Jak złagodzić spierzchnięte usta

Treść:

 • 6 najlepszych sposobów na spierzchnięte usta
 • Zapobieganie spierzchniętym ustom
 • Co powoduje spierzchnięte usta?
 • Często zadawane pytania
 • Wnioski

Spierzchnięte usta

Domowe środki zaradcze mogą pomóc pozbyć się spierzchniętych ust bez ich dalszego wysuszania. Obejmują one picie większej ilości wody, używanie nawilżacza powietrza, unikanie palenia i wiele innych.

Spierzchnięte usta, znane również jako zapalenie warg, są częstym i irytującym problemem.

Skóra na ustach jest znacznie cieńsza i delikatniejsza niż na innych częściach ciała. Usta są również narażone na działanie czynników atmosferycznych, w tym słońca i zimnego, suchego powietrza, co czyni je podatnymi na wysychanie, pękanie, łuszczenie się i złuszczanie.

Usta nie mają gruczołów łojowych i dlatego nie mogą samodzielnie wytwarzać wilgoci, ale naturalne środki nawilżające mogą pomóc.

W tym artykule opisano, jak łagodzić spierzchnięte usta za pomocą odżywczych składników, które mogą zapewnić szybką ulgę w bólu lub dyskomforcie. Omówiono również przyczyny i zapobieganie spierzchniętym ustom.

6 najlepszych sposobów na spierzchnięte usta

1. Używaj dobrego balsamu do ust

Wysuszające składniki balsamu do ust mogą zawierać mentol i kamforę.
Niektóre balsamy do ust są lepsze od innych, a popularne marki mogą zawierać składniki, które wysuszają usta.

Na przykład wiele balsamów do ust zawiera mentol lub inny miętowy smak. Może to zapewnić uczucie chłodzenia, ale mięta jest bardzo wysuszająca i może sprawić, że usta będą bardziej spierzchnięte niż wcześniej.

Typowe składniki wysuszające w balsamach do ust obejmują

 • mentol
 • kamfora
 • fenol

Unikaj zapachowych i smakowych produktów do ust, ponieważ te składniki również mogą wysuszać usta.

Zamiast tego szukaj balsamów do ust, które zawierają składniki łagodzące i nawilżające, takie jak

 • Wazelina. Można je kupić w aptekach, sklepach ze zdrową żywnością lub online.
 • Lanolina. Można je kupić w aptekach, sklepach ze zdrową żywnością lub online.
 • Wosk pszczeli. Można je kupić w aptekach, sklepach ze zdrową żywnością lub online.
 • Ceramidy. Można je kupić w aptekach, sklepach ze zdrową żywnością lub online.

2. Wypróbuj naturalne produkty do ust

Istnieje kilka skutecznych naturalnych środków na spierzchnięte usta. Niektóre z nich można nawet mieć w swojej kuchni.

Aby ukoić i nawilżyć spierzchnięte usta, należy stosować następujące produkty bezpośrednio na usta:

 • Aloes: Żel ten powstaje wewnątrz liści rośliny aloesu. Zawiera witaminy, minerały, przeciwutleniacze i środki przeciwzapalne, które łagodzą i nawadniają uszkodzoną skórę.
 • Olej kokosowy: Wykonany z miąższu orzechów kokosowych, olej ten zwalcza stany zapalne i jest emolientem, co oznacza, że może łagodzić i zmiękczać skórę.
 • Miód: Jest wysoce nawilżający, co czyni go dobrym środkiem do pielęgnacji suchych ust. Miód zawiera również przeciwutleniacze i właściwości antybakteryjne, które pomagają zapobiegać infekcjom w bardzo suchych lub spierzchniętych ustach.
 • Ogórek: Może delikatnie nawilżać usta i może zawierać witaminy i minerały, które mogą poprawić wygląd ust.
 • Zielona herbata: Zielona herbata jest bogata w przeciwutleniacze i minerały, a także zawiera polifenole, które zmniejszają stan zapalny. Namocz torebkę zielonej herbaty w ciepłej wodzie i delikatnie pocieraj nią usta, aby zmiękczyć i usunąć nadmiar suchej skóry. Ta technika jest łagodniejsza niż tradycyjne złuszczanie.

Aloes, olej kokosowy i miód mają właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, które mogą pomóc w zapobieganiu infekcjom, jednocześnie nawilżając i łagodząc skórę ust.

Większość supermarketów oferuje te produkty, ale ludzie mogą przeglądać asortyment trudniejszych do znalezienia składników online, w tym żelu z aloesu i oleju kokosowego.

3. złuszczanie ust

Spierzchnięte usta pokryte są warstwą suchej skóry, która może uniemożliwić dotarcie leczniczych składników balsamów do ust do właściwego obszaru.

Ludzie mogą używać peelingów do ust zawierających cukier lub sodę oczyszczoną, aby delikatnie złuszczać tę suchą skórę.

Kupując peelingi do ust, należy szukać produktów, które zawierają składniki łagodzące i nawilżające usta. Peelingi do ust można kupić w drogeriach lub znaleźć wiele naturalnych opcji online.

4. Pij wodę

Odwodnienie może powodować spierzchnięte usta.
Odwodnienie jest głównym winowajcą, jeśli chodzi o spierzchnięte usta.

Ludzie mogą nie zauważyć, że są lekko odwodnieni, więc dobrym pomysłem jest wyrobienie w sobie nawyku picia wody przez cały dzień.

Odwodnienie występuje, gdy organizm traci więcej płynów niż przyjmuje. Gdy organizm jest odwodniony, wycofuje wodę z niektórych obszarów, aby zapewnić, że komórki pozostają nawodnione. Może to powodować suchość skóry, w tym skóry ust.

Inne objawy odwodnienia obejmują

 • uczucie pragnienia
 • suchość w ustach
 • ból głowy
 • zawroty głowy

Zalecane dzienne spożycie wody różni się w zależności od wielu czynników, w tym wieku, płci i poziomu aktywności fizycznej.

5. Używaj nawilżacza powietrza

Zbyt dużo czasu spędzonego w suchym powietrzu może pozbawić skórę wilgoci. Jest to szczególnie powszechny problem zimą.

Picie dużej ilości wody jest dobrym sposobem na utrzymanie dobrego nawodnienia organizmu przez cały rok. Jednakże, ludzie mogą rozważyć użycie nawilżacza w okresie zimowym, aby dodać trochę bardzo potrzebnej wilgoci z powrotem do powietrza.

6. Unikaj palenia

Dym tytoniowy może podrażniać wrażliwą skórę wokół ust, powodując ich wysuszenie i większe prawdopodobieństwo spierzchnięcia.

Palenie może również powodować inne problemy w jamie ustnej, takie jak owrzodzenia jamy ustnej i ból dziąseł.

Ludzie mogą zauważyć, że spierzchnięte usta ustępują wkrótce po rzuceniu palenia, ponieważ skóra zaczyna się goić.

Zapobieganie spierzchniętym ustom

Spierzchniętym ustom można zapobiegać, stosując filtry przeciwsłoneczne i unikając zapachowych produktów do ust.
Ludzie często nie zauważają, jak często dotykają lub bawią się swoimi ustami - mają tendencję do lizania, żucia, a nawet ciągnięcia warg bez zastanowienia.

Te nawyki mogą się pogorszyć, jeśli skóra ust jest wyjątkowo sucha.

Chociaż trudno jest oprzeć się złuszczaniu suchej, łuszczącej się skóry z ust, ludzie narażają się na ryzyko usunięcia zdrowej skóry w tym procesie. Może to wydłużyć czas gojenia, a nawet spowodować krwawienie.

Spierzchniętym ustom można zapobiegać poprzez

 • stosowanie produktów zawierających filtry przeciwsłoneczne
 • unikanie zapachowych lub smakowych produktów do ust
 • unikanie produktów do ust, które zawierają znane alergeny
 • regularne złuszczanie naskórka
 • utrzymywanie nawilżenia
 • rzucenie palenia

Co powoduje spierzchnięte usta?

Skóra na ustach różni się od skóry na reszcie twarzy. Chociaż podstawowe struktury są podobne, skóra na ustach jest znacznie cieńsza i delikatniejsza.

W przeciwieństwie do skóry pokrywającej resztę ciała, skóra ust nie ma gruczołów łojowych, a zatem nie może wytwarzać wilgoci.

Wiele czynników zewnętrznych może powodować pierzchnięcie ust. Kontrolowanie tych czynników może pomóc w leczeniu spierzchniętych ust i zapobieganiu im lub zapobieganiu ich pogorszeniu:

Pogoda

Poziom nawilżenia zwykle spada, gdy robi się chłodniej w miesiącach jesiennych i zimowych. Suche powietrze wyciąga wilgoć ze skóry, dlatego ludzie często doświadczają spierzchniętych ust w chłodniejszych porach roku.

Unikanie niskich temperatur może pomóc w radzeniu sobie ze spierzchniętymi ustami i suchą skórą.

Oblizywanie warg

Kiedy ktoś ma suche usta, instynktownie je oblizuje, aby dodać im wilgoci.

Chociaż lizanie może tymczasowo nawilżyć usta, nawyk ten może pogorszyć sytuację. Gdy ślina wyparowuje, wilgoć jest pobierana z powierzchni ust.

Wysuszające składniki produktów do ust

Niektóre balsamy do ust, pomadki i podobne produkty zawierają składniki, które mogą pogorszyć stan suchych ust.

Przykłady takich składników obejmują:

 • środki nawilżające, takie jak gliceryna
 • kamfora
 • mentol
 • fenol

Humektanty to substancje zapobiegające utracie wody.

Ludzie mogą mieć alergie na niektóre popularne składniki produktów do ust, zwłaszcza pigmenty lub substancje zapachowe. Używanie produktu do ust zawierającego alergen może powodować suche, czerwone i spierzchnięte usta.

Uszkodzenia słoneczne

Długotrwała ekspozycja na promienie ultrafioletowe słońca może spowodować znaczne uszkodzenie ust i prowadzić do ich wysuszenia i spierzchnięcia.

Uszkodzenia słoneczne mogą również powodować stan zwany rogowaceniem słonecznym, który powoduje powstawanie chrupiących guzków na ustach. Guzki te nie zagrażają życiu, ale mogą stać się nowotworowe, dlatego należy je jak najszybciej usunąć.

Leki

Niektóre leki, takie jak leki przeciwhistaminowe, leki stosowane w chemioterapii i leki moczopędne, mogą powodować odwodnienie jako efekt uboczny.

Miejscowe leki przeciwtrądzikowe mogą zawierać składniki takie jak kwas salicylowy lub nadtlenek benzoilu, które mogą wysuszać usta. Jeśli składniki te wejdą w kontakt z ustami, może to prowadzić do ich zwilżenia.

Często zadawane pytania

Oto kilka często zadawanych pytań dotyczących spierzchniętych ust.

Co pozwoli szybko pozbyć się spierzchniętych ust?

Balsamy do ust ze składnikami nawilżającymi mogą przynieść szybką ulgę spierzchniętym ustom. Pomocne mogą być również inne zabiegi, takie jak nałożenie żelu aloesowego lub oleju kokosowego.

Dlaczego spierzchnięte usta nie goją się?

Spierzchnięte usta mogą się nie zagoić, jeśli dana osoba używa balsamów do ust ze składnikami, które wysuszają usta. Należą do nich mentol, fenol i kamfora. Częsta ekspozycja na zimno lub ciągłe lizanie ust może również uniemożliwić gojenie się spierzchniętych ust.

Jak naturalnie wyleczyć spierzchnięte usta?

Naturalne środki zaradcze, które można wypróbować, aby pomóc wyleczyć spierzchnięte usta, obejmują nakładanie miodu, delikatne pocieranie nasączoną torebką zielonej herbaty i zmiękczanie ust olejem kokosowym. Pomocne może być również picie wody w celu utrzymania nawilżenia.

Podsumowanie

Spierzchnięte usta to powszechny i czasami irytujący problem. Niektórzy ludzie doświadczają go tylko zimą, podczas gdy inni mogą doświadczać go przez cały rok.

Należy zachować ostrożność przy zakupie produktów do ust. Kilka zmian w stylu życia może wystarczyć, aby wyleczyć spierzchnięte usta i zapobiec nawrotowi problemu.

Osoby z przewlekle spierzchniętymi ustami mogą skonsultować się z lekarzem. Niektóre leki i schorzenia mogą powodować odwodnienie i spierzchnięte usta. W takim przypadku lekarz może zalecić zmianę leku na inny.

Osoby, które bezskutecznie próbowały różnych sposobów leczenia spierzchniętych ust, mogą skontaktować się ze swoim lekarzem w celu omówienia możliwych przyczyn i opcji leczenia.

Z powrotem do sklepu