Kolagen dla stawów: wsparcie stawów i elastyczność tkanki łącznej

Treść artykułu:

  • Kolagen na stawy, mocne kości i młodą skórę
  • Do czego służy kolagen?
  • Jak kolagen działa na stawy?
  • Kolagen na stawy. Czy suplementacja kolagenem jest konieczna?
  • Kolagen na stawy dla sportowców - dlaczego jest ważny?

 

Kolagen jest najważniejszym składnikiem stawów, a ich uszkodzenia związane są z niedostateczną ilością tego białka w tkankach. Suplementacja kolagenu działa leczniczo na stawy, a także zmniejsza dolegliwości bólowe, co potwierdzają badania naukowe. Czy kolagen pomaga tylko na stawy? W jakich dawkach przyjmować kolagen, aby był skuteczny? Jak wybrać najlepszy kolagen?

 

Kolagen dla stawów 

 

Do czego służy kolagen?

 

Kolagen wiąże się z wieloma korzyściami leczniczymi i prozdrowotnymi, ale tylko niektóre z nich są dobrze znane i poparte naukowo.

 

Wiadomo z całą pewnością, że:

 

Kolagen wzmacnia stawy i kości

Wpływ kolagenu na stawy jest dobrze zbadany. Kolagen zwiększa integralność chrząstki, elastycznej struktury chroniącej stawy, a jego zmniejszająca się ilość w chrząstce wraz z wiekiem została powiązana z chorobą zwyrodnieniową stawów. Kolagen przyjmowany na stawy może złagodzić objawy istniejącej wcześniej degeneracji, zmniejszyć powstawanie nowych zmian i zmniejszyć ból stawów. Suplementacja kolagenem na stawy jest konieczna przez co najmniej 3-6 miesięcy.

 

Nie tylko wapń i witamina D3 są odpowiedzialne za zdrowe i mocne kości. Nie należy zapominać o kolagenie - ważnym składniku kości. Jego suplementacja przez co najmniej 3 miesiące wiąże się z niższym ryzykiem osteomalacji, osteoporozy i złamań kości.

 

Kolagen redukuje zmarszczki

Kolagen jest głównym składnikiem skóry. Jego produkcja w skórze zmniejsza się wraz z wiekiem, powodując zmarszczki i brak nawilżenia. Suplementacja kolagenem może spowolnić starzenie się skóry, poprawić nawilżenie, zredukować zmarszczki oraz zwiększyć napięcie i gęstość skóry. Przyjmowanie kolagenu przez co najmniej 2-3 miesiące stymuluje produkcję nowego kolagenu w skórze, a także innych białek odpowiedzialnych za jej strukturę - elastyny i fibryliny.

 

 

Kolagen poprawia kondycję tętnic

Kolagen jest ważnym składnikiem naczyń krwionośnych. Bez niego tętnice i żyły są słabe i kruche, co prowadzi do miażdżycy - choroby, w której uszkodzone tętnice "zatykają się" warstwą tłuszczu, zmniejszając światło tętnic, co stopniowo prowadzi do zawałów serca i udarów mózgu. Przyjmowanie kolagenu przez 6 miesięcy zmniejsza sztywność tętnic i kurczy zmiany miażdżycowe.

Jak kolagen działa na stawy?

 

Kolagen jest dużym białkiem, a ze względu na jego rozmiar i złożoną strukturę nie ma możliwości, aby kolagen przyjmowany w pożywieniu lub suplemencie mógł być wchłaniany bezpośrednio do stawów lub skóry. Kolagen, podobnie jak inne białka, jest trawiony w przewodzie pokarmowym częściowo na wolne aminokwasy, a częściowo na peptyd kolagenowy Pro-Hyp, który składa się z dwóch aminokwasów - proliny i hydroksyproliny. Są one wysoce biodostępne, w szczególności są dobrze wchłaniane z krwi do tkanek docelowych. Suplementacja kolagenem zapewnia więc większą ilość aminokwasów w organizmie, które mogą być wykorzystane do budowy stawów, kości i skóry. Ponadto peptydom kolagenowym przypisuje się unikalne funkcje niedostępne w innych białkach. Dipeptyd kolagenowy Pro-Hyp, który zwiększa produkcję komórek skóry, a w szczególności odgrywa rolę w stymulowaniu komórek syntetyzujących nowe włókna kolagenowe, ma decydujący wpływ na stawy i redukcję zmarszczek. Kolagen działa następnie na stawy, skórę, kości i inne narządy, dostarczając organizmowi budulca tkanki łącznej, a także stymulując produkcję kolagenu i naprawę uszkodzonych tkanek.

 

Kolagen na stawy - na co zwrócić uwagę wybierając ten najlepszy?

 

 

Najlepszy kolagen to taki, który działa. Aby suplementacja kolagenem była skuteczna, należy stosować odpowiednią jego dawkę. Chociaż nie ma oficjalnych zaleceń dotyczących skutecznych dawek kolagenu, badania naukowe sugerują, że ilość kolagenu potrzebna dla stawów wynosi od 8 do 12 gramów dziennie. Taką ilość najłatwiej uzyskać z kolagenu w proszku, który miesza się z wodą i wypija. Można zatem przyjąć, że jest to najlepszy sposób jego spożywania dla naszych stawów. Można go wzbogacić o witaminę C i kwas hialuronowy, które zwiększają syntezę kolagenu. Oprócz kolagenu w suplementach na stawy często można znaleźć MSM (siarkę organiczną), glukozaminę i chondroitynę. Jednak głównym wyznacznikiem najlepszego kolagenu powinna być wysoka dawka samego kolagenu.

 

Kolagen stosowany w celu wygładzenia skóry i redukcji zmarszczek powinien być przyjmowany w dawce od 2 do 5 g dziennie. Taką ilość można z łatwością dostarczyć z Coloxio Gold

 

Kolagen na stawy. Czy suplementacja kolagenem jest konieczna?

 

 

Suplementacja kolagenem nie zawsze jest konieczna dla każdego, ale może być bardzo pomocna. Szczególnie osoby po 50 roku życia odnoszą korzyści z jego stosowania, ponieważ są bardziej narażone na stany zapalne i uszkodzenia mechaniczne stawów. Z wiekiem zmniejsza się również gęstość kości, co wiąże się z ryzykiem osteoporozy i złamań kości, a suplementacja kolagenem wzmacnia kości, potencjalnie zmniejszając ryzyko złamań.

 

 

Suplementacja kolagenem jest zalecana każdemu, kto skarży się na bóle stawów lub kości, "chrupanie" stawów, reumatyzm, jest zagrożony osteomalacją i osteoporozą lub angażuje się w regularną aktywność fizyczną.

 

 

Dlaczego suplementacja kolagenem zamiast diety? Suplementy kolagenowe to najprostszy sposób na dostarczenie kolagenu do organizmu, ponieważ w diecie białko to występuje przede wszystkim w tkankach łącznych i skórze zwierząt. Prawie nikt nie spożywa mięsa z chrząstek czy skóry. Są one traktowane bardziej jak odpady. Jedynymi powszechnymi źródłami kolagenu w żywności mogą być długo gotowane buliony z kości i chrząstek, galaretki mięsne i owocowe. Jednak przy zwiększonym zapotrzebowaniu na peptydy kolagenowe nie wystarczy tylko picie rosołu. Dodatkowo suplementacja kolagenem w kapsułkach lub proszku pozwala nam na precyzyjne spożycie tego białka w odpowiednich ilościach sugerowanych przez badania naukowe.

 

Kolagen dla stawów1

 

Kolagen na stawy dla sportowców - dlaczego jest ważny?

 

Sportowcy to jedna z grup najbardziej narażonych na uszkodzenia stawów. Spowodowane jest to dużym obciążeniem biomechanicznym tkanki łącznej oraz niefizjologicznymi ruchami, np. przewroty, zmiany kierunku, nagłe zatrzymania. Wszystko to powoduje nadmierne obciążenie chrząstki, więzadeł i ścięgien. Kolagen na stawy dla sportowców może być bardzo ważny w leczeniu bieżących uszkodzeń, zapobieganiu urazom i zwyrodnieniom.

 

Kolagen polecany jest wszystkim sportowcom, szczególnie tym najbardziej narażonym na przeciążenia - trenującym zbyt intensywnie, odpoczywającym zbyt krótko, stosującym niewłaściwą technikę podczas treningów (co bardzo często zdarza się początkującym) oraz narażonym na stres spowodowany zawodami. Staw kolanowy to najczęstsza kontuzja sportowców. W celu ich zapobiegania zaleca się regularną suplementację kolagenem.

 

Badania z udziałem osób aktywnych fizycznie i zdrowych (bez choroby zwyrodnieniowej stawów) wykazały, że krótkotrwały wzrost degradacji kolagenu w trakcie i po treningu można wyeliminować przyjmując kolagen w dawce od 5 do 10 g przez okres od 3 do 6 miesięcy.

 

Suplementacja kolagenem dla sportowców może zapobiegać uszkodzeniom stawów i leczyć istniejące wcześniej urazy poprzez stymulację produkcji kolagenu w tkankach.

 

 

Z powrotem do sklepu