PROBIOTYKI NA NIETOLERANCJĘ HISTAMINY: CO WARTO WIEDZIEĆ

Ponieważ produkcja histaminy jest głęboko powiązana z poziomem bakterii jelitowych, naukowcy zwrócili uwagę na probiotyki redukujące histaminę jako metodę leczenia.

Leczenie nietolerancji histaminy koncentruje się na sposobach ograniczenia spożycia histaminy i usunięcia jej nadmiaru z organizmu. Dieta odgrywa ważną rolę w ograniczaniu źródeł histaminy, ale badania ujawniły więcej na temat interakcji bakterii jelitowych na zdrowie. Stosowanie probiotyków w leczeniu nietolerancji histaminy wykazuje lepsze wyniki u osób z nietolerancją histaminy.

Zdrowie jelit zależy w dużej mierze od biomu jelitowego. Te mikroskopijne bakterie współistnieją w przewodzie pokarmowym i pomagają organizmowi rozkładać i przetwarzać żywność. Niektóre szczepy pożytecznych bakterii jelitowych, znane jako probiotyki, wykazują właściwości zwiększające poziom histaminy, podczas gdy inne mają działanie obniżające poziom histaminy.

Rola bakterii probiotycznych w ograniczaniu nadprodukcji histaminy jest szybko rozwijającym się obszarem badań nad komórkami tucznymi i można znaleźć wiele badań łączących szczepy probiotyczne ze zmniejszaniem prezentacji histaminy (lub jej zwiększaniem).

PROBIOTYKI NA NIETOLERANCJĘ HISTAMINY

 

Na przykład, ponieważ histamina jest aminą biogenną, lekarze skupili się na innych naturalnie występujących aminach biogennych, takich jak kwas mlekowy (i bakterie wytwarzające kwas mlekowy), pod kątem ich roli w nietolerancji histaminy. Może cię to zaskoczyć, ale niektóre z popularnych "dobrych dla ciebie" probiotyków z rodziny Lactobacillus są badane jako możliwe czynniki pogarszające stan zdrowia ze względu na ich wysoką produkcję kwasu mlekowego w żywności. Jednak wpływ na histaminę zależy od szczepu, więc nie ma zastosowania do wszystkich szczepów danego gatunku lub rodzaju.

Alternatywnie, probiotyki o niskiej zawartości histaminy aktywują substancje przeciwzapalne w komórkach tucznych, pomagając ustabilizować komórki tuczne i zmniejszyć wrażliwość receptorów histaminowych. Wiele z tych bakterii występuje w rodzaju Bifidobacterium.

Niektóre szczepy obniżające poziom histaminy obejmują np:

  • Lactobacillus plantarum
  • Bifidobacterium longum - pomaga poprawić barierę jelitową i pomaga w rozkładzie histaminy
  • Bifidobacterium infantis
  • Lactobacillus rhamnosus
  • A lekarze przyjrzeli się probiotykowi Lactobacillus reuteri, który wywodzi się z samej histaminy

PROBIOTYKI NA NIETOLERANCJĘ HISTAMINY1

 

Ponadto probiotyki zwiększające wydzielanie histaminy obejmują np:

  • Lactobacillus casei
  • Lactobacillus bulgaricus
  • Streptococcus thermophilus
  • Lactobacillus delbrueckii
  • Lactobacillus helveticus

 

Niektóre probiotyki są klasyfikowane jako obojętne na histaminę lub użyteczne w niższych dawkach, takie jak Lactobacillus acidophilus, gdy są przyjmowane w dawce poniżej 1 miliarda CFU dziennie.

Probiotyki obniżające poziom histaminy osłabiają sygnały histaminowe, a związki takie jak probiotyk b. longum wykazały kliniczne korzyści w walce z alergiami w testach laboratoryjnych. Jednak ludzie są różni i każdy z nas ma unikalny poziom flory jelitowej w żołądku i jelitach, więc suplementy probiotyczne nie mają jednolitego wpływu na wszystkie grupy demograficzne.

Kluczem do obniżenia poziomu histaminy jest dieta przeciwzapalna, która unika pokarmów bogatych w histaminę. Włączenie probiotyków w celu zapobiegania lub eliminacji histaminy może stanowić znaczną poprawę i zmniejszenie objawów u pacjentów cierpiących na nietolerancję histaminy.

We wszystkich przypadkach należy współpracować z lekarzem w celu potwierdzenia diagnozy i opracowania zindywidualizowanego leczenia nietolerancji histaminy. Na leczenie i wyniki wpływa wiele czynników, takich jak skład ciała i ograniczenia dietetyczne.

Na przykład spożywanie wymienionych powyżej pokarmów blokujących DAO, takich jak alkohol, może powodować zakłócenia podczas stosowania probiotyków w celu leczenia objawów histaminy.

Więcej informacji na temat leczenia nietolerancji histaminy

Badania sugerują, że ponowne dostosowanie flory jelitowej za pomocą probiotyków o niskiej zawartości histaminy może zmniejszyć stan zapalny, złagodzić objawy i zmniejszyć skutki alergii sezonowych. Leczenie obejmujące dietę o niskiej zawartości histaminy w połączeniu z probiotykami na nietolerancję histaminy wspólnie poprawia zdrowie jelit u osób, u których zdiagnozowano nietolerancję histaminy.

Większość pacjentów z nietolerancją histaminy ma tendencję do nadmiaru lub niedoboru bakterii we florze jelitowej. Kluczem do ustąpienia objawów jest wyeliminowanie czynników obciążających (zarówno żywności, jak i flory) i przywrócenie zdrowej równowagi ekosystemu bakteryjnego.

Ponadto, jak opisano powyżej, przyjmowanie niewłaściwego suplementu probiotycznego może pogorszyć stan pacjenta, ponieważ sprzyja produkcji histaminy.

Z powrotem do sklepu