15 wskazówek, jak poprawić słuch i zapobiec utracie słuchu

Treść:

  • Rodzaje ubytku słuchu
  • Jak chronić słuch i zapobiegać utracie słuchu
  • Skutki nieleczonego ubytku słuchu

Słuch 

Skutki ubytku słuchu wykraczają poza uszy, od bólów głowy i wysokiego ciśnienia krwi po izolację społeczną i depresję. Zapoznaj się z tymi wskazówkami i ćwiczeniami dotyczącymi stylu życia, aby poprawić słuch i ogólny stan zdrowia.

Czy masz problemy ze słyszeniem telewizji? Czy często prosisz innych o powtórzenie? Jeśli tak, to nie jesteś sam: ponad 1,5 miliarda ludzi na całym świecie - 20% światowej populacji - ma pewien stopień ubytku słuchu.1 Nasz słuch jest subtelny i złożony i odgrywa istotną rolę w naszym samopoczuciu psychicznym.

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się o różnych rodzajach ubytku słuchu, wpływie ubytku słuchu na ogólny stan zdrowia i o tym, jak można temu zapobiec.

Rodzaje ubytku słuchu

Istnieją trzy podstawowe rodzaje ubytku słuchu:

  • Przewodzeniowy ubytek słuchu występuje, gdy dźwięki nie mogą przedostać się przez ucho zewnętrzne i środkowe do ucha wewnętrznego.
  • Niedosłuch odbiorczy występuje, gdy dochodzi do uszkodzenia ucha wewnętrznego lub problemów z nerwami prowadzącymi z ucha wewnętrznego do mózgu. Jest to najczęstszy rodzaj ubytku słuchu.
  • Mieszany ubytek słuchu to połączenie przewodzeniowego i odbiorczego ubytku słuchu.

Jak chronić swój słuch i zapobiegać utracie słuchu

Utrata słuchu może mieć znaczący wpływ na zdrowie i samopoczucie. Na szczęście istnieją kroki, które można podjąć, aby temu zapobiec.

Zapoznaj się z poniższymi wskazówkami, jak chronić uszy i zachować ostrość słuchu.

1. Unikaj głośnych dźwięków

Nadmierny hałas jest częstą przyczyną utraty słuchu, ale można temu zapobiec. Zmniejsz głośność swoich urządzeń i noś zatyczki do uszu, gdy musisz przebywać w hałaśliwym otoczeniu. Zachowaj szczególną ostrożność w przypadku dźwięków powyżej 80 decybeli (np. na koncertach, w klubach nocnych lub na imprezach sportowych), które mogą uszkodzić słuch.

2. Utrzymuj uszy w suchości

Nadmierna wilgoć może prowadzić do infekcji ucha, które mogą powodować problemy ze słuchem. Po pływaniu lub kąpieli przechyl głowę na bok, pociągając za płatek ucha, aby usunąć wodę z przewodu słuchowego.

3. Nie pal

Potrzebujesz kolejnego zdrowotnego powodu, by rzucić palenie? Palenie może zwiększać prawdopodobieństwo utraty słuchu. Dzieje się tak, ponieważ nikotyna może zakłócać działanie neuroprzekaźników, które przenoszą wiadomości z nerwu słuchowego do mózgu. Jeśli jednak rzucisz palenie, możesz zapobiec przyszłym uszkodzeniom słuchu i poprawić swoje zdrowie.

4. Poznaj skutki uboczne przyjmowanych leków

Niektóre leki mogą prowadzić do trwałej utraty słuchu, dlatego przed rozpoczęciem przyjmowania nowego leku należy porozmawiać z lekarzem o wszelkich możliwych skutkach ubocznych. Należą do nich antybiotyki, takie jak gentamycyna, leki moczopędne, takie jak furosemid i leki przeciwmalaryczne, takie jak chinina.

5. Uważaj na nadmierne ilości woskowiny usznej

Woskowina chroni wnętrze ucha, zatrzymując zanieczyszczenia i zapobiegając rozwojowi bakterii. Chociaż woskowina jest naturalną i niezbędną częścią systemu obronnego organizmu, jej nagromadzenie może prowadzić do utraty słuchu.

Jeśli uważasz, że masz zatkaną woskowinę, umów się na wizytę u lekarza. Nie próbuj samodzielnie jej usuwać, ponieważ możesz wepchnąć woskowinę głębiej do ucha i uszkodzić przewód słuchowy i błonę bębenkową.

6. Unikaj wacików i innych małych przedmiotów

Nigdy nie wkładaj żadnych przedmiotów, w tym wacików, do przewodu słuchowego. Może to spowodować uszkodzenie błony bębenkowej i utratę słuchu.

7. Przyjmowanie witamin i suplementów diety

Zdrowa dieta bogata w witaminy i minerały jest ważna dla ogólnego stanu zdrowia, w tym słuchu. W rzeczywistości wykazano, że kilka witamin i minerałów poprawia funkcjonowanie uszu i słuch:

Kwas foliowy wspomaga przepływ krwi do uszu i może zwiększać produkcję energii w komórkach potrzebnych do słyszenia.
Magnez może promować zdrowe funkcjonowanie nerwów w uszach i pomaga powstrzymać uszkodzenia wyściółki tętnic.
Cynk wspiera układ odpornościowy, co może pomóc w zapobieganiu infekcjom ucha. Chroni również komórki włoskowate w uchu.

8. Chroni uszy przed zimnem

Uszy zewnętrzne mają minimalną ilość tłuszczu do izolacji, więc naczynia krwionośne muszą zwężać przepływ krwi, aby utrzymać ciepło w zimne dni. Wpływa to na zdrowie uszu, narażając je na infekcje i odmrożenia. Aby temu zapobiec, gdy na zewnątrz jest zimno, chroń uszy nausznikami, szalikiem lub kapturem.

9. Ćwiczenia

Ćwiczenia zwiększają przepływ krwi do uszu, co pomaga maleńkim komórkom rzęsatym w uchu wewnętrznym zachować zdrowie. Te komórki włoskowate przekładają dźwięk na impulsy elektryczne dla mózgu - a ponieważ komórki nie regenerują się, słuch cierpi trwale, gdy ulegają uszkodzeniu lub umierają. Robiąc coś tak prostego, jak spacer, praca w ogrodzie, a nawet wykonywanie prac domowych, możesz pomóc poprawić zdrowie swojego słuchu.

10. Koncentruj się na dźwiękach i lokalizuj je

Wypróbuj to ćwiczenie, aby poprawić swój słuch: odtwarzaj dwa różne dźwięki lub piosenki z głośników umieszczonych w dwóch różnych częściach pokoju. Zamknij oczy i poproś kogoś, aby poruszał się po hałaśliwym pomieszczeniu, czytając na głos zdanie. Powtórz jej zdanie i spróbuj zlokalizować, gdzie się znajduje.

11. Medytacja

Medytacja może być świetnym sposobem na zmniejszenie stresu i poprawę słuchu. W rzeczywistości medytacja obejmuje głębokie oddychanie, które może zwiększyć przepływ krwi i tlenu w całym ciele. Włączając medytację do swojego dnia, możesz poprawić swoją zdolność postrzegania i przetwarzania dźwięków, w tym mowy.

12. Ćwicz jogę

Joga to kolejny zdrowy sposób na poprawę słuchu i złagodzenie objawów szumów usznych. Praktykowanie jogi może zwiększyć krążenie krwi w uszach i mózgu, co pomaga usunąć toksyny i poprawić funkcjonowanie nerwów. Niektóre z najlepszych pozycji dla krążenia i zdrowia słuchu to kobra, lotos, drzewo i trójkąt.

13. Regularnie odwiedzaj lekarza

Przewlekłe choroby, takie jak wysokie ciśnienie krwi lub cukrzyca, mogą zwiększać ryzyko utraty słuchu. Regularne wizyty kontrolne u lekarza są ważnym sposobem na utrzymanie zdrowia słuchu i wczesne wykrycie potencjalnych problemów.

14. Zaplanuj badanie przesiewowe słuchu

Jednym ze sposobów na poprawę zdrowia słuchu jest wizyta u protetyka słuchu. Rutynowe badanie przesiewowe słuchu zapewnia lekarzowi punkt odniesienia, z którym można porównać słuch wraz z wiekiem, co pozwala wykryć zmiany i zalecić opcje leczenia.

15. Rozważ noszenie aparatów słuchowych

Jeśli lekarz przepisze aparaty słuchowe w celu leczenia ubytku słuchu, należy je nosić zgodnie z zaleceniami.1 Noszenie aparatów słuchowych może z czasem poprawić przetwarzanie mózgu, ponieważ dostosowuje się on do nowej stymulacji słuchowej. Noszenie aparatów słuchowych może poprawić zdolność słyszenia i ogólną jakość życia.

Skutki nieleczonego ubytku słuchu

Nieleczony ubytek słuchu może mieć zaskakujący wpływ na ogólny stan zdrowia. Utrata słuchu może nie tylko powodować izolację społeczną - prowadząc do depresji i samotności - ale może również prowadzić do objawów fizycznych, takich jak napięcie mięśni, bóle głowy i wysokie ciśnienie krwi.

Jeśli uważasz, że Ty lub ktoś z Twoich bliskich może mieć ubytek słuchu, udaj się do lekarza w celu zbadania słuchu i oceny problemu, zanim się on pogorszy lub doprowadzi do dalszych komplikacji.

Z powrotem do sklepu