Odurzenie alkoholowe

Treść:

 • Jakie są objawy zatrucia alkoholem?
 • Jakie są przyczyny zatrucia alkoholem?
 • Jak leczy się zatrucie alkoholem?
 • Jakie są perspektywy zatrucia alkoholem?
 • Jakie są szanse na zatrucie alkoholem?

Odurzenie alkoholowe

Ostre zatrucie alkoholowe to stan związany z wypiciem zbyt dużej ilości alkoholu w krótkim czasie. Nazywane jest również zatruciem alkoholowym.

Zatrucie alkoholem jest poważne. Wpływa na temperaturę ciała, oddychanie, tętno i odruch wymiotny. Czasami może prowadzić do śpiączki lub śmierci.

Zatrucia alkoholem mogą doświadczyć zarówno młodzi ludzie, jak i dorośli. Stan ten jest zwykle związany z piciem zbyt dużej ilości napojów alkoholowych. Jednak w niektórych przypadkach osoby z tym stanem mogą przypadkowo lub celowo wypić produkty gospodarstwa domowego zawierające alkohol, takie jak płyn do płukania jamy ustnej lub ekstrakt waniliowy.

Zatrucie alkoholem jest uważane za nagły przypadek medyczny. Jeśli podejrzewasz, że ktoś doświadczył zatrucia alkoholem, natychmiast poszukaj pomocy medycznej.

Jakie są objawy zatrucia alkoholem?

Zatrucie alkoholem może wystąpić szybko i w krótkim czasie. Po spożyciu alkoholu można zauważyć różne objawy. Objawy te są związane z różnymi poziomami lub etapami zatrucia.

Stopnie upojenia różnią się w zależności od osoby, ponieważ zależą od wieku, płci, wagi i innych czynników.

Ogólnie jednak siedem etapów zatrucia alkoholem i ich objawy obejmują następujące:

1. Umiarkowany lub niski poziom upojenia

Jeśli dana osoba wypiła jednego lub mniej drinków w ciągu godziny, jest uważana za trzeźwą lub o niskim poziomie upojenia.

Na tym etapie upojenia zachowanie osoby będzie normalne, bez widocznych oznak upojenia, takich jak niewyraźna mowa lub opóźniony czas reakcji.

Zawartość alkoholu we krwi (BAC), która mierzy ilość alkoholu we krwi, będzie bardzo niska - od 0,01 do 0,05%.

2. Euforia

Jeśli dana osoba spożyła od dwóch do trzech drinków jako mężczyzna lub od jednego do dwóch drinków jako kobieta w ciągu godziny, wejdzie w fazę euforii upojenia.

Niektóre objawy obejmują:

 • wzrost gadatliwości i poczucia własnej wartości
 • opóźniony czas reakcji
 • zmniejszone zahamowania

Większość ludzi nazywa ten etap upojenia alkoholowego „upijaniem się”. BAC osoby na tym etapie może wynosić od 0,03 do 0,12%.

Należy pamiętać, że BAC na poziomie 0,08% jest prawnym limitem nietrzeźwości w Stanach Zjednoczonych. Osoba może zostać aresztowana za prowadzenie pojazdu z BAC powyżej tego limitu.

3. Podniecenie

Na tym etapie mężczyzna może wypić od trzech do pięciu drinków w ciągu godziny, a kobieta od dwóch do czterech drinków. W tym czasie osoba zaczyna doświadczać niestabilności emocjonalnej i wyraźnej utraty koordynacji.

 • utrata zdolności oceny i pamięci
 • problemy z widzeniem
 • utrata równowagi
 • senność

Na tym etapie osoba wygląda na wyraźnie „pijaną”. Jej BAC wynosi od 0,09 do 0,25%.

4. Dezorientacja

Jeśli mężczyzna wypije więcej niż 5 drinków lub kobieta więcej niż 4 drinki w ciągu godziny, wejdą w kolejny etap upojenia: dezorientację.

Ten etap upojenia charakteryzuje się wybuchami emocjonalnymi i dużą utratą koordynacji. Osoba może nie być w stanie wstać, może zataczać się podczas chodzenia i prawdopodobnie będzie bardzo zdezorientowana tym, co się dzieje.

Osoby na tym etapie upojenia najprawdopodobniej nie zwracają uwagi na rzeczy, które dzieją się wokół nich lub z nimi. Mogą „zemdleć” bez faktycznej utraty przytomności i mogą nie być w stanie odczuwać bólu. To naraża ich na ryzyko obrażeń.

Na tym etapie wartość BAC jest bardzo wysoka. Waha się od 0,18 do 0,30 procent.

5. Otępienie

Na tym etapie osoba nie reaguje już na rzeczy, które dzieją się wokół niej lub z nią.

Osoba nie będzie w stanie stać ani chodzić. Może całkowicie zemdleć lub stracić kontrolę nad funkcjami swojego ciała, nietrzymaniem moczu lub niekontrolowanymi wymiotami.

Może również doświadczać drgawek lub mieć siną lub bladą skórę. Oddech i odruch wymiotny mogą być upośledzone.

Ten etap może być bardzo niebezpieczny, a nawet śmiertelny, jeśli dana osoba zakrztusi się wymiocinami lub odniesie poważne obrażenia.

Każdy z tych objawów jest sygnałem, że konieczna jest natychmiastowa pomoc medyczna. Na tym etapie BAC osoby będzie wynosić od 0,25 do 0,4 procent.

6. Śpiączka

Ten etap jest niezwykle niebezpieczny. Oddychanie i krążenie będą bardzo spowolnione. Reakcje motoryczne i odruch wymiotny są zaburzone, a temperatura ciała spada. Osoba na tym etapie jest zagrożona śmiercią.

Wartość BAC waha się od 0,35 do 0,45 procent. Na tym etapie konieczna jest szybka pomoc medyczna, aby zapobiec śmierci i poważnym problemom zdrowotnym.

7. Śmierć

Przy BAC wynoszącym 0,45% lub więcej, osoba może umrzeć z powodu zatrucia alkoholem.

Może się wydawać, że dana osoba musi dużo wypić, aby dojść do tego etapu. Jeśli jednak dana osoba pije bardzo szybko, może dojść do tego etapu wcześniej.

Jakie są przyczyny upojenia alkoholowego?

Zatrucie alkoholem występuje, gdy zbyt dużo alkoholu zostanie wypite w krótkim czasie.

Niektóre osoby są bardziej narażone na ryzyko upojenia alkoholowego niż inne. Czynniki wpływające na ryzyko upojenia alkoholowego obejmują:

 • Typ ciała i wagę. Większe osoby wchłaniają alkohol wolniej niż mniejsze.
 • Stan zdrowia. Niektóre problemy zdrowotne mogą zwiększać ryzyko zatrucia alkoholem.
 • Czy spożywałeś posiłki. Jedzenie w żołądku przed piciem może spowolnić wchłanianie alkoholu przez organizm.
 • Czy łączyłeś alkohol z innymi lekami. Spożywanie niektórych leków przed piciem może zwiększyć ryzyko zatrucia alkoholem.
 • Zawartość procentowa alkoholu w napojach. Napoje o wyższej zawartości procentowej alkoholu podniosą BAC szybciej niż napoje o niższej zawartości procentowej alkoholu.
 • Tempo i ilość spożywanego alkoholu. Szybkie wypicie wielu drinków zwiększa ryzyko zatrucia alkoholem.
 • Poziom tolerancji na alkohol. Osoby pijące regularnie tolerują alkohol lepiej niż osoby pijące okazjonalnie.

Jak leczy się zatrucie alkoholem?

Leczenie zatrucia alkoholem obejmuje opiekę wspomagającą, podczas gdy organizm próbuje przetworzyć alkohol. W przypadku osoby, która wykazuje objawy zatrucia alkoholem, należy szukać pomocy medycznej w nagłych wypadkach. Należy zadzwonić pod numer 911 lub do lokalnych służb ratunkowych.

W domu, w oczekiwaniu na profesjonalną pomoc, należy:

 • Jeśli osoba jest nieprzytomna, delikatnie obrócić ją na bok, aby zapobiec zakrztuszeniu się wymiocinami.
 • Jeśli osoba jest przytomna, zachęcić ją do położenia się na boku w bezpiecznym miejscu do czasu przybycia pomocy.
 • Jeśli osoba jest w stanie przełykać, zachęć ją do picia wody.
 • Pozostań z osobą do czasu przybycia pomocy medycznej.

Mitem jest, że po spożyciu alkoholu można odzyskać przytomność poprzez sen, zimny prysznic, spacer, wypicie czarnej kawy lub kofeiny. W rzeczywistości wykonywanie tych czynności może narazić osobę nietrzeźwą na większe ryzyko obrażeń i śmierci.

Ratownicy medyczni zabiorą nietrzeźwą osobę do szpitala. Tam zajmą się nią profesjonaliści:

 • uważnie monitorować parametry życiowe
 • zapobiegną problemom z oddychaniem lub zadławieniu się poprzez użycie rurki do udrożnienia dróg oddechowych
 • zapewnią tlenoterapię
 • podadzą dożylnie (IV) płyny, aby zapobiec odwodnieniu
 • podawać witaminy i glukozę (cukier), aby zapobiec powikłaniom.
 • założenie cewnika umożliwiającego odprowadzanie moczu do worka, aby zapobiec moczeniu nocnemu
 • wykonać płukanie żołądka (płukanie żołądka), aby zminimalizować wchłanianie już spożytego alkoholu
 • podanie węgla aktywowanego w celu dalszego zminimalizowania wchłaniania alkoholu do organizmu.

Jakie są perspektywy zatrucia alkoholem?

Po epizodzie zatrucia alkoholem potrzebny jest czas na powrót do zdrowia. Osoba będzie hospitalizowana, dopóki jej parametry życiowe nie wrócą do normy. Może to potrwać od kilku dni do tygodni.

W okresie rekonwalescencji osoba może doświadczać obniżonego nastroju i apetytu, dyskomfortu i problemów z pamięcią. Nawet po wypisaniu ze szpitala może minąć nawet miesiąc, zanim dana osoba znów poczuje się normalnie.

Dobrą wiadomością jest to, że zatrucie alkoholem można przetrwać, jeśli natychmiast zostanie zapewniona odpowiednia opieka medyczna.

Z powrotem do sklepu