Czym są soczewki kontaktowe?

Miliony ludzi na całym świecie noszą soczewki kontaktowe, choć patrząc na nie można tego nie zauważyć. Jeśli nie jesteś zaznajomiony z soczewkami kontaktowymi, pozwól nam przedstawić Ci tych incognito, ale powszechnych małych pomocników.

 

Spis treści:

 • Czym są soczewki kontaktowe?
 • Krótka historia soczewek kontaktowych
 • Rodzaje soczewek kontaktowych
 • Harmonogram noszenia i wymiany soczewek kontaktowych

 

 

Co to jest soczewka kontaktowa?

 

Soczewka kontaktowa to cienka, zakrzywiona soczewka umieszczona na filmie łzowym pokrywającym powierzchnię oka. Sama soczewka jest naturalnie przezroczysta, ale często jest lekko zabarwiona, aby ułatwić jej noszenie. Dzisiejsze soczewki kontaktowe są twarde lub miękkie. Większość ludzi nosi obecnie tę drugą formę, ale nie tak dawno temu soczewki kontaktowe były nawet wydmuchiwane ze szkła!

 

soczewki kontaktowe

 

Krótka historia soczewek kontaktowych

 

Chociaż soczewki kontaktowe mogą wydawać się nowoczesnym akcesorium do pielęgnacji oczu, w rzeczywistości mają długą i znakomitą historię, zapoczątkowaną przez Leonarda da Vinci i René Descartesa. Jednak dopiero pod koniec XIX wieku niemiecki szklarz stworzył soczewkę, którą można było widzieć i rozsądnie tolerować, a niemiecki okulista wynalazł i dopasował pierwszą soczewkę kontaktową, którą można było nosić przez kilka godzin.

 

Rodzaje soczewek kontaktowych

 

Chociaż soczewki kontaktowe są nadal najczęściej noszone w celu korekcji wzroku, istnieją również soczewki kontaktowe do celów czysto kosmetycznych i nowatorskich. Kolorowe soczewki kontaktowe mogą poprawić lub całkowicie zmienić odcień oczu, a kostiumowe soczewki kontaktowe mogą pomóc w stworzeniu niektórych efektów specjalnych, które można zobaczyć na dużym ekranie.

 

Wszystkie soczewki kontaktowe są jednak wyrobami medycznymi, które podlegają regulacjom prawnym. Soczewki kontaktowe na receptę i kosmetyczne soczewki kontaktowe wymagają recepty. Wynika to z faktu, że nawet typowe powikłania, takie jak infekcje i stany zapalne, mogą prowadzić do utraty wzroku lub ślepoty. Niektóre z najlepszych sposobów zapobiegania powikłaniom obejmują:

 

 • Jeśli rozważasz soczewki kontaktowe, porozmawiaj ze swoim okulistą.
 • Kupowanie soczewek kontaktowych z legalnego źródła
 • Utrzymywanie soczewek kontaktowych w czystości i odpowiedniej pielęgnacji.
 • Przestrzeganie wszystkich instrukcji dotyczących soczewek kontaktowych i produktów do ich pielęgnacji.
 • Przestrzegać harmonogramu noszenia i wymiany soczewek kontaktowych.

 

Znamy również różne suplementy diety odżywiające oczy, takie jak Ocutix

 

soczewki kontaktowe1

Harmonogram noszenia i wymiany soczewek kontaktowych

 • Aby utrzymać oczy i wzrok w jak najlepszym stanie i zdrowiu, każda para soczewek kontaktowych jest produkowana i przepisywana zgodnie z określonym harmonogramem noszenia i wymiany po określonym czasie.
 • Soczewki kontaktowe na noc są noszone przez cały dzień, a następnie wyrzucane przed snem i wymieniane na nową parę rano. Inne soczewki mają różne harmonogramy wymiany.
 • Niezależnie od stylu życia i preferencji, okulista może pomóc w doborze odpowiednich soczewek kontaktowych lub płynów do pielęgnacji oczu. Zawsze pamiętaj, aby skonsultować się ze specjalistą, jeśli masz pytania dotyczące zdrowia oczu i wzroku.
 • Masz pytanie dotyczące soczewek kontaktowych lub ogólnie wzroku? Sprawdź odpowiedzi na niektóre z najczęściej zadawanych pytań. Aby uzyskać bardziej szczegółowe wyjaśnienia, skontaktuj się ze swoim okulistą.

3

Z powrotem do sklepu