Jak chronić długie włosy podczas snu

Treść:

  • Kilka wskazówek, jak prawidłowo pielęgnować włosy podczas snu
  • Czy nosić włosy upięte czy rozpuszczone?
  • Czego nie robić z długimi włosami
  • Wnioski

Włosy podczas snu

Ochrona długich włosów podczas snu może stać się nieco kłopotliwa. Jeśli kiedykolwiek obudziłaś się z długimi włosami zwiniętymi w kłębek, splątanymi lub zmatowiałymi, znasz tę walkę.

Jeśli masz długie włosy, spanie bez ich odpowiedniego ułożenia może prowadzić do czegoś więcej niż tylko nieudanego dnia z włosami. Z czasem nawyki związane ze snem mogą prowadzić do łamania się włosów i dalszych uszkodzeń.

Omówmy podstawy spania z długimi włosami. Niezależnie od rodzaju włosów i tego, czy są farbowane, czy chemicznie prostowane, oto kilka wskazówek, jak prawidłowo pielęgnować włosy podczas snu.

Kilka wskazówek, jak prawidłowo pielęgnować włosy podczas snu

Większość wypróbowanych i przetestowanych sposobów ochrony długich włosów podczas snu koncentruje się na produktach nakładanych w nocy i strategiach kondycjonowania włosów, które zapobiegają ich łamaniu. Czynniki środowiskowe, takie jak wilgotność włosów i pościeli, również mogą odgrywać rolę.

Używaj jedwabnej lub satynowej poszewki na poduszkę

To bardzo ważny punkt. Jeśli masz tendencję do rzucania się i obracania w łóżku, twoje włosy będą ocierać się o włókna poduszki przy każdym ruchu. Może to obciążać włosy i prowadzić do ich puszenia się. Ostatecznie może to również spowodować ich łamanie.

Poszewka na poduszkę z jedwabnymi lub satynowymi włóknami może zmniejszyć tarcie włosów podczas snu. Jako dodatkowy bonus, tego typu poszewki na poduszki mogą zmniejszyć rozciąganie i obciążenie skóry podczas snu, co pomaga zapobiegać zmarszczkom spowodowanym starzeniem się. W przeciwieństwie do bawełny, satyna i jedwab są włóknami hipoalergicznymi i chłodzącymi.

Zmień porę kąpieli

Jeśli kładziesz się spać z nawet niewielką ilością wilgoci we włosach, może to przyczynić się do łamliwych lub matowych włosów rano. Pasma włosów są najsłabsze, gdy zawierają wilgoć. Nawet najbardziej spokojny śpioch poruszy trochę głową podczas snu, a ten ruch może spowodować splątanie mokrych włosów.

Jeśli pozwala na to harmonogram, staraj się myć włosy o godzinie, w której mają wystarczająco dużo czasu na wyschnięcie przed pójściem spać. Pamiętaj, aby zakończyć prysznic strumieniem chłodniejszej wody, aby pomóc zatrzymać wilgoć we włosach. Możesz również całkowicie wysuszyć włosy tuż przed snem i skorzystać z jednej z poniższych propozycji stylizacji, aby włosy wyglądały świeżo, a grzywa nie plątała się.

Owiń włosy szalikiem lub chustą

Zawinięcie włosów w chustę lub szalik może oznaczać, że nie będziesz tracić snu z powodu zniszczenia lub zniszczenia świeżo ułożonych włosów. W zależności od rodzaju włosów, możesz użyć jedwabiu lub satyny, aby jeszcze bardziej zmniejszyć tarcie podczas snu.

Ostrożnie owijając włosy i chowając wszelkie kosmyki z dala od szyi, unikniesz również wilgoci lub potu, które mogłyby zmatowić włosy.

Spanie z zawiniętymi włosami jest najlepsze, jeśli wolisz obudzić się z gładką i prostą fryzurą. Jeśli dodasz długie wsuwki do owiniętych włosów, twoje włosy będą dodatkowo zabezpieczone, a efekt prostowania zostanie wzmocniony. Po przebudzeniu rozczesz włosy, a rano będziesz gotowa do pracy.

Czesanie przed snem

Rozważ włączenie dodatkowego rodzaju czesania do swojej rutyny przed snem. Jeśli rozczeszesz włosy ze splątanych kosmyków lub kołtunów przed snem, będziesz aktywnie pielęgnować swoje puszące się i matowe włosy. Nie musisz poświęcać na to dużo czasu. W zależności od rodzaju włosów, wystarczy zwykła szczotka łopatkowa lub grzebień z szeroko rozstawionymi zębami, aby rozczesać włosy przed ułożeniem ich na noc i pójściem spać.

Wybierz jedwabne lub satynowe gumki do włosów

Elastyczne gumki do włosów są zwykle rozwiązaniem, gdy chcesz upiąć włosy na wieczór. Jednak gumki te mogą w rzeczywistości obciążać włosy i skórę głowy, ponieważ ciągną włosy do tyłu. Tarcie to powoduje puszenie się i łamanie włosów. Równie dobrze możesz spać z gumką we włosach.

Zamiast tego zwiąż włosy w górny węzeł za pomocą gumki z tkaniny wykonanej z jedwabiu lub satyny. Pozwoli to włosom odpocząć od tarcia. Mniej prawdopodobne jest, że obudzisz się z widocznym „wgnieceniem” we włosach w miejscu, w którym je ściągnąłeś, więc zaoszczędzisz cenny czas na stylizację rano.

Chroń końcówki włosów olejkiem eterycznym

Końcówki włosów mogą być najbardziej zniszczone podczas snu. Nawet jeśli śpisz na plecach, może się zdarzyć, że zmiażdżysz dłuższe pasma, nawet o tym nie wiedząc.

Możesz chronić swoje końcówki, stosując olejki eteryczne przed snem. Olej arganowy, olej migdałowy, olej jojoba, a nawet olej kokosowy to dobry początek. Upnij włosy w warkocz lub gumkę z materiału, a następnie rozgrzej kilka kropli olejku między dłońmi, pocierając je o siebie. Wystarczy odrobina. Nałóż olejek na włosy, koncentrując się szczególnie na końcówkach. Pomoże to uszczelnić włosy przed tarciem i zapobiegnie rozdwajaniu się końcówek.

Odżywianie włosów podczas snu

To, że włosy powinny być suche podczas snu, nie oznacza, że powinny być suche i odwodnione po przebudzeniu. Jeśli często budzisz się z puszącymi się włosami, które trudno okiełznać, odżywka do włosów może być rozwiązaniem. Przed nałożeniem odżywki i zabezpieczeniem włosów na noc, możesz wzmocnić pasma podczas snu, rozpylając odżywkę zawierającą białko lub keratynę.

Najlepsza odżywka bez spłukiwania różni się w zależności od rodzaju włosów. Włosy, które są podatne na przesuszenie, będą się dobrze rozwijać dzięki odżywce, która je nawilży. Włosy, które mają tendencję do przetłuszczania się, mogą skorzystać z odżywki o lżejszej formule z ekstraktami roślinnymi i bez wielu innych dodatków. Najlepszym wyborem są produkty w sprayu przeznaczone do stosowania na suche włosy.

Spanie z warkoczami

Jeśli chcesz obudzić się z pofalowanymi włosami zamiast się przez nie przedzierać, spróbuj zapleść długie włosy w warkocz przed snem. Każdy rodzaj warkocza będzie odpowiedni, niezależnie od tego, czy jest to pojedynczy warkocz, kilka mniejszych warkoczy, czy nawet francuski warkocz, jeśli chcesz być fantazyjny.

Zamiast gumki, zabezpiecz warkocz na dole małą gumką. Jeśli chcesz zapewnić swoim włosom dodatkową ochronę, możesz ułożyć warkocz jako górny węzeł na głowie lub po prostu owinąć go i upiąć na głowie, z dala od karku. W ten sposób włosy będą chronione przed potem, wilgocią i tarciem.

Używaj serum lub maski do włosów

Lekkie serum do włosów może pomóc ujarzmić puszenie się włosów podczas snu, podobnie jak maska do włosów, którą można bezpiecznie stosować w nocy. Pamiętaj, że nie chcesz zwilżać włosów ani pęcznieć mieszków włosowych żadnym produktem, którego używasz w nocy. Próbujesz po prostu dostarczyć i zablokować wilgoć bez obciążania lub pocierania włosów.

Unikaj wszelkich produktów zawierających kwaśne składniki (takie jak kwas cytrynowy lub ocet jabłkowy), ponieważ nie są one bezpieczne do pozostawienia na włosach dłużej niż 6 godzin. Unikaj również składników bogatych w białko, takich jak jajka, które mogą obciążać włosy i zwiększać prawdopodobieństwo ich łamania. Używaj lekkich składników roślinnych (takich jak olejek z mięty pieprzowej lub aloes), które mogą uszczelnić połysk, stymulować skórę głowy i ułatwić poranne rozczesywanie.

Podłącz wentylator lub nawilżacz powietrza w sypialni

Każda forma ciepła może wyciągać wilgoć z powietrza, co będzie miało negatywny wpływ na włosy. Może to również dotyczyć urządzenia grzewczego w sypialni.

Zapewnij przepływ powietrza w pomieszczeniu za pomocą wentylatora, aby nie pocić się i nie budzić z wilgotnymi włosami w nocy. Możesz również rozważyć użycie nawilżacza, aby przywrócić wilgoć w powietrzu w sypialni.

Włosy upięte czy rozpuszczone?

Najlepszym sposobem na ochronę długich włosów podczas snu jest ich delikatne upięcie. Spanie ze swobodnie latającymi lokami może brzmieć malowniczo, ale w rzeczywistości prawdopodobnie obudzisz się ze spoconym, splątanym bałaganem, jeśli nie znajdziesz sposobu na zabezpieczenie włosów na noc.

Sekret tkwi w tym, by nie ściągać włosów tak ciasno do głowy podczas snu, by uciskały skórę głowy. Włosy powinny być na tyle upięte, by nie plątały się i nie matowiały, ale nie powinny też być ułożone w sposób, który sprzyja tarciu lub łamaniu.

Dobre opcje noszenia włosów do łóżka obejmują:

  • luźny, funkcjonalny węzeł na czubku głowy zabezpieczony gumką z materiału
  • jeden lub więcej luźnych warkoczy na karku
  • włosy owinięte szalikiem lub turbanem.

Czego nie robić z długimi włosami

To, czego nie robić z włosami wieczorem, może być równie ważne, jak stosowanie się do powyższych wskazówek i delikatne zabezpieczanie włosów na wieczór. Ponieważ długie włosy są podatne na łamanie i plątanie, szczególnie ważne jest, aby pamiętać o tych rzeczach, próbując zachować dłuższe pasma.

Nie śpij z włosami spiętymi w kucyk. Użyj jednego z wymienionych powyżej stylów, takich jak luźny kok lub warkocz.
Unikaj metalowych spinek i gumek. Wybierz bardziej odpowiednie rozwiązanie do spania, takie jak satynowa gumka do włosów.
Nie śpij z mokrymi włosami. A nawet jeśli nie możesz tego uniknąć, przynajmniej popraw i rozczesz włosy przed zaśnięciem.

Wnioski

Możliwe jest chronienie (a nawet odżywianie) długich włosów podczas snu. Proces ten może wymagać trochę prób i błędów, więc możesz wypróbować powyższe wskazówki jedna po drugiej, aby zobaczyć, co działa dla Ciebie.

Podejmując decyzję o tym, co może zadziałać najlepiej, należy wziąć pod uwagę rodzaj włosów i to, czy są one już zniszczone zabiegami chemicznymi. Jeśli martwisz się łamliwością i puszeniem się włosów, zapytaj specjalistę od pielęgnacji włosów, czy ma jakieś inne pomysły na rozwiązanie Twoich konkretnych problemów.

Z powrotem do sklepu