Odmrożenie

Treść:

 • Czym są odmrożenia?
 • Objawy i przyczyny odmrożeń
 • Jak diagnozuje się odmrożenia?
 • Jak diagnozuje się i rozpoznaje objawy odmrożeń?
 • Jak mogę zapobiec odmrożeniom?
 • Jakie są powikłania odmrożeń?
 • Inne często zadawane pytania
 • Wnioski

Odmrożenie

Odmrożenie występuje, gdy skóra zamarza pod wpływem temperatury poniżej zera. Objawy odmrożenia mogą obejmować ból, drętwienie, obrzęk, pęcherze i przebarwienia skóry. Najczęściej występuje na palcach rąk i nóg, stopach, nosie i uszach. Leczenie odmrożeń różni się w zależności od stadium.

Co to są odmrożenia?

Odmrożenie to uszkodzenie skóry spowodowane zamarznięciem poniżej 0 stopni Celsjusza. Prawdopodobieństwo odmrożenia jest większe w każdej sytuacji, która prowadzi do długotrwałego narażenia na zimno:

 • Podczas zimy.
 • W wietrznych warunkach pogodowych.
 • Na dużych wysokościach.
 • Gdy nie masz schronienia przed zimnem.

Odmrożenia mogą wystąpić nawet pod ubraniem chroniącym przed zimnem.
Odmrożenie może prowadzić do trwałego, nieodwracalnego uszkodzenia tkanek (martwicy). Sposobem zapobiegania odmrożeniom jest ograniczenie przebywania na zewnątrz i częste rozgrzewanie ciała w przypadku narażenia na działanie ujemnych temperatur.
Jeśli podejrzewasz u siebie odmrożenie, wejdź do środka lub poszukaj schronienia przed zimnem. Następnie natychmiast skontaktuj się z lekarzem lub udaj się na pogotowie, aby zmniejszyć ryzyko uszkodzenia tkanek.

Kto jest narażony na odmrożenia?

Odmrożenie może dotknąć każdego, kto jest narażony na działanie niskich temperatur. Najczęściej występuje na palcach rąk i nóg, stopach, nosie i uszach. Prawdopodobieństwo odmrożenia jest większe w przypadku długotrwałego narażenia na działanie niskich temperatur, zwłaszcza jeśli:

 • Masz mniej niż 18 lat lub więcej niż 65 lat.
 • Mieszkasz i pracujesz w zimnym klimacie.
 • Jesteś bez mieszkania.
 • Masz chorobę podstawową, taką jak choroba naczyń obwodowych, niedożywienie, zespół Raynauda, niedoczynność tarczycy, cukrzyca stawów.
 • Palą wyroby tytoniowe.

Jak często występują odmrożenia?

Odmrożenia są powszechne, ale występują rzadziej niż w przeszłości. Dzieje się tak, ponieważ ludzie mają lepszy dostęp do odzieży na zimne dni i wiedzą więcej o zagrożeniach związanych z odmrożeniami i sposobach zapobiegania im.

Jakie są etapy odmrożenia?

Objawy odmrożenia pojawiają się w trzech etapach, które obejmują odczucia:

 1. Zimno, ból i ból (odmrożenie).
 2. Odmrożenie i mrowienie (powierzchowne odmrożenie).
 3. Drętwienie (głębokie odmrożenia).

Jeśli zauważysz u siebie którykolwiek z objawów odmrożenia drugiego lub trzeciego stopnia, natychmiast zgłoś się do lekarza, aby zapobiec długotrwałym uszkodzeniom.

Objawy i przyczyny odmrożeń

Istnieją trzy główne etapy odmrożeń, które wyglądają i są odczuwane w różny sposób.

Jak wyglądają i jakie są objawy odmrożeń?

Objawy odmrożeń różnią się w zależności od etapu, w którym się znajdujesz i stopnia uszkodzenia skóry spowodowanego przez zimno.

 • Odmrożenie: Podczas odmrożenia lub pierwszego etapu odmrożenia możesz zauważyć, że dotknięta skóra jest czerwona do fioletowej lub jaśniejsza niż naturalny odcień skóry. Skóra może być również zimna, lekko bolesna i mrowiąca. Odmrożenie to etap ostrzegawczy, w którym uszkodzenie skóry jest tylko tymczasowe. Jeśli zauważysz objawy, natychmiast wejdź do środka i rozmroź dotknięty obszar skóry ciepłą (nigdy gorącą) wodą. Na skórze mogą pojawić się małe czerwone guzki (odmrożenia). Nawet jeśli objawy są łagodne, należy udać się do lekarza, aby upewnić się, że odmrożenie nie spowodowało długotrwałych uszkodzeń.
 • Powierzchowne odmrożenie: Jest to drugi etap odmrożenia, który wymaga leczenia. Skóra może być ciepła, ale woda w skórze powoli zamarza w kryształki lodu. Skóra zawiera ponad 60% wody. Może to powodować uczucie mrowienia. Ponadto skóra może szczypać lub puchnąć. Po rozgrzaniu mogą pojawić się bolesne, plamiste plamy lub fioletowe lub niebieskie obszary skóry, takie jak siniaki. Skóra może zacząć się łuszczyć i może pojawić się uczucie oparzenia słonecznego. Po upływie około jednego dnia na skórze mogą pojawić się pęcherze wypełnione płynem.
 • Ciężkie (głębokie) odmrożenia: W trzecim stadium odmrożenia dolne warstwy skóry (tkanka podskórna) zamarzają i następuje całkowite odrętwienie. Odmrożony obszar może być trudny do poruszania lub może nie być możliwe normalne poruszanie nim. Jeśli wystąpi którykolwiek z tych objawów, należy natychmiast zgłosić się do lekarza. Duże pęcherze pojawią się na odmrożonej skórze dzień lub dwa po ekspozycji na zimno. Odmrożona skóra stanie się czarna, ponieważ komórki skóry obumierają po zamarznięciu. Na skórze może utworzyć się twarda, czarna powłoka (pancerz), która samoistnie odpadnie. Jeśli tak się nie stanie, lekarz usunie ją chirurgicznie.

Odmrożenia są niebezpieczne, ponieważ często powodują odrętwienie skóry, przez co pacjent może nie czuć, że coś jest nie tak. Jeśli podejrzewasz u siebie odmrożenie lub oparzenia chłodem, skontaktuj się z lekarzem.

Czy można mieć odmrożenia i o tym nie wiedzieć?

Tak. Wiele osób cierpiących na odmrożenia w ogóle o tym nie wie. Dzieje się tak, ponieważ odmrożenia powodują odrętwienie nerwów i mogą powodować uszkodzenia głęboko w skórze. Po wyjściu na mróz możesz nie zauważyć żadnych objawów. Aby zapobiec odmrożeniom, należy ograniczyć czas spędzany na zewnątrz w niskich temperaturach.

Gdzie najczęściej dochodzi do odmrożeń?

Odmrożenie może dotknąć każdej części skóry, ale bardziej prawdopodobne jest odmrożenie kończyn. Są to części ciała, które są najbardziej narażone na działanie niskich temperatur, nawet jeśli są zakryte:

 • Dłonie i palce.
 • Stopy i palce u nóg.
 • Twarz i nos.
 • Uszy.

Skąd mam wiedzieć, czy moje dziecko ma odmrożenia?

Stwierdzenie, czy dziecko ma odmrożenia, może być trudne. Niemowlęta nie trzęsą się tak bardzo jak dorośli, ponieważ nie mają tyle energii w rezerwie. Starsze dzieci są zwykle zbyt zajęte zabawą na zewnątrz, aby zauważyć, że są odmrożone.
Jeśli dziecko lub niemowlę przebywało na zewnątrz na mrozie nawet przez 10 minut, nadszedł czas, aby je sprawdzić. Jeśli zauważysz, że części jego skóry są jaśniejsze niż naturalny odcień skóry, czerwone, białe lub szare, skontaktuj się z lekarzem.
Jeśli Twoje dzieci są starsze i przebywały na zewnątrz przez ponad pół godziny w ujemnych temperaturach, nawet w zimnych ubraniach, poproś je, aby weszły do środka i zdjęły mokre ubrania. Powinny założyć suche ubrania i ogrzać swoje ciała pod kocem. Ciepła kąpiel może również pomóc dziecku rozgrzać się z zimna. Zawsze używaj letniej, nigdy gorącej wody.

Jak powstają odmrożenia?

Ujemne temperatury powodują odmrożenia. Niskie temperatury (nieco powyżej zera) przez długi czas również mogą powodować odmrożenia. Odmrożenia można nabawić się

 • Narażając się na działanie temperatur poniżej zera.
 • Przyciskając do skóry zamarznięte przedmioty, takie jak okłady z lodu lub metal.
 • Nie noszenie wystarczającej ilości odzieży chroniącej skórę przed zimnem.

Nawet jeśli masz na sobie odzież ochronną, taką jak czapka, buty i rękawiczki, możesz spowodować odmrożenia poprzez ubranie.
W przypadku odmrożeń woda w skórze zamarza i krystalizuje się. Ponad 60% skóry zawiera wodę. Powoduje to uszkodzenie komórek skóry i tkanek, co uniemożliwia przepływ krwi do tych części ciała. Poważne odmrożenia mogą uszkodzić mięśnie, nerwy i stawy.

Jak długo trwa odmrożenie?

Odmrożenia można nabawić się w ciągu 30 minut lub krócej, jeśli temperatura wiatru wynosi -15 F (-26 C) lub mniej. Jeśli mieszkasz lub pracujesz w zimnym klimacie, staraj się ograniczyć przebywanie na zewnątrz, aby zapobiec uszkodzeniom skóry.

Jak zimno musi być, aby doszło do odmrożenia?

Ujemne temperatury powodują odmrożenia. Aby doszło do odmrożenia, musi być zimniej niż 32 F lub 0 C. Należy pamiętać, że temperatura może być znacznie niższa, jeśli wieje wiatr, co może zwiększyć ryzyko odmrożenia.

Jak diagnozuje się odmrożenia?

Lekarz zdiagnozuje odmrożenie po przeprowadzeniu badania fizykalnego i ewentualnych badań obrazowych. Podczas badania lekarz będzie szukał przebarwień skóry lub innych oznak skórnych, takich jak plamy lub pęcherze. Lekarz zada również pytania dotyczące narażenia na zimno. Na przykład, jak długo byłeś narażony na działanie ujemnych temperatur i jaka była temperatura podczas ekspozycji?

W zależności od nasilenia objawów lekarz może wykonać badanie obrazowe, takie jak zdjęcie rentgenowskie, aby sprawdzić, czy pod skórą nie doszło do uszkodzenia tkanek.

Jakie są oznaki trwałego uszkodzenia skóry w wyniku odmrożenia?

Lekarz poinformuje Cię, czy uszkodzenie skóry jest trwałe, czy nie. Oznaką tymczasowego uszkodzenia skóry jest obecność wyraźnych pęcherzy. Jeśli pęcherze są wypełnione krwią, może to oznaczać trwałe uszkodzenie. Jeśli skóra staje się czarna lub ciemniejsza niż naturalny odcień skóry, jest to oznaka poważnego uszkodzenia tkanki. W takim przypadku może być konieczna operacja usunięcia uszkodzonej skóry, aby zapobiec wtórnym infekcjom lub gangrenie.

Jak leczy się odmrożenia?

Leczenie odmrożeń różni się w zależności od stadium.
Jeśli wystąpią objawy odmrożenia, należy udać się do domu lub schronić się przed mrozem, jeśli to możliwe. Następnie wykonaj następujące kroki, aby ogrzać dotkniętą skórę:

 • Delikatnie zdejmij zimną odzież, taką jak rękawiczki lub buty. Należy również zdjąć biżuterię, taką jak pierścionki lub zegarki, jeśli znajdują się one w pobliżu dotkniętego obszaru skóry. Jeśli ubranie jest mokre, należy założyć suche ubranie.
 • Umieść dotkniętą skórę w wannie z ciepłą (nie gorącą) wodą. Będzie to powolne ogrzewanie, które może potrwać co najmniej 30 minut.
 • Umieść koc na dotkniętym obszarze skóry. Nie przykrywaj skóry kocem, ponieważ może to odciąć krążenie i uniemożliwić dopływ krwi do dotkniętych tkanek.
 • Unikaj stosowania ciepła bezpośrednio na skórę, aby zapobiec oparzeniom.

W przypadku wystąpienia objawów powierzchownego lub głębokiego odmrożenia, które stanowią drugi i trzeci etap odmrożenia, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem w celu podjęcia leczenia. W przypadku odmrożeń czas ma kluczowe znaczenie. Odmrożenia mogą powodować silny ból podczas rozmrażania skóry.
Podczas leczenia odmrożeń, pracownik służby zdrowia będzie

 • Podniesie temperaturę ciała w letniej wodzie lub stosując ciepłe, wilgotne okłady na skórę przez maksymalnie 30 minut.
 • Nałoży sterylny opatrunek na odmrożoną skórę, oddzielając palce u rąk i nóg, aby zapobiec ich ocieraniu się o siebie.
 • Sprawdź przepływ krwi w dotkniętym obszarze ciała. W przypadku odmrożeń trzeciego stopnia lekarz może również założyć kroplówkę (igłę wprowadzaną do żyły w ramieniu w celu dostarczenia płynów), aby poprawić krążenie.
 • Poda antybiotyki i leki przeciwbólowe, takie jak ibuprofen (Advil®, Motrin®).
 • Nawodni organizm, podając wodę (odmrożenie powoduje odwodnienie tkanek).
 • Zastosują tlenoterapię. W przypadku skrajnych odmrożeń lekarz może zalecić oddychanie czystym tlenem w pomieszczeniu pod ciśnieniem. Zabieg ten, zwany tlenoterapią hiperbaryczną, pomaga niektórym osobom szybciej się wyleczyć poprzez zwiększenie poziomu tlenu we krwi.

Czy potrzebuję operacji odmrożenia?

W ciężkich przypadkach odmrożeń, lekarz może być zmuszony do przeprowadzenia zabiegu chirurgicznego w celu usunięcia martwej skóry i tkanki po wygojeniu. Ustalenie, czy konieczna jest operacja, może potrwać kilka dni lub nawet miesięcy. Chirurdzy mogą być zmuszeni do usunięcia (amputacji) palców u rąk lub nóg w przypadku obumarcia tkanki lub wystąpienia zgorzeli.

Czy mogę leczyć odmrożenia w domu?

W przypadku odmrożenia lub odmrożenia należy skontaktować się z lekarzem. Jeśli znajdujesz się w odległym miejscu lub nie możesz od razu udać się do szpitala, możesz podjąć kroki w celu leczenia odmrożeń w domu, aby zapobiec uszkodzeniu skóry i tkanek. Priorytetem jest zapewnienie sobie ciepła. Powinieneś znaleźć schronienie i zapobiec rozgrzaniu ciała i ponownemu zamarznięciu, co może spowodować poważniejsze uszkodzenia skóry. Aby utrzymać ciepło, wykonaj następujące kroki:

 • Zdejmij całą mokrą odzież i załóż suchą.
 • Lekko unieś zraniony obszar.
 • Ogrzej skórę, mocząc odmrożony obszar w ciepłej wodzie o temperaturze od 98,6 F do 102,2 F (od 37 C do 39 C). Określenie temperatury wody może być trudne, ponieważ skóra może być zdrętwiała. Jeśli masz termometr, użyj go. Gdy skóra znów stanie się miękka lub po upływie co najmniej 30 minut, można przerwać ogrzewanie.
 • Przykryj odmrożone miejsce czystą szmatką. Jeśli masz odmrożone palce u rąk lub nóg, owiń każdy z nich osobno. Upewnij się, że trzymasz je oddzielnie, aby zapobiec stresowi lub uciskowi. Unikaj ciasnego owijania palców u rąk i nóg, aby umożliwić swobodne krążenie.
 • Podczas rozmrażania staraj się nie ruszać miejsca odmrożenia. Unikaj chodzenia po odmrożonych palcach lub stopach.
 • Nie pocieraj odmrożonych miejsc, ponieważ pocieranie twardej lub zdrętwiałej skóry może spowodować uszkodzenie tkanek.

Podczas rozmrażania możesz odczuwać ból. Jest to normalne. Można przyjmować dostępne bez recepty leki przeciwbólowe zgodnie z zaleceniami lekarza.

Jak mogę zapobiec odmrożeniom?

Oto kilka wskazówek dotyczących zapobiegania odmrożeniom:

 • Unikaj przebywania na zewnątrz: Gdy na zewnątrz jest zimno, staraj się pozostać w domu.
 • Ogranicz liczbę wyjść na zewnątrz: Jeśli musisz wyjść na zewnątrz, postaraj się ograniczyć to do 10 lub 15 minut, a następnie wróć do środka na kilka godzin.
 • Ubieraj się ciepło przed wyjściem na zewnątrz: Zawsze, gdy wiesz, że będziesz przebywać w niskich temperaturach, ubieraj się odpowiednio. Ubieraj się warstwowo. Noś ciepłe skarpety, grubą czapkę, rękawiczki i ciężki szalik na twarz, uszy i usta.
 • Noś wiatroszczelną i wodoodporną odzież: Noś odzież zaprojektowaną tak, aby chronić Cię przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi i utrzymywać ciepło w okolicy głowy i szyi.
 • Nie ograniczaj krążenia: upewnij się, że buty i odzież nie są zbyt ciasne. Może to spowodować słabe krążenie. Poruszaj się stale, aby utrzymać dobry przepływ krwi.

Podczas podróży w niskich temperaturach zawsze miej przy sobie telefon. W razie wypadku lub utknięcia na drodze jest on linią ratunkową do pomocy medycznej. Wreszcie, spakuj samochodowy zestaw ratunkowy do samochodu. W ten sposób będziesz mieć pod ręką pierwszą pomoc, jedzenie i wodę, rękawiczki, buty i koce, gdy tylko pogoda się pogorszy.

Jakie są powikłania odmrożeń?

Możliwe są powikłania odmrożeń. Jeśli odmrożenie trwa dłużej niż pierwszy etap (odmrożenie), może mieć długoterminowe skutki uboczne, w tym

 • Uszkodzenie nerwów (neuropatia).
 • Obfite pocenie się.
 • Większa wrażliwość na zimno.
 • Odmrożeniowe zapalenie stawów, sztywność dłoni i stóp.
 • Przebarwienia skóry.
 • Uszkodzenie lub utrata paznokci.
 • Blizny.

Istnieje również większe prawdopodobieństwo ponownego odmrożenia po jego wystąpieniu.
Poważne powikłania odmrożeń mogą obejmować:

 • Zgorzel.
 • Wtórne zakażenie.
 • Amputacja.
 • Uszkodzenie ścięgien, mięśni i kości.

Inne typowe problemy

Jaka jest różnica między odmrożeniem a odmrożeniem?
Odmrożenia (pernio) to zapalne plamy na skórze, które powstają po ekspozycji na zimne powietrze. Stan ten nie jest tożsamy z odmrożeniem. Odmrożenie to uszkodzenie skóry spowodowane ekspozycją na niskie temperatury. Główną różnicą między tymi dwoma stanami jest temperatura. Temperatury poniżej 32 F lub 0 C powodują odmrożenia i wymagają natychmiastowej pomocy medycznej. Niskie temperatury powyżej 33 F lub 1 C powodują odmrożenia, które zwykle ustępują samoistnie.

Jaka jest różnica między odmrożeniem a hipotermią?
Odmrożenie występuje, gdy część ciała zamarza, uszkadzając komórki skóry i tkanki. Podobnie jak lód pokrywający przednią szybę, skóra twardnieje i zmienia kolor po odmrożeniu.
Odmrożenie występuje, gdy temperatura ciała spada poniżej 35 C (95 F). Normalna temperatura ciała wynosi około 37 C (98,6 F). Hipotermia jest poważniejsza i ma bardziej rozległy wpływ na organizm niż odmrożenie, które wpływa tylko na niektóre części ciała (jest zlokalizowane).
Hipotermia i odmrożenia mogą wystąpić jednocześnie. Obie te sytuacje są nagłymi przypadkami medycznymi.

Wnioski

Zachowaj bezpieczeństwo wewnątrz lub upewnij się, że wszyscy ubierają się ciepło, gdy nadchodzi zimna pogoda. Nie tylko będziesz czuć się bardziej komfortowo, ale także pomożesz chronić siebie i swoich bliskich przed odmrożeniami i wszystkimi poważnymi zagrożeniami dla zdrowia, które się z nimi wiążą. Jeśli jesteś narażony na zimno przez ponad pół godziny w mroźnych warunkach i podejrzewasz, że możesz mieć odmrożenia, natychmiast zgłoś się do lekarza.

Z powrotem do sklepu