Ostrogi piętowe

Treść:

 • Co to jest ostroga piętowa?
 • Objawy ostrogi piętowej
 • Czy ostroga piętowa to to samo co zapalenie powięzi podeszwowej?
 • Jaka jest przyczyna ostrogi piętowej?
 • Diagnoza i badanie ostrogi piętowej
 • Na czym polega leczenie ostrogi piętowej?
 • Jakie są czynniki ryzyka rozwoju ostrogi piętowej?
 • Zapobieganie ostrogom piętowym
 • Czego mogę się spodziewać, jeśli mam ostrogę piętową?
 • Jak powinienem dbać o siebie, jeśli mam ostrogę piętową?
 • Podsumowanie

Ostrogi piętowe

Ostroga piętowa to kostna narośl, która wystaje spod tylnej kości piętowej wewnątrz stopy. Ostroga piętowa pojawia się, gdy więzadła stopy są obciążone. Większość ludzi nie zdaje sobie sprawy, że ma ostrogę piętową, dopóki nie szuka pomocy w związku z bólem pięty. Ostrogi piętowej nie można wyleczyć. Lekarze zalecają leczenie niechirurgiczne w celu złagodzenia objawów związanych z ostrogą piętową.

Co to jest ostroga piętowa?

Ostroga piętowa lub ostroga kostna to kostna wypukłość, która wystaje z dolnej części pięty, gdzie kość piętowa łączy się z więzadłem biegnącym między piętą a powięzią podeszwową (powięź podeszwowa). Ostroga piętowa dotyka około 15% osób.

Ostrogi piętowe rozwijają się z czasem. Większość ludzi nie zdaje sobie sprawy, że ma ostrogę piętową, dopóki nie szuka pomocy w związku z bólem pięty. Chociaż ostrogi piętowe można usunąć chirurgicznie, pracownicy służby zdrowia zalecają leczenie niechirurgiczne w celu złagodzenia objawów związanych z ostrogami piętowymi.

Objawy ostrogi piętowej

Objawy ostrogi piętowej mogą obejmować

 • ból
 • stan zapalny
 • obrzęk przedniej części pięty

Dotknięty obszar może być ciepły w dotyku. Objawy te mogą również obejmować łuk stopy. Ostatecznie może być widoczna niewielka wypukłość kostna.

Niektóre ostrogi piętowe mogą nie powodować żadnych objawów. Możesz również nie zauważyć żadnych zmian w tkankach miękkich lub kościach wokół pięty. Ostrogi piętowe są często wykrywane tylko za pomocą zdjęć rentgenowskich i innych testów wykonywanych z powodu innego problemu ze stopą.

Czy ostroga piętowa to to samo co zapalenie powięzi podeszwy?

Ostroga piętowa i zapalenie powięzi podeszwowej są schorzeniami pokrewnymi, ale nie są tym samym. Dowiedz się, w jaki sposób te dwa schorzenia się przeplatają:

Zapalenie powięzi podeszwowej występuje, gdy powięź podeszwowa - więzadło biegnące między piętą a piłką stopy - jest rozciągnięta lub rozdarta w wyniku nadużywania. Jeśli cierpisz na zapalenie powięzi podeszwy, prawdopodobnie odczuwasz intensywny kłujący ból w pięcie, który pojawia się i znika w ciągu dnia. Ból ustępuje po dłuższym chodzeniu, ale powraca, gdy usiądziesz, a następnie wstaniesz, aby jeszcze trochę chodzić.
Ostrogi piętowe mogą powstawać jako reakcja na napięcie i stan zapalny spowodowany zapaleniem powięzi podeszwy. Z czasem organizm reaguje na stres, budując więcej tkanki kostnej. Ta dodatkowa tkanka staje się ostrogą piętową. Większość ludzi nie odczuwa bólu związanego z ostrogą piętową, ale gdy tak się dzieje, ból jest podobny do bólu związanego z zapaleniem powięzi podeszwy.

Co powoduje ostrogę piętową?

Ostrogi piętowe są odpowiedzią organizmu na stres i obciążenie więzadeł i ścięgien stopy. Na przykład, gdy rozwija się zapalenie powięzi podeszwy, organizm reaguje na stres, tworząc ostrogę piętową.

Ostroga piętowa może również powstać, gdy powłoka wyściełająca kość piętową jest wielokrotnie rozdarta lub jeśli masz zaburzenia chodu (mówimy o zaburzeniach chodu, gdy choroba lub stan wpływa na równowagę i koordynację, przez co nie możesz chodzić tak, jak zwykle).

Diagnoza i badania ostrogi piętowej

W jaki sposób pracownicy służby zdrowia diagnozują ostrogi piętowe?

Pracownicy służby zdrowia zazwyczaj badają stopę i pytają o aktywność fizyczną, która mogła spowodować ból pięty. W końcu zdjęcie rentgenowskie jest jednym z najczęstszych testów stosowanych przez pracowników służby zdrowia do diagnozowania ostróg piętowych.

Jak leczy się ostrogi piętowe?

Pracownicy służby zdrowia leczą ostrogi piętowe w taki sam sposób, jak zapalenie powięzi podeszwy. Wynika to z faktu, że ból pięty, za który odpowiedzialne są ostrogi piętowe, jest w rzeczywistości spowodowany zapaleniem powięzi podeszwy. Leczenie objawów zapalenia powięzi podeszwy może złagodzić ból związany z ostrogami piętowymi. Typowe metody leczenia obejmują

 • Odpoczynek od ostrogi piętowej. Jeśli biegasz lub uprawiasz jogging, zrobienie przerwy pomoże złagodzić ból pięty.
 • Stosowanie zimnych okładów lub lodu. "Oblodzenie" dolnej części stopy może pomóc złagodzić ból pięty.
 • Przyjmowanie doustnych leków przeciwzapalnych.
 • Noszenie butów lub wkładek do butów, które wspierają łuk i chronią powięź podeszwową, amortyzując spód stopy.

Czy będę potrzebować operacji ostrogi piętowej?

Ostroga piętowa może zostać usunięta w ramach operacji zapalenia powięzi podeszwy, ale pracownicy służby zdrowia rzadko wykonują chirurgiczne usunięcie ostrogi piętowej.

Czy ostroga piętowa zniknie bez operacji?

Raz utworzona ostroga piętowa jest trwała. Operacja jest jedynym sposobem na usunięcie ostrogi piętowej. Ponieważ ostroga piętowa zwykle nie boli, leczenie schorzenia, które ją spowodowało, powinno pomóc złagodzić ból pięty.

Jakie są czynniki ryzyka rozwoju ostrogi piętowej?

Kilka czynników zwiększa ryzyko rozwoju ostrogi piętowej. Niektóre z nich można zmienić od razu lub z czasem. Innych nie można zmienić.

Zapobieganie ostrogom piętowym

Zmiany, które możesz wprowadzić już teraz

 • Jeśli biegasz lub uprawiasz jogging, wybieraj miękkie powierzchnie, takie jak trawa i ścieżki, zamiast twardych powierzchni, takich jak chodniki i kostka brukowa.
 • Noś buty, które są dopasowane i wspierają łuki.
 • Jeśli chodzisz po twardych podłogach lub płytkach, noś kapcie lub buty.
 • Dostosuj sposób chodzenia, aby wywierać mniejszy nacisk na pięty.

Zmiany, które można wprowadzić z czasem

 • Schudnąć, aby wywierać mniejszy nacisk na stopę.
 • Zmień codzienną rutynę, aby nie być tak często na nogach.

Rzeczy, których nie można zmienić

 • Wraz z wiekiem powięź podeszwowa staje się mniej elastyczna, bardziej podatna na uszkodzenia i bardziej narażona na rozwój zapalenia powięzi podeszwowej.
 • Stopniowo tracisz naturalne poduszeczki tłuszczowe na spodzie stóp.
 • Masz grube stopy lub wysokie łuki.

Czego mogę się spodziewać, jeśli mam ostrogę piętową?

Ostrogi piętowe są zwykle spowodowane innymi schorzeniami. Istnieją metody leczenia, które mogą złagodzić ból związany z tymi schorzeniami, ale operacja jest jedynym sposobem na usunięcie ostrogi piętowej. Zapytaj swojego lekarza, czy operacja jest odpowiednim rozwiązaniem Twojego problemu z ostrogą piętową.

Jak powinienem dbać o siebie, jeśli mam ostrogę piętową?

Ostrogę piętową można mieć już zawsze. Na szczęście ostroga piętowa zazwyczaj nie boli. Należy jednak zaplanować radzenie sobie z objawami związanymi z ostrogą piętową. Oto kilka kroków, które możesz podjąć:

 • Ogranicz czynności, które nasilają ból pięty.
 • Upewnij się, że masz dobrze dopasowane buty, które wspierają łuk.

Wnioski

Ostroga piętowa pojawia się, gdy stres i wysiłek uszkadzają powięź podeszwową, więzadło na spodzie stopy. Ostroga piętowa zwykle nie jest przyczyną bólu pięty. Prawdopodobnie dowiedziałeś się o ostrodze piętowej, gdy szukałeś pomocy w związku z bólem pięty. Nawet jeśli ostroga piętowa nie była przyczyną bólu pięty, należy zwracać uwagę na pięty. Jeśli pięty bolą podczas wykonywania określonych czynności, porozmawiaj z lekarzem na temat innych środków, które możesz podjąć w celu złagodzenia bólu pięty.

Z powrotem do sklepu