21 środków na nudności, wymioty i inne problemy

Treści:

 • Wskazówki dotyczące natychmiastowej ulgi w nudnościach
 • Szybko działające naturalne środki na nudności
 • Wypróbuj naturalne środki zaradcze
 • Leki na nudności dostępne bez recepty i na receptę
 • Długoterminowe rozwiązania zapobiegające przyszłym objawom nudności
 • Podsumowanie

Nudności

Możesz robić rzeczy, które mogą pomóc natychmiast złagodzić nudności, takie jak patrzenie na horyzont. Niektóre długoterminowe rozwiązania, w tym leki i witaminy, również mogą pomóc.

Każda podróż - samochodem, samolotem, pociągiem lub statkiem - może nagle wywołać chorobę lokomocyjną. Choroba lokomocyjna może powodować objawy od łagodnych nudności po zawroty głowy, pocenie się i wymioty.

Przed przyjęciem jakiegokolwiek nowego leku lub suplementu należy skonsultować się z lekarzem. Niektóre z nich mogą wchodzić w interakcje z aktualnie przyjmowanymi lekami lub innymi schorzeniami.

Wskazówki dotyczące natychmiastowego łagodzenia nudności

Zmiana pozycji lub odwrócenie uwagi, gdy po raz pierwszy zauważysz nudności, może pomóc złagodzić objawy, zanim staną się poważne. Poniższe wskazówki mogą przynieść natychmiastową ulgę.

Przejmij kontrolę

Jeśli jesteś pasażerem, rozważ przejęcie kontroli. Centers for Disease Control and Prevention (CDC) podaje, że choroba lokomocyjna występuje, gdy ruch widziany przez oczy różni się od ruchu odbieranego przez ucho wewnętrzne. Zmysły te mogą być lepiej połączone, jeśli prowadzisz samochód, co złagodzi objawy.

Odwróć twarz w kierunku jazdy

Jeśli prowadzenie samochodu nie jest możliwe, odwróć twarz w kierunku jazdy. Ponownie, może to pomóc w odłączeniu zmysłu wzroku i ucha wewnętrznego. Na promie staraj się przemieszczać z tyłu (rufy) łodzi do przodu (przodu) łodzi. Niektóre osoby zgłaszają, że siedzenie na przednim siedzeniu łagodzi objawy. W samochodzie rozważ zamianę tylnego siedzenia z przednim.

Obserwuj horyzont

Może się również okazać, że skupienie się na nieruchomym obiekcie w oddali pomaga w przypadku bodźców wzrokowych. Ponownie, może być konieczna zamiana lub zmiana pozycji w pojeździe, którym podróżujesz.

Zmiana pozycji

Niektórzy ludzie uważają, że leżenie poprawia ich chorobę lokomocyjną. Dla innych lepsza może być pozycja stojąca. Dostępne opcje zależą od rodzaju podróży, więc warto poeksperymentować i sprawdzić, co działa najlepiej.

Jeśli jesteś w samochodzie, oparcie głowy o zagłówek może pomóc, łagodząc ruchy głowy. Innymi słowy, być może będziesz musiał trochę poeksperymentować, aby znaleźć najlepszą dla siebie pozycję.

Powietrze (wentylator lub na zewnątrz)

Może się okazać, że otwarcie okna lub przebywanie na zewnątrz może pomóc w chorobie lokomocyjnej. Jeśli pogoda lub sposób podróżowania na to nie pozwalają, należy skierować otwory wentylacyjne w swoją stronę lub rozważyć użycie wentylatora do nadmuchiwania powietrza na twarz.

Chrup krakersy

Nudności można złagodzić, jedząc lekką przekąskę, taką jak krakersy solne. Ciężkie, tłuste lub kwaśne pokarmy mogą nasilać nudności, ponieważ są wolno trawione. Warto spakować własne przekąski, które mogą obejmować lekkostrawne produkty spożywcze, takie jak

 • płatki zbożowe
 • chleb
 • inne zboża
 • jabłka
 • banany

Pij wodę lub napoje gazowane

Łyk zimnej wody lub napoju gazowanego, takiego jak seltzer lub piwo imbirowe, może również pomóc w łagodzeniu nudności. Pomiń napoje zawierające kofeinę, takie jak kawa i niektóre napoje gazowane, które mogą przyczyniać się do odwodnienia, co może nasilać nudności. Mleko i sok jabłkowy mogą być kolejnym dobrym wyborem.

Odwróć swoją uwagę muzyką lub rozmową

Włącz radio lub rozpocznij rozmowę, aby nie myśleć o tym, jak się czujesz. Być może będziesz w stanie odwrócić swoją uwagę na tyle, by poczuć się lepiej.

W metaanalizie z 2022 r. naukowcy doszli do wniosku, że słuchanie muzyki może pomóc w wymiotach pooperacyjnych, chociaż stwierdzono niewielki wpływ na same nudności. Mimo to możliwe jest, że słuchanie muzyki może pomóc osobie zapobiec wymiotom podczas podróży.

Odłóż ekran

Osoby cierpiące na nudności mogą mieć problemy z czytaniem książek lub tekstów na różnych urządzeniach. Dzieje się tak z powodu rozłączenia sensorycznego między uchem wewnętrznym a oczami. Jeśli więc skupisz się na czymś z bliska, możesz pogorszyć swoje objawy

Może to być szczególnie niekorzystne dla graczy gier wideo lub osób, które wypróbowują technologię wirtualnej rzeczywistości (VR) z zaufanego źródła. Pomocne może okazać się zrobienie sobie przerwy od aktywności lub przełączenie się na audiobooki, muzykę lub drzemkę.

Szybko działające naturalne środki na nudności

Różne naturalne środki mogą również pomóc w powstrzymaniu choroby lokomocyjnej. Pamiętaj: Zawsze skonsultuj się z lekarzem przed przyjęciem suplementów i ich dawkowania.

Punkty nacisku

Stymulowanie punktu akupresury wzdłuż nadgarstka zwanego Nei Guan (P6) może przynieść szybką ulgę. Umieść palce wskazujący, środkowy i serdeczny prawej dłoni po wewnętrznej stronie lewego nadgarstka, zaczynając poniżej zagięcia.

Punkt Nei Guan znajduje się pod palcem wskazującym, pomiędzy ścięgnami nadgarstka. Mocno uciskaj jeden lub oba nadgarstki przez kilka sekund lub do momentu ustąpienia objawów.

Istnieją inne punkty akupresury, które można stymulować w celu złagodzenia nudności lub wymiotów. Przeczytaj więcej o 7 punktach ucisku na nudności.

Aromaterapia

Niektóre zapachy, takie jak czysty olejek eteryczny z mięty pieprzowej, również mogą pomóc. Badanie z 2016 roku wykazało, że wystawienie ludzi na zapach mięty pieprzowej pomogło zmniejszyć nudności pooperacyjne.

Istnieje wiele sposobów stosowania olejków eterycznych, ale wdychanie ma najniższe ryzyko interakcji, chociaż eksperci zalecają dyfuzję przez godzinę lub krócej, aby zminimalizować potencjalne ryzyko. Wdychanie dużych ilości olejków eterycznych przez ponad godzinę może teoretycznie powodować nudności.

Może się okazać, że wąchanie z fiolki z olejkiem eterycznym lub używanie naszyjnika z olejkiem eterycznym jest wygodniejsze w poruszającym się pojeździe.

Wypróbuj naturalne środki zaradcze

Zioła takie jak imbir i rumianek mają badania potwierdzające ich zastosowanie w chorobie lokomocyjnej i nudnościach.

Te suplementy diety można często znaleźć w lokalnej aptece, sklepie ze zdrową żywnością lub w Internecie. Może się okazać, że zaparzenie herbaty z tych ziół może pomóc uspokoić żołądek.

Pastylki do ssania z korzenia lukrecji

Ludzie używają korzenia lukrecji, aby złagodzić ból wrzodów żołądka, podrażnienia kwasem żołądkowym i niestrawność. Może również pomóc w zapobieganiu nudnościom i wymiotom. Eksperci nie znają wiarygodnego źródła na temat tego, jak bardzo pomaga, ponieważ wiele suplementów zawiera inne składniki, które mogą również odgrywać rolę w zmniejszaniu nudności.

Pastylki do ssania można kupić w aptece lub online. Wielkość porcji zależy od zakupionej marki.

Leki przeciw nudnościom dostępne bez recepty i na receptę

Jeśli powyższe środki samoleczenia nie działają, warto rozważyć wypróbowanie opcji medycznych dostępnych w lokalnej aptece. Leki można znaleźć zarówno bez recepty, jak i na receptę.

Leki przeciwhistaminowe dostępne bez recepty

Leki przeciwhistaminowe zwykle pomagają w przypadku alergii. Może się jednak okazać, że pomocne będzie stosowanie dostępnych bez recepty leków zawierających dimenhydrynat, difenhydraminę lub meklizynę.

Dzieci w wieku powyżej 2 lat mogą często bezpiecznie przyjmować dimenhydrynat i difenhydraminę, ale należy skonsultować się z lekarzem w sprawie ich dawkowania.

Podczas przyjmowania leków przeciwhistaminowych może wystąpić senność, dlatego nie należy ich przyjmować, jeśli planuje się prowadzenie pojazdu.

Skopolamina

Skopolamina to lek na receptę dostępny w postaci tabletek lub plastrów na skórę. Plaster przykleja się za uchem na kilka dni. Mogą jednak wystąpić pewne skutki uboczne, takie jak suchość w ustach.

Osoby z jaskrą lub innymi problemami zdrowotnymi powinny porozmawiać ze swoim lekarzem na temat tego leczenia, ponieważ w niektórych przypadkach może być ono nieodpowiednie.

Dzieci, osoby w ciąży lub karmiące piersią, osoby z problemami z wątrobą lub nerkami oraz osoby starsze powinny skonsultować się z lekarzem ze względu na ryzyko wystąpienia poważnych skutków ubocznych. Odnotowano rzadkie przypadki śmiertelnej toksyczności u dzieci.

Prometazyna

Prometazyna jest lekiem przeciwhistaminowym na receptę stosowanym w leczeniu choroby lokomocyjnej. Pomaga zmniejszyć sygnały z mózgu, które powodują wymioty.

Długoterminowe rozwiązania zapobiegające przyszłym objawom

Osoby, które często podróżują do pracy i inne osoby, które doświadczają poważniejszej choroby lokomocyjnej, mogą chcieć zbadać długoterminowe rozwiązania, takie jak terapie uzupełniające lub terapia poznawczo-behawioralna.

Przyjmowanie witaminy B-6

Lekarze mogą zalecić przyjmowanie witaminy B-6 (pirydoksyny) w celu leczenia nudności i wymiotów w ciąży, a także innych schorzeń, takich jak lęk.

Zwiększenie jej poziomu może również pomóc w chorobie lokomocyjnej, choć potrzebne są dalsze badania w tej dziedzinie.

Przyjmowanie 5-HTP + magnez

Według wcześniejszych badań z 2005 roku, niski poziom serotoniny w mózgu może być powiązany z chorobą lokomocyjną i migreną. Bóle głowy mogą być związane z aktywnością niektórych neuroprzekaźników w mózgu.

Suplementy diety zawierające 5-hydroksytryptofan (5-HTP) i magnez mogą pomóc zwiększyć poziom serotoniny. W dużej metaanalizie naukowcy znaleźli wysokiej jakości dowody na podawanie magnezu pacjentom po operacji kręgosłupa w celu zmniejszenia skutków ubocznych nudności i wymiotów.

Inne badanie z 2019 r. wykazało, że 5-HTP podawany pacjentom przed planowaną operacją znacznie zmniejszył pooperacyjne nudności i wymioty oraz poziom serotoniny w ich mózgach. Jest to kolejny dowód na to, że serotonina może powodować nudności i wymioty.

Zainwestuj w pasy akupresurowe

Noszenie opaski akupresurowej może pomóc złagodzić nudności. Ludzie noszą opaski akupresurowe w tym celu od wieków.

Terapia biofeedback

Terapia biofeedback wykorzystuje myśli do kontrolowania fizycznych reakcji na bodźce, takie jak ruch.

Osoby z zaburzeniami przedsionkowymi, które powodują zawroty głowy, wymioty i nudności, mogą odnieść korzyści z biofeedbacku.

Podsumowanie

Choroba lokomocyjna jest dotkliwym problemem, który występuje u niektórych osób podczas podróży. Może wystąpić w samochodach, na łodziach, w samolotach lub innych ruchomych środkach transportu.

Można podjąć kroki w celu złagodzenia nudności i zapobiegania wymiotom. Rozwiązania mogą obejmować przyjmowanie leków dostępnych bez recepty lub na receptę, stosowanie punktów nacisku, koncentrowanie się na stałym punkcie i inne metody.

Jeśli naturalne rozwiązania nie działają, warto porozmawiać z lekarzem o swoich objawach. Może on być w stanie zalecić inne terapie lub przepisać leki, które ci pomogą

Z powrotem do sklepu