Mięśnie: funkcja, trening i utrzymanie napięcia mięśniowego

Treść:

Czym są mięśnie?
Czym są mięśnie?
Co robią mięśnie?
Anatomia - jak wyglądają mięśnie?
Jakie warunki i zaburzenia wpływają na mięśnie?
Co dzieje się z mięśniami podczas i po ćwiczeniach?
Jakie są typowe oznaki lub objawy schorzeń wpływających na mięśnie?
Jakie są typowe testy sprawdzające stan mięśni?
Jak mogę utrzymać moje mięśnie w zdrowiu?
Podsumowanie

W Twoim ciele znajduje się ponad 600 mięśni. Niektóre mięśnie pomagają poruszać się, podnosić lub siedzieć. Inne pomagają w trawieniu pokarmu, oddychaniu lub widzeniu. Serce jest mięśniem, który pompuje krew do organizmu. Wiele urazów i chorób może wpływać na pracę mięśni. Aby zachować silne mięśnie, należy utrzymywać zdrową wagę, prawidłowo się odżywiać i regularnie ćwiczyć.

 

Czym są mięśnie?

 

Mięśnie to tkanki miękkie. Mięśnie składają się z wielu elastycznych włókien. W organizmie znajduje się ponad 600 mięśni. Różne rodzaje mięśni pełnią różne funkcje. Niektóre mięśnie pomagają biegać, skakać lub wykonywać delikatne czynności, takie jak nawlekanie igły. Inne mięśnie umożliwiają oddychanie lub trawienie pokarmu. Serce to ciężko pracujący mięsień, który bije tysiące razy dziennie.

 

Wiele zaburzeń, urazów i chorób może wpływać na pracę mięśni. Schorzenia te mogą powodować ból mięśni, skurcze mięśni lub ich osłabienie. Poważniejsze zaburzenia mogą prowadzić do paraliżu. Kardiomiopatia i inne rodzaje chorób serca utrudniają sercu pompowanie krwi w całym ciele.

 

Zdrowy styl życia pomaga mięśniom pracować tak, jak powinny. Możesz utrzymać silne mięśnie, utrzymując zdrową wagę, stosując zbilansowaną dietę i dużo ćwicząc. Pamiętaj o regularnych wizytach u lekarza w celu wykrycia chorób i schorzeń, które mogą prowadzić do problemów z mięśniami.

 

mięśnie

 

Jakie są rodzaje mięśni?

 

Niektóre mięśnie są kontrolowane dobrowolnie przez układ nerwowy (centrum kontroli ciała). Wprawiasz je w ruch, myśląc o ich ruchu.

 

Inne mięśnie działają mimowolnie, co oznacza, że nie możesz ich kontrolować. Wykonują swoją pracę automatycznie. Aby pracować, odbierają sygnały z innych układów ciała, takich jak układ trawienny lub układ krążenia.

 

W organizmie występują trzy rodzaje tkanki mięśniowej. Są to:

 

 • Szkieletowe: Jako część układu mięśniowo-szkieletowego, mięśnie te współpracują z kośćmi, ścięgnami i więzadłami. Ścięgna łączą mięśnie szkieletowe z kośćmi w całym ciele. Razem utrzymują ciężar ciała i pomagają się poruszać. Te dobrowolne mięśnie są kontrolowane przez użytkownika. Niektóre włókna mięśniowe kurczą się szybko i wykorzystują krótkie impulsy energii (mięśnie szybkokurczliwe). Inne poruszają się powoli, na przykład mięśnie pleców, które pomagają w utrzymaniu prawidłowej postawy.
 • Mięśnie serca: Mięśnie te wyściełają ściany serca. Pomagają sercu pompować krew, która przepływa przez układ krążenia. Nie kontrolujesz mięśni serca. Serce mówi im, kiedy mają się skurczyć.
 • Mięśnie gładkie: Mięśnie te wyściełają wnętrze narządów, takich jak pęcherz moczowy, żołądek i jelita. Mięśnie gładkie odgrywają ważną rolę w wielu układach organizmu, w tym w żeńskim układzie rozrodczym, męskim układzie rozrodczym, układzie moczowym i układzie oddechowym. Tego typu mięśnie działają bez konieczności myślenia o nich. Wykonują one podstawowe zadania, takie jak przemieszczanie odpadów przez jelita i pomaganie płucom w rozszerzaniu się podczas oddychania.

Co robią mięśnie?

 

Mięśnie odgrywają rolę w niemal każdym układzie i funkcji organizmu. Różne rodzaje mięśni pomagają w:

 

 • Oddychaniu, mówieniu i połykaniu.
 • Trawieniu pokarmu i pozbywaniu się odpadów.
 • Poruszaniu się, siedzeniu i staniu w pozycji wyprostowanej.
 • Pompowaniu krwi przez serce i naczynia krwionośne.
 • Przepychaniu dziecka przez kanał rodny, gdy mięśnie macicy kurczą się i rozluźniają.
 • Widzenie i słyszenie.

Anatomia - jak wyglądają mięśnie?

 

Wszystkie rodzaje tkanki mięśniowej wyglądają podobnie. Istnieją jednak niewielkie różnice w ich wyglądzie:

 

 • Mięśnie szkieletowe: Mięśnie szkieletowe składają się z wielu pojedynczych włókien. Aktyna i miozyna to białka tworzące włókna. Wiązki włókien tworzą wrzeciono (długie i proste ze zwężającymi się końcami). Każde wrzeciono otoczone jest błoną. Dostawcy opisują mięśnie szkieletowe jako prążkowane (pasmowe) ze względu na pasiasty wzór, który tworzą wrzeciona.
 • Mięśnie serca: te mięśnie prążkowane wyglądają podobnie do mięśni szkieletowych. Włókna w mięśniach serca składają się ze specjalnych komórek zwanych kardiomiocytami. Kardiomiocyty wspomagają bicie serca.
 • Mięśnie gładkie: białka aktyna i miozyna również tworzą włókna mięśni gładkich. W mięśniach szkieletowych białka te łączą się ze sobą, tworząc wrzecionowaty kształt. W mięśniach gładkich białka te występują w arkuszach. Warstwy te nadają tkance mięśniowej gładki wygląd. W organizmie występują mięśnie różnych rozmiarów. Największym mięśniem jest mięsień pośladkowy wielki (mięsień tworzący pośladki). Najmniejszym mięśniem jest mięsień strzemiączkowy, który znajduje się głęboko wewnątrz ucha. Ten niewielki mięsień pomaga słyszeć, kontrolując wibracje i ruch małych kosteczek słuchowych w uchu.

 

Jakie schorzenia i zaburzenia wpływają na mięśnie?

 

Szeroki zakres zaburzeń, chorób, leków i urazów może powodować problemy z funkcjonowaniem mięśni. Należą do nich:

 

 • Nowotwory i inne choroby: Kilka rodzajów nowotworów (takich jak mięsak) i innych chorób może prowadzić do problemów z mięśniami. Należą do nich choroby nerwowo-mięśniowe, takie jak stwardnienie zanikowe boczne (ALS), zaburzenia autoimmunologiczne, takie jak miastenia (MG) i wiele rodzajów miopatii (chorób mięśni). Choroba zwana zapaleniem wielomięśniowym powoduje stan zapalny mięśni, który prowadzi do ich osłabienia.
 • Choroby układu krążenia: Kilka rodzajów chorób żył i układu krążenia, w tym choroba wieńcowa, może powodować problemy z sercem i naczyniami krwionośnymi. Gdy mięśnie w naczyniach krwionośnych słabną, może dojść do zawału serca.
 • Przewlekłe zaburzenia bólowe: Fibromialgia i inne zaburzenia powodują przewlekły ból mięśni w całym ciele.
 • Zaburzenia genetyczne: Dystrofia mięśniowa jest zaburzeniem dziedzicznym (przekazywanym w rodzinie). Istnieje ponad 30 rodzajów dystrofii mięśniowej. Choroba ta powoduje trwałe osłabienie mięśni.
 • Infekcje: Infekcje bakteryjne i wirusowe mogą uszkadzać włókna mięśniowe. Infekcje te obejmują boreliozę, malarię i gorączkę plamistą Gór Skalistych.
 • Urazy: Wiele różnych urazów może powodować naderwanie lub nadmierne rozciągnięcie mięśni (naciągnięcie mięśni). Bardzo częstym urazem jest nadwyrężenie pleców. Wypadki, urazy i nadużywanie mogą powodować skurcze mięśni. W ciężkich przypadkach urazy te mogą prowadzić do paraliżu.
 • Leki: niektóre leki, takie jak chemioterapia, mogą powodować ból mięśni. Ból mięśni może również wynikać z leków stosowanych w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi. U niektórych osób osłabienie mięśni występuje po ciężkiej reakcji alergicznej na leki lub substancje toksyczne.

mięśnie1

 

 

Co dzieje się z mięśniami podczas i po ćwiczeniach?

 

Wiele osób odczuwa ból mięśni po ćwiczeniach. Ból ten jest wynikiem drobnych rozdarć (mikro rozdarć), które powstają, gdy mięsień jest obciążony. Ból mięśni pojawia się zwykle dzień lub dwa po intensywnych ćwiczeniach. Dlatego też lekarze nazywają ten stan opóźnioną bolesnością mięśni (DOMS).

 

W miarę naprawy mięśni i gojenia się drobnych łez, tkanka mięśniowa ulega zapaleniu. W ciągu kilku dni mięśnie regenerują się, a stan zapalny ustępuje. Przy kontynuowaniu ćwiczeń tkanka mięśniowa rozrywa się i odbudowuje raz za razem. Proces ten powoduje powiększanie się mięśni.

 

Jakie są typowe oznaki lub objawy schorzeń wpływających na mięśnie?

 

Najczęstsze objawy problemów z mięśniami obejmują:

 

 • Trudności w połykaniu, duszności lub inne problemy z oddychaniem.
 • Trudności w poruszaniu się i problemy z utrzymaniem równowagi.
 • Ból mięśni, skurcze lub drgawki.
 • Osłabienie mięśni, utrata mobilności lub paraliż.
 • Mrowienie lub drętwienie.
 • Problemy z widzeniem (takie jak podwójne widzenie) lub opadające powieki.

Wiele z tych objawów nie musi oznaczać, że coś jest nie tak. Ból lub osłabienie mięśni często ustępują po odpoczynku i nawodnieniu. Jeśli którykolwiek z tych objawów pojawi się nagle, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem. Nagłe osłabienie mięśni lub ból mogą być oznakami poważnego stanu chorobowego.

 

Jakie są typowe testy sprawdzające stan mięśni?

 

W zależności od objawów, lekarz może zalecić następujące badania:

 

 • Pełna morfologia krwi (CBC), seria badań krwi, które ocenią ogólny stan zdrowia i sprawdzą, czy nie ma infekcji.
 • Elektromiografia (EMG) do pomiaru funkcji nerwów i mięśni.
 • Skany obrazowe, takie jak skan MRI, aby pokazać obrazy uszkodzeń mięśni.
 • Biopsja mięśni w celu zbadania próbki tkanki mięśniowej pod kątem obecności choroby.

 

Jak mogę zadbać o zdrowie moich mięśni?

 

Aby zachować zdrowe mięśnie, należy skupić się na utrzymaniu ogólnego stanu zdrowia:

 

Wystarczająca ilość ćwiczeń: Bądź aktywny i utrzymuj wszystkie mięśnie silne, w tym serce. Staraj się wykonywać kombinację ćwiczeń sercowo-naczyniowych i ćwiczeń z własną masą ciała. Porozmawiaj ze swoim lekarzem na temat odpowiedniego dla Ciebie programu ćwiczeń. Aby uniknąć kontuzji, pamiętaj o odpowiedniej rozgrzewce przed ćwiczeniami. Rozgrzane mięśnie są mniej podatne na kontuzje.

Odżywiaj się prawidłowo i dokonuj rozsądnych wyborów: upewnij się, że spożywasz zbilansowaną dietę, aby utrzymać silne mięśnie. Unikaj sodu i tłuszczów trans (np. w smażonych potrawach), które mogą prowadzić do chorób serca. Jeśli palisz, porozmawiaj ze swoim lekarzem o planie, który pomoże Ci rzucić palenie.

Utrzymuj zdrową wagę: Dodatkowe kilogramy mogą powodować kontuzje. Zwiększa również ryzyko wystąpienia problemów zdrowotnych, w tym wysokiego ciśnienia krwi. Porozmawiaj ze swoim lekarzem na temat najlepszej wagi dla Twojego ciała i stylu życia. Jeśli masz nadwagę, poproś swojego lekarza o plan kontroli wagi.

Odpoczywaj, gdy tego potrzebujesz: Daj swoim mięśniom czas na regenerację po wysiłku. Powinieneś także odpoczywać, jeśli odczuwasz ból po intensywnych ćwiczeniach. Zapewnienie mięśniom czasu na regenerację i odbudowę pomoże uniknąć kontuzji.

Zaplanuj regularne badania kontrolne: regularnie odwiedzaj swojego lekarza. Badaj się pod kątem chorób, które zwiększają ryzyko wystąpienia problemów z mięśniami. Monitorowanie stanu zdrowia pozwoli lekarzowi na wczesne wykrycie problemów. Wtedy leczenie jest bardziej skuteczne.

Podsumowanie

 

Mięśnie odgrywają ważną rolę w utrzymaniu życia i pomagają w interakcji ze światem. Niektóre mięśnie pomagają widzieć, słyszeć i poruszać się. Inne są odpowiedzialne za oddychanie lub trawienie pokarmu. Z wiekiem każdy traci pewną ilość masy mięśniowej. Aby utrzymać prawidłową pracę mięśni, należy utrzymywać zdrową wagę, dużo się ruszać i stosować zbilansowaną dietę.

 

4

Z powrotem do sklepu