9 faktów na temat cellulitu

Treść:

  • 9 faktów na temat cellulitu

Cellulit 

Cellulitis to bakteryjna infekcja skóry, która może szybko się rozwijać i postępować. Każdego roku dotyka ponad 14 milionów ludzi.
Objawy cellulitu obejmują zaczerwienienie skóry, ból, tkliwość i ciepło. Ciężkie infekcje mogą dodatkowo powodować powstawanie pęcherzy, nudności, gorączkę i dezorientację.

Cellulitis może wystąpić zarówno u dzieci, jak i dorosłych i nie jest to infekcja, którą można leczyć samodzielnie. Jeśli podejrzewasz u siebie zapalenie tkanki łącznej, natychmiast udaj się do lekarza lub dermatologa. Najprawdopodobniej otrzymasz receptę na doustne antybiotyki, ale w niektórych przypadkach może być konieczne dożylne podanie antybiotyków w szpitalu.

Oto 9 faktów, które warto wiedzieć o cellulicie, w tym o tym, co zwiększa ryzyko infekcji, kiedy należy się martwić cellulitem i jak można go uniknąć.

9 faktów na temat cellulitu

1. Cellulitis jest najczęściej wywoływany przez bakterie Staph lub Strep

Zarówno bakterie Staphylococcus, jak i Streptococcus mogą żyć nieszkodliwie na skórze, ale gdy ją naruszą, mogą powodować kilka różnych rodzajów infekcji, w tym zapalenie tkanki łącznej.

Innym rodzajem bakterii, które mogą powodować zapalenie tkanki łącznej jest Pasteurella multocida, która jest najczęściej przenoszona na ludzi w wyniku zadrapań lub ugryzień przez zwierzęta.

2. Każda choroba skóry otwiera drzwi do cellulitis

Chociaż większość skaleczeń, zadrapań, pęcherzy i ukąszeń owadów nie prowadzi do zapalenia tkanki łącznej, każdy otwór w skórze może - w odpowiednich okolicznościach. Okoliczności takie obejmują obecność w ranie bakterii wywołujących infekcję, ale ponieważ bakterie są niewidoczne gołym okiem, nie można stwierdzić na podstawie wyglądu, czy niewielka rana może przekształcić się w poważną infekcję.

Inne czynniki zwiększające ryzyko rozwoju zapalenia tkanki łącznej obejmują

  • nieodpowiednie oczyszczanie rany
  • osłabiony układ odpornościowy
  • Zmniejszony przepływ krwi do zainfekowanego obszaru
  • Upośledzony drenaż limfatyczny w zainfekowanym obszarze.

Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia zapalenia tkanki łącznej, należy jak najszybciej umyć wszystkie drobne rany wodą z mydłem, przykryć skaleczenia i zadrapania gazą lub samoprzylepnym opatrunkiem w celu ochrony rany i codziennie sprawdzać rany pod kątem oznak infekcji i upewnić się, że nie goją się.

Jeśli zauważysz, że stan rany pogarsza się, a nie poprawia, rozważ wizytę u lekarza, zwłaszcza jeśli cierpisz na cukrzycę.

3. Cellulitis to nie to samo co zapalenie tkanki łącznej

Niektórzy ludzie mylą cellulit z cellulitisem, ale są to dwa zupełnie różne schorzenia.

"Cellulit jest często problemem kosmetycznym i występuje, gdy występuje włókniste wiązanie górnej warstwy skóry z leżącą pod nią muskulaturą" - wyjaśnia dr Anna Guanche, dermatolog z certyfikatem zarządu, która specjalizuje się w zabiegach kosmetycznych w Calabasas w Kalifornii.

"Gdy tłuszcz w tym obszarze rośnie, nie jest równomiernie rozłożony z powodu ciasnych wiązań, co prowadzi do wyboistego lub wgłębionego wyglądu" - mówi dr Guanche.

Cellulitis, z drugiej strony, jest infekcją bakteryjną skóry, która często objawia się jako ciepły, czerwony, wrażliwy i opuchnięty obszar, mówi dr Guanche.

Cellulitis nie wymaga leczenia; cellulitis wymaga.

4. Historia cellulitu zwiększa ryzyko jego nawrotu

Jednorazowe wystąpienie cellulitu zwiększa ryzyko jego ponownego wystąpienia, ale można podjąć kroki w celu zmniejszenia tego ryzyka.

Zacznij od przestrzegania zaleceń lekarza dotyczących leczenia pierwszej infekcji, w tym zakończenia leczenia antybiotykami. Antybiotyki są zwykle przepisywane na 5 do 10 dni, ale możesz zacząć czuć się lepiej po trzecim dniu. Niektóre osoby popełniają błąd polegający na zbyt szybkim odstawieniu antybiotyków, ale jeśli nie zakończysz serii, możesz nie zabić całkowicie bakterii i infekcja może powrócić.

Ponadto należy podjąć środki ostrożności w celu ograniczenia urazów skóry. Noś odzież ochronną podczas uprawiania sportu i pracy na świeżym powietrzu, używaj filtrów przeciwsłonecznych, aby zapobiec poparzeniom słonecznym, ogranicz kontakt z nieznanymi zwierzętami i używaj środków odstraszających owady, aby uniknąć ukąszeń owadów.

W przypadku zranienia należy dokładnie oczyścić je ciepłą wodą z mydłem, aby zmyć brud i bakterie. Pamiętaj również o umyciu rąk przed opatrzeniem własnej rany lub ran innych osób. Zastosuj miejscowo maść z antybiotykiem na drobne rany skóry i przykryj każdą ranę opatrunkiem, aż do całkowitego wygojenia, zmieniając opatrunek codziennie.
Regularne mycie rąk w celu usunięcia zarazków i bakterii może również pomóc w zapobieganiu nawracającym infekcjom skóry.

Nawet jeśli zastosujesz powyższe środki ostrożności, cellulitis może nawrócić. W przypadku wystąpienia więcej niż trzech lub czterech infekcji w okresie 12 miesięcy, lekarz może zalecić niską dawkę antybiotyków jako długoterminowe leczenie podtrzymujące, aby zapobiec przyszłym infekcjom.

5. Zapalenie tkanki łącznej zwykle nie jest zaraźliwe

Chociaż zapalenie tkanki łącznej jest infekcją bakteryjną skóry, zazwyczaj nie przenosi się z osoby na osobę. Możliwym wyjątkiem jest sytuacja, gdy osoba narażona ma otwartą ranę lub dochodzi do bezpośredniego kontaktu skóra do skóry lub skóra do powierzchni.
Jeśli więc masz zapalenie tkanki łącznej, nie musisz się zbytnio martwić o przeniesienie go na członków rodziny lub przyjaciół, ale nadal powinieneś upewnić się, że nikt nie dotyka otwartych ran na twoim ciele gołymi rękami lub skórą.

6. Cellulitis może wystąpić w dowolnym miejscu na ciele

Cellulitis może wystąpić w dowolnym miejscu na ciele, ale niektóre części są bardziej podatne na te infekcje niż inne. Dr Tsippora Shainhouse, dermatolog z certyfikatem zarządu w rejonie Los Angeles, twierdzi, że najczęstszymi miejscami u dorosłych są kończyny (nogi, stopy, dłonie i dłonie).

Z kolei u dzieci cellulit częściej występuje na twarzy, dłoniach i podudziach.
Gdy zapalenie tkanki łącznej obejmuje tłuszcz i mięśnie wokół oka, nazywane jest zapaleniem tkanki łącznej oczodołu. Gdy dotyczy skóry wokół oka i powiek, nazywany jest okołooczodołowym lub przedoczodołowym zapaleniem tkanki łącznej.
Dr Shainhouse zauważa, że zapalenie tkanki łącznej często występuje tylko po jednej stronie ciała na raz.

7. Zapalenie tkanki łącznej może zagrażać życiu

Większość przypadków zapalenia tkanki łącznej dobrze reaguje na leczenie, a objawy zaczynają ustępować w ciągu kilku dni od podania antybiotyków. Czy cellulitis może zabić? Tak. Nieleczone zapalenie tkanki łącznej może postępować i zagrażać życiu.
"Główną obawą związaną z zapaleniem tkanki łącznej jest posocznica, czyli infekcja krwi, która może prowadzić do wstrząsu lub śmierci" - mówi dr Guanche.

Objawy sepsy obejmują skrajnie niskie ciśnienie krwi, szybkie tętno, zawroty głowy i utratę przytomności. Leczenie obejmuje hospitalizację i dożylne podawanie antybiotyków.

Inne możliwe zagrażające życiu powikłania zapalenia tkanki łącznej obejmują zapalenie kości i szpiku (zakażenie kości) i martwicze zapalenie powięzi, chorobę "zjadającą ciało", która niszczy tkankę miękką, czasami prowadząc do utraty kończyn, a nawet śmierci.

8. W przypadku zapalenia tkanki łącznej testy diagnostyczne często nie są wymagane

W większości przypadków lekarz nie będzie musiał przeprowadzać badań diagnostycznych w celu ustalenia, czy występuje zapalenie tkanki łącznej. Zazwyczaj zostanie to potwierdzone poprzez zwykłe obejrzenie skóry.
Jeśli podejrzewane zapalenie tkanki łącznej nie reaguje na antybiotyki, lekarz może wykonać badania podczas wizyty kontrolnej.

Mogą one obejmować posiew krwi lub morfologię krwi (CBC) w celu sprawdzenia obecności bakterii. Lekarz może też wykonać posiew bakteryjny w celu określenia rodzaju bakterii odpowiedzialnych za infekcję. Biopsja skóry może często potwierdzić lub wykluczyć inne choroby skóry.

9. Tatuaże zwiększają ryzyko wystąpienia cellulitis

Tatuowanie w studiu z odpowiednio wysterylizowanym sprzętem i innymi środkami ostrożności w zakresie higieny jest zwykle bezpieczne. Ponieważ jednak tatuowanie narusza barierę skórną, istnieje również ryzyko przedostania się bakterii do skóry i wywołania infekcji skóry, takiej jak zapalenie tkanki łącznej.

Z tego powodu ważne jest, aby dbać o skórę przed i po wykonaniu tatuażu.
Eksperci zalecają oczyszczenie skóry przed tatuowaniem za pomocą środka do czyszczenia skóry, takiego jak Hibiclens lub jego generyczny odpowiednik, chlorheksydyna, który jest dostępny w większości aptek.

Z powrotem do sklepu