Jak zwiększyć produkcję kolagenu

Treść:

 • Czym jest kolagen?
 • Dlaczego potrzebujemy kolagenu?
 • Korzyści płynące z kolagenu
 • Co wpływa na poziom kolagenu?
 • Czy suplementy z kolagenem działają?
 • Jak zwiększyć zawartość kolagenu w organizmie?
 • Substancje wspomagające produkcję kolagenu
 • Podsumowanie

kolagenII

Określany mianem "fontanny młodości", kolagen jest gorącym tematem w branży kosmetycznej. A ponieważ rynek suplementów diety przejął wellness, pojawia się pytanie: czy można zwiększyć zawartość kolagenu, a jeśli tak, to w jaki sposób?

Porozmawialiśmy z trzema ekspertami o tym, czym jest kolagen, jak można uzyskać go więcej i czy dodany kolagen może pomóc w leczeniu skóry oraz wzmacnianiu włosów i paznokci.

Niezależnie od tego, czy chcesz zwiększyć elastyczność skóry, czy też utrzymać lśniące włosy, czytaj dalej, aby uzyskać najwyższej klasy porady od ekspertów na temat tego, jak zwiększyć produkcję kolagenu w organizmie.

Czym jest kolagen?

Jako najbardziej włókniste białko występujące w kościach, mięśniach, ścięgnach i skórze, kolagen jest głównym składnikiem tkanki łącznej, zapewniając strukturę, która utrzymuje nasze ciała razem i jest odporna na rozciąganie tkanek.

Istnieją cztery główne typy kolagenu, przy czym typ 1 jest najbardziej powszechny, ale w rzeczywistości istnieje co najmniej szesnaście różnych typów. Mówiąc prościej, pomyśl o nim jako o "kleju", który pomaga tworzyć silne struktury w naszych tkankach, a także jest ważny dla struktury i zdrowia naszych naczyń krwionośnych.

Najczęściej kolagen ma pozytywne konotacje ze względu na jego rolę w utrzymaniu jędrności naszej skóry. Kolagen ma wysoką wytrzymałość na rozciąganie i wraz z miękką keratyną (innym białkiem) odpowiada za jędrność i elastyczność skóry. Częściowo wyjaśnia to rolę kolagenu w zmniejszaniu widoczności zmarszczek i zwiotczenia skóry.

Dlaczego potrzebujemy kolagenu?

Potrzebujemy kolagenu do utrzymania struktury naszej skóry, paznokci, włosów i stawów.

Ze względu na korzystne składniki kolagenu dla struktury skóry, włosów, paznokci i stawów, ważne jest, abyśmy utrzymywali wystarczające ilości kolagenu, a odżywianie wspierające kolagen pomoże utrzymać zdrową strukturę. Szczególnie w przypadku kobiet suplementacja kolagenem wiąże się z pojawieniem się zdrowszej skóry, włosów i paznokci, a także może przynieść korzyści jelitom, na przykład pomagając w leczeniu stanów zapalnych jelit.

Korzyści z kolagenu

Luther wskazuje na działanie kolagenu w zwalczaniu widocznego i fizjologicznego starzenia się. Spożywanie kolagenu może pomóc w zwalczaniu skutków degradacji kolagenu w naszej skórze, a badania kliniczne wykazały, że spożywanie go może skutkować mniejszą liczbą płytkich zmarszczek i drobnych linii, gładszą nawilżoną skórą i poprawą elastyczności skóry.

Ponadto, mniej znaną zaletą kolagenu jest jego zastosowanie w leczeniu oparzeń. Można go wstrzykiwać w skórę, aby pomóc w naprawie blizn i/lub zagłębień spowodowanych tego typu wypadkami" - mówi Luther.

Co wpływa na poziom kolagenu?

Głównym czynnikiem wpływającym na poziom kolagenu jest starzenie się, ale styl życia również odgrywa pewną rolę. Nasz kolagen osiąga najwyższy poziom w wieku od 25 do 34 lat, po czym naturalnie zaczyna spadać, powodując większe prawdopodobieństwo ścieńczenia skóry, utraty elastyczności i zmarszczek. Z biegiem czasu jakość produkowanego przez nas kolagenu spada i objawia się zmniejszoną elastycznością tekstury naszej skóry, a także wpływem na nasze stawy, gdy chrząstka słabnie.

Inne przyczyny utraty kolagenu obejmują palenie tytoniu, "które wiąże się z niższą produkcją kolagenu", a także nadmiar cukru i rafinowanych węglowodanów, ponieważ cukier zakłóca zdolność kolagenu do odnawiania się, według DeCesaris.

Wiele zmian zachodzi również w czasie ciąży: podczas ciąży hormony kobiety zmieniają metabolizm kolagenu, aby skóra była bardziej elastyczna i mogła się powiększać wraz z rosnącym płodem. Dlatego ważne jest, aby promować zdrowie i elastyczność skóry w tych miesiącach. Zaleca się jednak skonsultowanie się z lekarzem przed przyjęciem jakichkolwiek suplementów, jeśli jesteś w ciąży lub planujesz zajść w ciążę.

Kolejnym kluczowym składnikiem wspierającym naturalną produkcję kolagenu jest witamina C. Bez niej organizm nie jest w stanie produkować kolagenu. Dlatego nie powinno dziwić, że szkorbut [spowodowany niedoborem witaminy C] jest chorobą związaną z degradacją kolagenu, której pierwszymi objawami są widoczne plamy na skórze.

Czy suplementy kolagenowe działają?

Jak zauważa dermatolog Papri Sarkar, "suplementy diety nie są regulowane tak ściśle, jak leki na receptę, więc trudno jest wiedzieć na pewno, czy to, co jest na butelce, rzeczywiście tam jest... i czy działa". i czy działa".

Zaślepione badanie z 2019 r. przeprowadzone na 72 kobietach w wieku 35 lat i starszych, które spożywały mieszankę peptydów kolagenowych do picia, potwierdziło, że po trzech miesiącach stosowania starzejąca się skóra może być faktycznie zwalczana za pomocą składników odżywczych, które przywracają nawilżenie, elastyczność, gęstość i szorstkość skóry. Badanie podkreśliło również bezpieczeństwo napoju kolagenowego.

Niemniej jednak należy zauważyć, że nadal brakuje długoterminowych danych na temat suplementów kolagenowych, a biorąc pod uwagę luźne zatwierdzenie FDA, standardy bezpieczeństwa mogą nie być jednolite.

Jak zwiększyć zawartość kolagenu

Aby wytworzyć kolagen, nasze ciała wytwarzają prokolagen, prekursor, z którego pochodzi cały kolagen. Łączy on aminokwasy glicynę i prolinę wraz z witaminą C. Upewniając się, że spożywamy pokarmy bogate w te składniki odżywcze, możemy pomóc w tworzeniu naturalnych produktów kolagenowych.

Przykłady takich produktów obejmują

 • Prolina: białka jaj, kiełki pszenicy, produkty mleczne, grzyby, szparagi
 • Glicyna: skóra kurczaka, żelatyna, skóra wieprzowa, bulion kostny
 • Witamina C: owoce cytrusowe, papryka, jagody.

Podkreśla również korzyści płynące ze skupienia się na diecie bogatej w białko, ponieważ zapewnia ona solidny profil aminokwasowy do tworzenia nowych białek strukturalnych.

Inną metodą potencjalnego zwiększenia całkowitej ilości kolagenu jest spożywanie suplementów diety, ale należy przeprowadzić więcej badań nad wchłanianiem i skutecznością wielu dostępnych bez recepty suplementów kolagenowych. Z medycznego punktu widzenia DeCasaris zaleca kolagenowe wypełniacze skórne jako alternatywę dla stymulowania naturalnej produkcji kolagenu w organizmie.

DeCesaris wyjaśnia: "Może to zmniejszyć widoczność drobnych linii i zmarszczek oraz wygładzić skórę. Alternatywą może być terapia światłem czerwonym (fotobiomodulacja), która również jest powiązana z poprawą produkcji kolagenu w skórze".

Substancje wspomagające produkcję kolagenu

Przedstawimy Ci substancje, które są niezbędne do produkcji kolagenu. W związku z tym możesz urozmaicić swoją dietę o pokarmy zawierające te substancje.

Witamina C
Przyjmowanie zwiększonych ilości witaminy C w organizmie sprzyja przekształcaniu proliny i lizyny, które są aminokwasami, w kolagen. Nie musisz jednak polegać wyłącznie na suplementach witaminy C; idealnym rozwiązaniem jest również spożywanie warzyw, owoców cytrusowych lub owoców egzotycznych, które są bogate w witaminę C i inne korzystne substancje.

Białko
Innym doskonałym źródłem proliny i lizyny, które są kluczowe w tworzeniu kolagenu, jest dobrej jakości białko, takie jak mięso, ryby lub fasola.

Czosnek
Czosnek zawiera substancję zwaną siarczkiem. Substancja ta skutecznie zwalcza rozkład kolagenu w organizmie.

Zielona herbata
Prawdopodobnie wszyscy słyszeliśmy o zaletach zielonej herbaty. 2-3 filiżanki dziennie mają działanie przeciwzapalne, a także przeciwutleniające. Jednak wielu z was może nie wiedzieć, że zielona herbata ma zdolność regeneracji kolagenu w organizmie.

Wysokiej jakości kawa
Wysokiej jakości kawa ma podobne działanie do zielonej herbaty, a także przynosi wiele korzyści dla organizmu, takich jak regeneracja kolagenu.

Podsumowanie

Nasze ciało jest bardzo inteligentnym narzędziem, niedobór jakiejkolwiek substancji lub witaminy może dać nam o tym znać. Jeśli jesteśmy uważni na nasze ciało, możemy łatwo dowiedzieć się, czego od nas oczekuje. W ten sposób może nam również powiedzieć, kiedy mamy niedobór kolagenu. Brak kolagenu w organizmie odbija się na wielu procesach zachodzących w organizmie. Na przykład jego niedobór odbija się na jakości włosów i paznokci, na zdrowiu stawów i ścięgien. Nasze ciało nie może żyć bez białka, a jednym z podstawowych budulców ciała jest kolagen białkowy.

Z powrotem do sklepu