Zdrowe oczy i dlaczego luteina jest ważna

Luteina jest naturalną częścią ludzkiej diety, gdy jest zawarta w owocach i warzywach. W przypadku zwiększonego zapotrzebowania na ten karotenoid, możliwe jest przyjmowanie wybranych suplementów diety o wyższej zawartości luteiny. A dlaczego to wszystko jest takie ważne? W tym artykule podsumowaliśmy wszystko zasadniczo.

luteina

Szybka nawigacja

Przeciwutleniacze dla zdrowych oczu
Zalecana dawka luteiny
Naturalne i uzupełniające źródła luteiny
Dlaczego i kiedy przyjmować suplementy diety z luteiną?
Badania kliniczne luteiny i jej wpływu na wzrok
Porady ekspertów i inne informacje, które mogą Cię zainteresować na naszej stronie internetowej i blogu

Przeciwutleniacze dla zdrowych oczu

Luteina i zeaksantyna to barwniki roślinne (karotenoidy), które gromadzą się w organizmie człowieka, zwłaszcza w siatkówce oka. Luteina jest ważnym przeciwutleniaczem dla oczu, ponieważ chroni komórki (zwłaszcza siatkówkę) przed uszkodzeniem przez promienie słoneczne, chroni przed chorobami zwyrodnieniowymi oczu i zmniejsza ryzyko zaćmy.

Luteina jest naturalną częścią ludzkiej diety, gdy zawiera ona owoce i warzywa. Oczywiście możliwe jest przyjmowanie wybranych produktów wzbogaconych lub zaprojektowanie swojej diety tak, aby zawierała produkty o wyższej zawartości luteiny (środki dietetyczne). Dodajmy, że od drugiej połowy lat 90. luteina jest dodawana jako składnik suplementów diety (multiwitaminy, suplementy diety).

 

Zalecana dawka luteiny

Obecnie nie ma zalecanego dziennego spożycia (RDA) dla luteiny, chociaż uważa się, że korzystne działanie luteiny obserwuje się przy dziennym spożyciu 6-10 mg / dzień (źródło). Dla uzupełnienia, najbardziej znaczącym skutkiem ubocznym nadmiernego stosowania luteiny jest karotenodermia, czyli brązowe przebarwienia skóry. Nie należy przekraczać zalecanej dziennej dawki luteiny, a eksperci ostrzegają również, że suplement diety nie powinien być stosowany jako substytut zróżnicowanej diety. W razie potrzeby należy skonsultować zasadność stosowania z lekarzem. Ciekawy wywiad na temat dawkowania luteiny można znaleźć na przykład na stronie internetowej Czeskiego Radia, gdzie dietetyk Jaroslava Kreuzbergová odpowiadała na pytania redaktorów w audycji Co Cię interesuje.

 

Naturalne i uzupełniające źródła luteiny

Szpinak, brokuły, boćwina i inne zielone warzywa liściaste, ale także kapusta, brukselka czy żółtko jaja. Wszystkie te substancje zawierają luteinę. A także na przykład ciecierzyca, która jest największym naturalnym źródłem luteiny. Aby dać ci wyobrażenie: żurawina ma zawartość luteiny 45 000 mikrogramów na 100 gramów, a następnie żywokost (zawartość luteiny: 39 550 mikrogramów na 100 gramów) i nagietek (żółte i pomarańczowe kwiaty; zawartość luteiny: 29 800 mikrogramów na 100 gramów). Luteina jest ważnym przeciwutleniaczem dla oczu, ponieważ chroni komórki (zwłaszcza siatkówkę) przed uszkodzeniem przez promienie słoneczne i chroni przed chorobami zwyrodnieniowymi oczu, zmniejszając ryzyko zaćmy. Oprócz naturalnych źródeł luteiny, istnieją również suplementy diety, które, przyjmowane regularnie, służą jako źródło luteiny i pomagają oczom.

 

Dlaczego i kiedy przyjmować suplementy diety z luteiną?

W interesującym wywiadzie na temat luteiny i jej wpływu na zdrowie człowieka, dr Katarína Konvičková mówi: "Oprócz pacjentów z AMD, zdecydowanie zaleciłabym przyjmowanie luteiny osobom, u których zdiagnozowano zaćmę. Powinny one przyjmować produkt co najmniej 1 do 3 miesięcy przed operacją, a następnie okresowo po operacji, gdy do siatkówki zacznie docierać więcej światła, narażając plamkę żółtą na szkodliwy niebieski składnik światła, który jest częścią promieniowania słonecznego i technicznego (takiego jak ekrany komputerów i telewizorów)".

luteina1

Badania kliniczne luteiny i jej wpływu na wzrok

Ostatnie badania kliniczne wykazały również, że potrójna kombinacja tych elementów pomaga również w sytuacjach o zwiększonym zapotrzebowaniu na wzrok, takich jak olśnienie od nadjeżdżających pojazdów podczas jazdy nocą (jeden z tak zwanych efektów olśnienia). Autorzy badania oceniającego ryzyko związane ze stosowaniem luteiny stwierdzili, że dowody na bezpieczeństwo oparte na badaniach klinicznych są przekonujące do dawki 20 mg/dzień. Znacznie wyższe dawki luteiny zostały przetestowane bez negatywnych skutków, a zatem mogą być bezpieczne, ale dane są niewystarczające, aby wyciągnąć wiarygodne wnioski na temat długoterminowego bezpieczeństwa. Należy pamiętać, że soczewka oka jest częścią oka najbardziej podatną na choroby. Soczewka oka składa się w 98% z białka. Wolne rodniki uszkadzają te białka, powodując ich zlepianie się i wysychanie. Jest to podstawa zaćmy, która powoduje 50% przypadków ślepoty u osób starszych.

 

 

Aby uzyskać porady ekspertów i inne informacje, które mogą Cię zainteresować, odwiedź naszą stronę internetową i blog

W przypadku każdego suplementu diety ważny jest jego skład, czyli np. ile zawiera luteiny. Wybraliśmy kilka suplementów diety, które zawierają luteinę i zeaksantynę.

Ocutix zawiera luteinę i zeaksantynę
Ocutix i barwniki roślinne (karotenoidy)
Ocutix i ekstrakt z borówki i krokosza barwierskiego

Produkty związane z tematem ochrony oczu i luteiny

Ocutix

 

ocutix

Z powrotem do sklepu