Jak uzyskać zdrowsze włosy - i zachować je!

Treść:

  • 13 wskazówek, jak uzyskać i utrzymać zdrowe włosy
  • Żywność i suplementy dla zdrowych włosów

Zdrowe włosy

Zdrowe, sprężyste i lśniące włosy - krótkie i kolczaste, okalające twarz lub długie jak Roszpunka - to cel każdego z nas, każdego dnia. Jednak zdrowe włosy nie powstają w magiczny sposób. Oto 13 wskazówek, jak uzyskać - i utrzymać - zdrowe włosy, nawet jeśli są one zniszczone.

13 wskazówek, jak uzyskać i utrzymać zdrowe włosy

Krok 1: Myj włosy rzadziej

Mycie włosów szamponem usuwa brud i oleje, ale nadmierne mycie włosów może pozbawić włosy i skórę głowy naturalnych olejków. Ponadto szampon, który nie zostanie całkowicie spłukany, może osadzać się na włosach, pozostawiając je matowe i pozbawione życia.

Mycie włosów kilka razy w tygodniu pomoże utrzymać równowagę olejową w większości rodzajów włosów. Pomiędzy myciami używaj suchych szamponów, które wchłoną nadmiar olejków i odświeżą włosy.

Krok 2: Prawidłowe nakładanie odżywki

Odżywkę najlepiej nakładać na środek i końce włosów, a następnie w kierunku skóry głowy. Włosy potrzebują nawilżenia dalej od skóry głowy, ale skóra głowy może być również sucha. Zwróć szczególną uwagę na nawilżenie skóry głowy, jeśli swędzisz lub zauważysz łuski.

Upewnij się też, że wybierasz odżywkę odpowiednią do rodzaju włosów: grube loki wymagają innego rodzaju nawilżenia niż włosy proste lub cienkie.

Krok 3: Używaj maski do włosów co tydzień lub w razie potrzeby

Maski do włosów to głęboko nawilżające zabiegi, które wnikają w łodygę włosa, aby nawilżyć i wzmocnić włosy od wewnątrz. Aby Twoje włosy były sprężyste, lśniące i mocne, włącz maskę do swojej rutyny zdrowej pielęgnacji włosów przynajmniej raz w tygodniu.

Krok 4: Chroń włosy podczas stylizacji na gorąco

Postaraj się zmniejszyć częstotliwość suszenia włosów lub używania gorącej prostownicy na włosach i użyj nawilżającego środka ochronnego przed zastosowaniem ciepła. Maski bez spłukiwania pomagają chronić włosy przed wysoką temperaturą do 450 stopni - wetrzyj odrobinę w pasma przed suszeniem lub prostowaniem włosów.

Krok 5: Zminimalizuj stylizację włosów, taką jak farbowanie, trwała ondulacja, relaksacja

Fajnie jest zmieniać kolor i styl włosów, a po rozpoczęciu rozjaśniania, farbowania lub stylizacji włosów należy zachować ten wygląd. Pomiędzy stylizacjami pozwól swoim włosom odpocząć i daj im trochę więcej miłości, aby mogły się nawodnić i zregenerować po obciążeniu chemicznym. Czy Twoje rozjaśnione włosy są zniszczone i potrzebują trochę miłości? Zafunduj im maskę do włosów, która je naprawi i wzmocni.

Krok 6: Chroń włosy podczas przebywania na słońcu lub pływania

Kiedy oddajesz się zabawie na słońcu, pomóż swoim włosom zachować zdrowie, stosując odżywkę lub maskę bez spłukiwania przed pływaniem w jakimkolwiek rodzaju wody (ale szczególnie w chlorowanych basenach). Jeśli regularnie pływasz, noś czepek, gdy tylko możesz, aby zminimalizować narażenie włosów na działanie chloru, a zawsze dobrym pomysłem jest noszenie czapki, gdy jesteś na słońcu, aby chronić włosy i skórę.

Krok 7: Rozczesz włosy przed prysznicem i myciem szamponem

Przed umyciem włosów należy je rozczesać lub przeczesać palcami, aby usunąć sploty. Poświęcenie kilku chwil na rozczesanie włosów przed wskoczeniem pod prysznic po treningu lub rano pozwoli zaoszczędzić czas i zapobiegnie łamaniu się włosów.

Krok 8: Szczotkuj włosy na sucho, a nie na mokro

Kiedy włosy są mokre, są bardziej podatne na łamanie. Aby zapobiec puszeniu się włosów, rozdwajaniu końcówek i łamaniu, unikaj szczotkowania mokrych włosów. Najlepszym momentem na rozczesanie włosów jest ich prawie całkowite wyschnięcie. Może się to różnić w zależności od tekstury włosów, ponieważ włosy kręcone mogą ulec większemu zniszczeniu podczas czesania na sucho. Jeśli naprawdę nie możesz oprzeć się czesaniu mokrych włosów, użyj grzebienia z szeroko rozstawionymi zębami zamiast szczotki do włosów. Grzebienie z ząbkami mogą być łagodniejsze dla skóry głowy i mieszków włosowych, jeśli czeszesz je powoli.

Krok 9: Ściśnij mokre włosy ręcznikiem, nie pocieraj ich

Owiń ręcznik wokół głowy lub długich pasm i pocieraj je, aby wchłonąć wodę. Pocieranie włosów ręcznikiem powoduje plątanie się włosów i ich łamanie.

Krok 10: Chroń i nawilżaj skórę głowy

Skóra głowy może stać się dość sucha, zwłaszcza jeśli powietrze jest suche, zbyt często myjesz włosy szamponem lub jest narażona na działanie promieni słonecznych. Noś czapki i filtry przeciwsłoneczne na skórze głowy, gdy wychodzisz na słońce; jeśli masz suche powietrze w domu, włącz nawilżacz, rzadziej myj szamponem i używaj szamponu nawilżającego. Jeśli skóra głowy stała się sucha i łuszcząca się, użyj głębokiej kuracji skóry głowy w razie potrzeby, aby ją nawilżyć.

Krok 11: Dbaj o włosy podczas snu

Długie włosy zwiń w luźny warkocz lub załóż czepek do spania. Spróbuj również zamienić bawełnianą lub mikrofibrową poszewkę na jedwabną lub jedwabną alternatywę. Gładsza tkanina może pomóc zapobiec lub zmniejszyć plątanie się włosów podczas snu.

Krok 12: Regularne strzyżenie włosów

Przycinaj włosy co 3 do 7 tygodni, jeśli są krótkie lub kręcone, co 8 do 12 tygodni w przypadku teksturowanych włosów kręconych i co najmniej co 12 tygodni w przypadku długich włosów, aby usunąć uszkodzone lub rozdwojone końcówki i zachować kształt fryzury. Regularne przycinanie jest koniecznością, aby zachować zdrowe włosy niezależnie od ich rodzaju.

Krok 13: Odżywiaj się zdrowo i pij dużo wody

Spożywaj dietę bogatą w białko, niezbędne kwasy tłuszczowe i witaminy z grupy B, aby dostarczyć organizmowi składników odżywczych potrzebnych do produkcji keratyny, białka strukturalnego włosów i paznokci. Pij dużo wody, aby nawilżyć skórę i włosy.

Żywność i suplementy dla zdrowych włosów

Czy wiesz, że to, co jesz, może mieć duży wpływ na zdrowie Twoich włosów? Utrzymanie zrównoważonej diety jest kluczowym czynnikiem dla zdrowia włosów, a jeśli twoje ciało nie jest zdrowe, twoje włosy mogą dać ci pierwszy znak, że coś jest nie tak. Z drugiej strony, diety awaryjne lub diety jo-jo, a także anemia i brak równowagi hormonalnej mogą wpływać na wzrost, teksturę, długość i połysk włosów.

Podczas gdy składniki odżywcze, takie jak witaminy, a także białka, kwasy tłuszczowe i minerały, są ważne dla utrzymania zdrowych włosów, niekoniecznie trzeba iść drogą suplementacji. Substancje te są zwykle wchłaniane w wystarczających ilościach z pożywienia, pod warunkiem, że dieta jest zbilansowana.

Kluczowe witaminy i składniki odżywcze dla zdrowych włosów obejmują:

  • Biotyna
  • żelazo
  • Cynk
  • Witamina C
  • Witamina D
  • Białko
  • Zdrowe tłuszcze (np. kwasy tłuszczowe omega-3).

Jeśli nie stosujesz zrównoważonej diety lub obawiasz się, że nie dostarczasz wystarczającej ilości tych witamin, możesz porozmawiać z lekarzem o tym, czy suplementacja jest dla Ciebie odpowiednia. Chociaż każdy suplement można przyjmować osobno, można również kupić jedną tabletkę zawierającą wszystkie te składniki odżywcze, która została zaprojektowana specjalnie dla włosów.

Z powrotem do sklepu