogata we wzmacniającą włosy siarkę, a kora lub struktura włosa przypomina nieco drabinę lub schody, z poszczególnymi szczeblami tworzącymi wiązania o różnej sile.

Proste włosy mają strukturę tradycyjnej drabiny, podczas gdy kręcone włosy przypominają spiralne schody. Gęste włosy są zwykle wynikiem silniejszych wiązań siarki. Przerwanie tych wiązań pozwala trwale zmienić strukturę włosów z kręconych na proste i przywrócić spiralne schody przypominające drabinę.

Czym jest i jak działa brazylijski zabieg keratynowy?

Stosowanie kuracji keratynowej może wydawać się sprzeczne, gdy nasze włosy już w 95% składają się z keratyny, ale białka te łatwo ulegają uszkodzeniu i wyczerpaniu z dnia na dzień. Zubożenie to jest spowodowane głównie uszkodzeniami fizycznymi, w tym użyciem narzędzi do stylizacji na gorąco i zabiegami chemicznymi, takimi jak trwała ondulacja i farbowanie. W rzeczywistości stres może mieć również niekorzystny wpływ na strukturę.

Większość produktów keratynowych zawiera hydrolizowane białka keratyny, które po podgrzaniu łączą się z naturalną keratyną naszych włosów. Proces ten znany jest jako "uszczelnianie" i zachodzi, gdy włosy są spłukiwane keratyną, suszone i prasowane.

Zubożona keratyna może powodować, że włosy wyglądają na matowe i puszące się, mogą być bardzo łamliwe i podatne na rozdwajanie się końcówek. Zastąpienie keratyny pomoże przywrócić korę włosa i nadać mu siłę i lśniący wygląd. Najnowsze brazylijskie zabiegi keratynowe zawierają również aminokwasy o niskim pH, prostujące włosy i przywracające im godną pozazdroszczenia siłę, co oczywiście jest świetne dla każdego, kto chce zapuścić włosy.

Czy brazylijskie zabiegi keratynowe są odpowiednie dla włosów?

Początkowo kuracje prostujące były wykonywane z substancji chemicznych, takich jak tioglikolan, który zaburza strukturę i może powodować ogromne uszkodzenia. Stały się one znacznie mniej popularne. Po pierwsze, ludzie coraz częściej farbują włosy, a kolor i chemiczne prostownice nie idą w parze. Ponadto moda na bardziej naturalną prostoliniowość i mniej życia spowodowała, że salony odeszły od tego rodzaju szkodliwych zabiegów.

Te wcześniejsze zabiegi prostowania nasycały włosy roztworem formaldehydu przed suszeniem i prostowaniem, zyskując złą reputację. Formaldehyd jest wysoce toksyczną i żrącą substancją chemiczną i jest uważany za rakotwórczy i potencjalnie śmiertelny dla ludzi. Istnieją bardzo surowe przepisy dotyczące dopuszczalności tego składnika w kosmetykach, a w tych wczesnych formułach stwierdzono, że zawiera on od 10 do 50 razy więcej niż dozwolony limit. Istniało również wiele zasad, takich jak zakaz mycia szamponem przez kilka dni, a być może ludzie stwierdzili, że nie lubią dwóch do czterech dni tłustych, plujących włosów.

Potencjalne korzyści z zabiegów keratynowych

Ciało naturalnie wytwarza białko keratynę - to właśnie z niego zbudowane są włosy i paznokcie.

Keratyna w tych zabiegach może pochodzić z wełny, piór lub rogów. Niektóre szampony i odżywki zawierają keratynę, ale największe korzyści przyniesie zazwyczaj zabieg w salonie fryzjerskim wykonany przez profesjonalistę.

Korzyści z profesjonalnej kuracji keratynowej lub kuracji domowej mogą obejmować:

Gładkie, lśniące włosy

Keratyna wygładza komórki, które nakładają się na siebie i tworzą pasma włosów, co oznacza łatwiejsze układanie włosów i mniejsze puszenie się. W rezultacie włosy wysychają bez puszenia się i mają lśniący, zdrowy wygląd.

Keratyna może również zmniejszyć widoczność rozdwojonych końcówek, tymczasowo sklejając włosy.

Długotrwałe rezultaty

Tak długo, jak dbasz o włosy, nie myjąc ich zbyt często (tylko 2-3 razy w tygodniu), kuracja keratynowa może trwać do 6 miesięcy.

Bardziej podatne na układanie włosy

Zabiegi keratynowe sprawiają, że włosy są bardziej podatne na układanie, zwłaszcza jeśli są szczególnie kręcone lub grube.

Jeśli stale kondycjonujesz włosy za pomocą ciepła, zauważysz, że włosy szybciej wysychają po zabiegu keratynowym. Niektórzy szacują, że keratyna skraca czas suszenia włosów o ponad połowę.

Włosy mogą być również zdrowsze i mocniejsze, ponieważ można je częściej suszyć na powietrzu, chroniąc je przed uszkodzeniami termicznymi.

Wzrost włosów

Keratyna może sprawić, że włosy będą mocniejsze i jędrniejsze, dzięki czemu nie będą się łatwo łamać. Może to sprawić, że włosy będą rosły szybciej, ponieważ ich końcówki nie będą się łamać.

Możliwe zagrożenia związane z zabiegiem keratynowym

Formaldehyd

Wiele (ale nie wszystkie) zabiegów keratynowych zawiera formaldehyd, który może być niebezpieczny w przypadku wdychania.

Formaldehyd faktycznie sprawia, że włosy wyglądają na prostsze.

Według dochodzenia przeprowadzonego przez Environmental Working Group, niektóre firmy starają się ukryć fakt, że ich produkty keratynowe zawierają tę substancję chemiczną.

Alternatywy dla formaldehydu

Bardziej trwałe opcje prostowania włosów, takie jak relaksatory (czasami nazywane japońskimi prostownicami), w rzeczywistości zakłócają wiązania włosów za pomocą składników tioglikolanu amonu i wodorotlenku sodu. Osiąga to trwałe rezultaty, ale może również powodować niewygodną fazę odrastania, gdy nieleczone włosy puszą się u nasady. Istnieją zabiegi keratynowe, które nie zawierają formaldehydu (zamiast tego używają kwasu glioksalowego), ale nie są one tak skuteczne.

Koszt

Każdy zabieg może wynosić od 100 do 300 euro plus napiwki. Dostępne są również tańsze opcje domowe, ale wyniki nie utrzymują się tak długo.

Jak najlepiej wykorzystać koszty

Zabiegi keratynowe nie powinny być wykonywane częściej niż trzy razy w roku, ponieważ z czasem mogą zacząć uszkadzać włosy. Latem, gdy puszenie się włosów jest bardziej wyraźne z powodu wilgoci, ludzie zazwyczaj chcą je wykonać.
Czy to ci pomogło?

Trudne w utrzymaniu

Rzadsze mycie włosów i unikanie pływania może utrudnić niektórym osobom utrzymanie fryzury.

Zależy to od rodzaju wody na włosach. Pływanie w chlorowanej lub słonej wodzie (basen lub ocean) może skrócić żywotność zabiegu keratynowego. Musisz także zainwestować w szampon i odżywkę, które nie zawierają chlorku sodu i siarczanów, ponieważ obie te substancje mogą zniszczyć zabieg.

Poczekaj z myciem. Po zabiegu keratynowym musisz odczekać od 3 do 4 dni, aby zmoczyć włosy, więc jeśli nie jesteś osobą, która lubi pomijać dzień mycia, zabieg ten może nie być dla Ciebie, a niektórzy ludzie zgłaszają zapach stęchlizny nawet po umyciu.
Nie jest to zalecane dla wszystkich. Nie jest również zalecany dla kobiet w ciąży.

Jak wybrać zabieg keratynowy

Zabiegi keratynowe mogą ułatwić stylizację kręconych i grubych włosów. Mogą również skrócić czas suszenia włosów.

Zabiegi są jednak drogie, a formaldehyd zawarty w wielu produktach może być niebezpieczny w przypadku wdychania, dlatego upewnij się, że zabieg odbywa się w dobrze wentylowanym miejscu lub wybierz produkt niezawierający formaldehydu.

Z powrotem do sklepu