Zapalenie oka, jakie są różne rodzaje zapalenia oka?

Zapalenie oka to ogólny termin odnoszący się do różnych schorzeń, infekcji lub urazów, które wpływają na różne części oka. Optometryści często diagnozują zapalenie oka na podstawie obecności zaczerwienienia, obrzęku, podrażnienia lub bólu.

Ponieważ zapalenie może dotyczyć różnych części oka, ważne jest, aby udać się do optometrysty w celu zapewnienia odpowiedniego leczenia.

 

Co to jest zapalenie spojówek? Zapalenie spojówek, technicznie zapalenie spojówek, to stan zapalny cienkiej przezroczystej tkanki, która pokrywa całą powierzchnię oka i wewnętrzną stronę powieki. Spojówka wytwarza śluz, który umożliwia ruch gałki ocznej. Jest bogato unaczyniona, dlatego gdy jest podrażniona, oko staje się czerwone.

 

Treść artykułu:

 • Podział oka
 • Stan zapalny oka, co to jest?
 • Zapalenie oka, jakie są objawy zapalenia oka?
 • Zapalenie oka i co powoduje zapalenie oka?
 • Jak choroby autoimmunologiczne mogą powodować stan zapalny oka?
 • Diagnostyka i wykrywanie stanu zapalnego oka
 • Czy badanie OCT może wykryć stan zapalny oka?
 • Zapalenie oka i leczenie zapalenia oka

 

Rozwarstwienie oka

Ludzkie oko jest złożoną strukturą z wieloma częściami. Główne obszary, które są bardziej podatne na stany zapalne to:

 • Spojówka: Tkanka łączna pokrywająca powierzchnię gałki ocznej i spodnią część powiek.
 • Rogówka: jest to przezroczyste "okno" z przodu oka. Odpowiedzialna za przepuszczanie i skupianie światła do oka, rogówka pomaga zapewnić ostre, wyraźne widzenie.
 • Nerw wzrokowy: jest to wiązka ponad miliona włókien nerwowych, które przesyłają obrazy z siatkówki (światłoczułej warstwy z tyłu oka) do mózgu.
 • Twardówka: Nieprzezroczysta biała część oka nazywana jest twardówką, która chroni i podtrzymuje oko.
 • Naczyniówka: Naczyniówka to środkowa warstwa tkanek oka, znajdująca się poniżej twardówki. Składa się z trzech części: tęczówki (kolorowej części, która reguluje średnicę źrenicy), ciała rzęskowego (które wydziela odżywczy płyn zwany cieczą wodnistą) i naczyniówki (która jest warstwą naczyń krwionośnych między twardówką a siatkówką).
  Wszystkie te części oka odgrywają ważną rolę w jego funkcjonowaniu i wszystkie mogą ulec zapaleniu.

 

Zapalenie oka, co to jest?

 

Zapalenie oka obejmuje szereg schorzeń związanych ze stanem zapalnym oka, których objawy są zróżnicowane. Objawy zapalenia oka mogą pojawić się nagle i szybko postępować. Ważne jest, aby udać się do optometrysty, jeśli obawiasz się, że jakakolwiek część oka może być w stanie zapalnym.

 

 

Zapalenie oka - jakie są objawy zapalenia oka?

 

Ogólne objawy zapalenia oka obejmują zaczerwienienie oka, ból, światłowstręt (wrażliwość na światło) i niewyraźne widzenie. Inne objawy mogą wynikać z następujących rodzajów zapalenia oka:

 • Zapalenie spojówek (różowe oko) - zapalenie spojówek
  Różowe oko (zapalenie spojówek) to stan zapalny lub infekcja przezroczystej błony (spojówki) wyściełającej powiekę i pokrywającej białą część gałki ocznej. Kiedy małe naczynia krwionośne w spojówce ulegają zapaleniu, stają się bardziej widoczne. To właśnie sprawia, że białko oka wydaje się czerwonawe lub różowe. Różowe oko jest zwykle spowodowane infekcją bakteryjną lub wirusową lub reakcją alergiczną.

Chociaż różowe oko może być irytujące, rzadko wpływa na wzrok. Leczenie może pomóc złagodzić dyskomfort związany z różowym okiem. Ponieważ różowe oko może być zaraźliwe, wczesna diagnoza i leczenie mogą pomóc ograniczyć jego rozprzestrzenianie się.

 • Zapalenie rogówki - zapalenie rogówki
  Zbyt długie noszenie soczewek kontaktowych lub nieprzestrzeganie odpowiednich praktyk higienicznych może prowadzić do zapalenia rogówki. Może również wystąpić w wyniku infekcji lub niewielkiego urazu rogówki. Zapalenie rogówki może powodować zaczerwienienie i łzawienie oczu, a także ból, wrażliwość na światło, uczucie ziarnistości w oku lub niewyraźne widzenie.

Jeśli zauważysz którykolwiek z tych objawów, powinieneś natychmiast umówić się na wizytę u optyka, ponieważ nieleczone mogą wystąpić komplikacje. Optometrysta zwykle użyje lampy szczelinowej, aby sprawdzić oko pod kątem oznak zapalenia.

 • Zapalenie nerwu wzrokowego - zapalenie nerwu wzrokowego
  Objawy zapalenia nerwu wzrokowego zwykle obejmują ból i tymczasową utratę wzroku w jednym oku. Niektóre osoby widzą również migoczące światła lub zauważają, że kolory wydają im się mniej żywe. Zapalenie nerwu wzrokowego może rozwijać się szybko, więc jeśli wystąpią jakiekolwiek nagłe zmiany, ważne jest, aby jak najszybciej umówić się na wizytę u optometrysty.
 • Zapalenie twardówki - zapalenie twardówki
  Zapalenie twardówki to poważna choroba oczu, która może powodować długotrwałe problemy ze wzrokiem, jeśli nie jest leczona. Objawy obejmują ból, zaczerwienienie, nadmierne łzawienie i wrażliwość na światło.

Zapalenie twardówki jest związane z chorobami autoimmunologicznymi, takimi jak reumatoidalne zapalenie stawów i toczeń.1 Stan ten można leczyć lekami steroidowymi, ale ważne jest, aby szybko zwrócić się o pomoc lekarską. Zapalenie twardówki można również wykryć za pomocą lampy szczelinowej.

 • Zapalenie błony naczyniowej oka
  Zapalenie błony naczyniowej oka zwykle pojawia się nagle i szybko się rozwija, a częściej występuje u osób cierpiących na inne choroby zapalne lub autoimmunologiczne, takie jak reumatoidalne zapalenie stawów. Objawy zapalenia błony naczyniowej mogą obejmować zaczerwienienie, ból i niewyraźne widzenie w jednym lub obu oczach. Niektóre osoby mogą również widzieć błyski lub doświadczać zaburzeń widzenia. W przypadku wystąpienia któregokolwiek z objawów ostrzegawczych zapalenia błony naczyniowej oka, należy jak najszybciej udać się do optometrysty.

 

zapalenie oka

 

Zapalenie oka i co powoduje zapalenie oka?

 

Istnieje wiele powodów, dla których może wystąpić zapalenie oka, w tym zaburzenia autoimmunologiczne, podrażnienie, uraz oka i uraz oka. Zapalenie może również wystąpić z powodu infekcji i alergii.

W jaki sposób choroby autoimmunologiczne mogą powodować stan zapalny oka?

 

Choroba autoimmunologiczna może wpływać na każdą część ciała, w tym na oczy. Zapalenie oka może być jednak objawem znacznie szerszej choroby autoimmunologicznej, która dotyka więcej niż jednej części ciała, takiej jak reumatoidalne zapalenie stawów, zespół Sjogrena, stwardnienie rozsiane i choroba Reitera.

W rezultacie choroby autoimmunologiczne mogą powodować szereg oznak i objawów, od podwójnego widzenia i opadających powiek po stany zapalne.

 • Reumatoidalne zapalenie stawów
  Oko składa się z tkanek podobnych do stawów. W rezultacie wiele chorób autoimmunologicznych, które wpływają na stawy, wpływa również na oczy - na przykład reumatoidalne zapalenie stawów.

Najczęstszym objawem reumatoidalnego zapalenia stawów związanym z oczami jest suchość, chociaż cięższe przypadki mogą powodować zapalenie białej części oka (twardówki), prowadząc do zapalenia twardówki.

 • Zespół Sjogrena
  Zespół Sjogrena jest przewlekłą chorobą autoimmunologiczną, która atakuje gruczoły odpowiedzialne za utrzymanie wilgotności i nawilżenia oczu, jamy ustnej i innych części ciała.

Osoby z zespołem Sjogrena są znacznie bardziej narażone na suchość oczu ze względu na jego wpływ na gruczoły łzowe, które wydzielają łzy. Podczas diagnozowania zespołu Sjogrena, okuliści szukają objawów ciężkiego zespołu suchego oka oprócz zablokowanych i zapalnych gruczołów.

 • Stwardnienie rozsiane
  Stwardnienie rozsiane (SM) jest chorobą autoimmunologiczną, która atakuje mózg, rdzeń kręgowy i nerw wzrokowy. Zapalenie nerwu wzrokowego (zapalenie nerwu wzrokowego w oku) jest częstym objawem SM i zwykle jest jednym z pierwszych objawów SM, które można wykryć za pomocą skanu OCT.

Osoby dotknięte zapaleniem nerwu wzrokowego zwykle doświadczają objawów tylko w jednym oku. Inne objawy oczne związane z SM obejmują oczopląs (szybki, niekontrolowany ruch gałek ocznych) i podwójne widzenie.

 • Choroba Reitera
  Zespół Reitera (znany również jako reaktywne zapalenie stawów) jest rodzajem zapalnego zapalenia stawów, które wpływa na stawy, oczy i cewkę moczową. Częstym objawem zespołu Reitera jest zapalenie oczu, które może występować w postaci zapalenia spojówek i zapalenia błony naczyniowej oka (zapalenie środkowej warstwy oka).

 

Diagnostyka i wykrywanie zapalenia oka

 

Rozpoznanie zapalnej choroby oczu rozpoczyna się od badania wzroku. Standardowe badanie wzroku zazwyczaj obejmuje:

badanie ostrości wzroku - znane również jako badanie okulistyczne, które sprawdza ostrość wzroku, aby sprawdzić, czy występuje utrata wzroku
badanie ciśnienia w oku - mierzy ciśnienie wewnątrz oka
badanie w lampie szczelinowej - potężny mikroskop używany do badania przedniej powierzchni oka
badanie siatkówki - specjalistyczne soczewki, zdjęcia siatkówki lub skany OCT mogą być wykorzystane do oceny stanu siatkówki.


Czy skan OCT może wykryć stan zapalny oka?

Skany optycznej koherentnej tomografii (powszechnie określane jako skany OCT) pomagają nam bardziej szczegółowo zbadać stan zdrowia oczu, ponieważ pozwalają nam zobaczyć, co dzieje się pod powierzchnią oka.

Ponieważ wiele chorób zapalnych oczu wpływa na siatkówkę lub nerw wzrokowy, skan OCT może pomóc optometryście wykryć wczesne oznaki tych chorób, zanim zaczną one wpływać na wzrok. Może to pozwolić na wcześniejsze skierowanie i leczenie. Poproś swojego optometrystę o dodanie skanu OCT do rutynowego badania wzroku lub odwiedź naszą stronę poświęconą skanom OCT, aby dowiedzieć się więcej.

 

Zapalenie oka i leczenie zapalenia oka

 

Leczenie różni się w zależności od stanu zapalnego i przyczyn. Poniżej wymieniono najczęstsze metody leczenia, ale mogą być potrzebne dodatkowe zabiegi:

 • Leczenie podstawowej choroby autoimmunologicznej
 • Krople do oczu zawierające antybiotyki, leki przeciwhistaminowe, przeciwwirusowe lub przeciwgrzybicze
 • Niesteroidowe lub steroidowe leki przeciwzapalne - krople, tabletki doustne, zastrzyki, kapsułki, zastrzyki dożylne
 • Leki immunosupresyjne - leki te łagodzą reakcję układu odpornościowego na stan zapalny w całym organizmie.

3

Z powrotem do sklepu