Zdrowe oczy i dlaczego luteina jest ważna

Luteina jest naturalnym składnikiem diety człowieka,
jeśli uwzględniono w niej owoce i warzywa. W przypadku zwiększonej potrzeby stosowania tego karotenoidu można zażywać wybrane suplementy diety oraz wyższą zawartość luteiny. I dlaczego to wszystko jest takie ważne? Podsumowaliśmy to w poniższym artykule.

 

 

Szybka nawigacja

 1. Przeciwutleniacze dla zdrowych oczu
 2. Zalecana dawka luteiny
 3. Naturalne i uzupełniające źródła luteiny
 4. Dlaczego i kiedy przyjmować suplementy diety z luteiną
 5. Badania kliniczne dotyczące luteiny i wpływu na wzrok
 6. Porada eksperta &
  możesz być również zainteresowany naszą stroną internetową i blogiem

 

Przeciwutleniacze dla zdrowych oczu

Luteina  i zeaksantyna to barwniki roślinne (karotenoidy), które gromadzą się w ludzkim ciele, zwłaszcza w siatkówce. Luteina jest ważnym przeciwutleniaczem dla oczu, ponieważ chroni komórki (zwłaszcza siatkówkę) przed uszkodzeniami słonecznymi oraz przed chorobami zwyrodnieniowymi oczu, zmniejszając ryzyko zaćmy.

Luteina jest naturalnym składnikiem diety człowieka,
jeśli znajdują się w niej owoce i warzywa. Oczywiście możliwe jest stosowanie wybranych pokarmów wzbogacanych lub skomponowanie diety tak, aby była ona bardziej reprezentowana w tych rodzajach pokarmów, które mają wyższą zawartość luteiny (środki dietetyczne). Dodajmy, że od drugiej połowy lat 90. luteina była dodawana jako składnik suplementów diety (multiwitaminy, suplementy diety).

 

Zalecana dawka luteiny

 Luteina  nie ma obecnie zalecanego dziennego spożycia (RDA), ale oczekuje się, że pozytywne efekty luteiny będą odczuwalne przy dziennym spożyciu 6-10 mg / dzień (źródło ). Dla kompletności dodajmy, że najbardziej znaczącym skutkiem ubocznym nadmiernego stosowania luteiny jest tzw.  karotenodermia , która objawia się brązowymi przebarwieniami skóry. Nie wolno przekraczać przepisanej zalecanej dziennej dawki luteiny, eksperci zaś ostrzegają również, że  suplement diety  nie powinien być stosowany jako substytut zróżnicowanej diety. W razie potrzeby należy skonsultować się z lekarzem w sprawie prawidłowego dawkowania. Ciekawy wywiad na temat dawkowania luteiny można znaleźć na przykład na stronie Czeskiego Radia , gdzie dietetyczka Jaroslava Kreuzbergová odpowiadała na pytania redakcji programu Co Cię interesuje .

 

Naturalne i uzupełniające źródła luteiny

Szpinak, brokuły, boćwina i inne zielone warzywa liściaste, ale także kapusta, brukselka czy żółtko jajka. To wszystko zawiera luteinę. I na przykład nasturcja, która jest największym naturalnym źródłem luteiny. Dla przykładu: nasturcja ma zawartość luteiny: 45 000 mikrogramów na 100 gramów, a następnie loki (zawartość luteiny: 39 550 mikrogramów na 100 gramów) i nagietek lekarski (kwiaty żółte i pomarańczowe; zawartość luteiny: 29800 mikrogramów na 100 gramów). Luteina jest ważnym przeciwutleniaczem dla oczu, ponieważ chroni komórki (zwłaszcza siatkówkę) przed uszkodzeniami słonecznymi i chroni przed chorobami zwyrodnieniowymi oczu, zmniejszając ryzyko zaćmy. Oprócz naturalnych źródeł luteiny istnieją również suplementy diety, które stosowane regularnie stanowią źródło luteiny i pomagają Twoim oczom.

 

Dlaczego i kiedy przyjmować suplementy diety z luteiną

W interesującym wywiadzie na temat luteiny i jej wpływu na zdrowie człowieka MUDr. Katarina Konvickova twierdzi: „Oprócz pacjentów z AMD zdecydowanie polecam przyjmowanie suplementów z luteiną osobom, u których zdiagnozowano zaćmę. Powinni przyjmować preparat co najmniej 1-3 miesiące przed zabiegiem, a następnie regularnie po zabiegu, gdy na siatkówkę zaczyna padać więcej światła, narażając plamkę na szkodliwy niebieski składnik światła, który jest częścią promieniowania słonecznego i technicznego (np. jako ekrany komputerowe i telewizory).”

 

 

Badania kliniczne dotyczące luteiny i wpływu na wzrok

Ostatnie badania kliniczne pokazują również, że potrójna kombinacja tych elementów pomaga w sytuacjach trudniejszych dla wzroku, takich jak oślepienie przez nadjeżdżające pojazdy podczas jazdy nocą (jeden z tak zwanych efektów glare/poświaty). Autorzy badania oceny ryzyka luteiny doszli do wniosku, że dowody bezpieczeństwa oparte na badaniach klinicznych były silne do dawki 20 mg/dobę. Przetestowano znacznie wyższe dawki luteiny bez skutków ubocznych i dlatego mogą być bezpieczne, ale dane na ich temat nie są wystarczające do wyciągnięcia wniosku o długoterminowym bezpieczeństwie. Ważne jest, aby zdać sobie sprawę, że soczewka oka jest częścią oka najbardziej dotkniętą chorobą. Soczewka oka składa się w 98% z białka. Wolne rodniki uszkadzają te białka i powodują ich agregację i wysychanie. Jest podstawą zaćmy, która jest przyczyną 50% ślepoty na starość.

 

Porada eksperta &
możesz być również zainteresowany naszą stroną internetową i blogiem

Dla każdego suplementu diety ważny jest jego skład, czyli np. zawartość luteiny. Wybraliśmy kilka suplementów diety zawierających luteinę i zeaksantynę.  

 • Ocutix zawiera luteinę i zeaksantynę
 • Ocutix i barwniki roślinne (karotenoidy)
 •  Ocutix i ekstrakt z borówki i świetlika

Więcej artykułów na blogu

Produkty związane z ochroną oczu i luteiny

Ocutix  

Z powrotem do sklepu