Czym są peptydy kolagenowe?

Treść:

 • POTENCJALNE KORZYŚCI PEPTYDÓW KOLAGENOWYCH
 • SKUTKI UBOCZNE PEPTYDÓW KOLAGENOWYCH
 • KIEDY SPODZIEWAĆ SIĘ REZULTATÓW STOSOWANIA PEPTYDÓW KOLAGENOWYCH
 • POROZMAWIAJ Z LEKARZEM LUB FARMACEUTĄ O PEPTYDACH KOLAGENOWYCH

 


Być może słyszałeś o ludziach przyjmujących suplementy kolagenowe. Ale czym dokładnie są peptydy kolagenowe? Są to małe, łatwo przyswajalne kawałki kolagenu, naturalnie występującego białka występującego u ludzi i zwierząt. Występuje on między innymi w skórze, chrząstkach i kościach. Suplementacja kolagenem może pomóc zaradzić naturalnemu spadkowi produkcji kolagenu w organizmie wraz z wiekiem.

Pokarmy takie jak ryby, wołowina, skóra kurczaka i skóra wieprzowa są dobrym naturalnym źródłem kolagenu. Organizm pozyskuje go poprzez rozkład żywności na aminokwasy i peptydy. Ale ponieważ suplementy peptydów kolagenowych są już rozłożone, naukowcy uważają, że organizm może je łatwiej wchłonąć.

 

POTENCJALNE KORZYŚCI PEPTYDÓW KOLAGENOWYCH

 • Badania nad korzyściami płynącymi ze stosowania peptydów kolagenowych wciąż trwają. Jednak wielu ekspertów w dziedzinie zdrowia uważa, że przyjmowanie suplementów kolagenowych może być korzystne na kilka sposobów, w tym
 • Lepsze zdrowie i wygląd skóry. Kolagen odgrywa ważną rolę w nawilżeniu i elastyczności skóry. Uważa się, że przyjmowanie suplementu z peptydami kolagenowymi może spowolnić starzenie się skóry, w tym promować produkcję innych ważnych białek, takich jak fibrylina i elastyna.
 • Zmniejszenie utraty masy kostnej. Kości składają się głównie z kolagenu. Utrata kości wraz z wiekiem może prowadzić do chorób takich jak osteoporoza i zwiększonego ryzyka złamań. Suplementacja może spowolnić rozpad kości.
 • Zwiększenie masy mięśniowej. Badania sugerują, że przyjmowanie peptydów kolagenowych może pomóc zrównoważyć naturalną utratę masy mięśniowej, która występuje wraz z wiekiem, w tym stymulować wzrost mięśni po treningach i promować naturalną produkcję białek, takich jak kreatyna.
 • Zmniejszenie bólu stawów. Kolagen jest niezbędny do utrzymania chrząstki, która jest mocną i elastyczną tkanką zapewniającą amortyzację stawów. Z czasem chrząstka ulega zniszczeniu, co prowadzi do bolesnych schorzeń, takich jak choroba zwyrodnieniowa stawów.
 • Suplementacja peptydami kolagenowymi może spowolnić ten proces.
 • Poprawa zdrowia serca. Kolagen nadaje tętnicom sprężystość i elastyczność. Przyjmowanie suplementów kolagenowych może pomóc im zachować elastyczność i odporność na zwężenia.
 • Zdrowe, elastyczne naczynia krwionośne zmniejszają obciążenie serca i związane z tym ryzyko zawału serca lub udaru mózgu.
  Istnieją inne potencjalne korzyści z przyjmowania peptydów kolagenowych w proszku, choć naukowcy zbadali je mniej szczegółowo. Obejmują one poprawę zdrowia mózgu i jelit, zdrowsze włosy i paznokcie, zwiększony metabolizm i utratę wagi.

peptydy kolagenowe

SKUTKI UBOCZNE PEPTYDÓW KOLAGENOWYCH

 • Badania wykazały, że peptydy kolagenowe są ogólnie bezpieczne i dobrze tolerowane. Niektóre osoby doświadczają zgagi lub nieprzyjemnego uczucia pełności po zażyciu suplementu kolagenowego.
 • Suplementy diety są również wytwarzane z powszechnych alergenów pokarmowych - na przykład jaj i skorupiaków. Dlatego ważne jest, aby czytać etykiety produktów kolagenowych, jeśli masz alergie pokarmowe.

KIEDY SPODZIEWAĆ SIĘ EFEKTÓW STOSOWANIA PEPTYDÓW KOLAGENOWYCH?

 • Podobnie jak w przypadku większości suplementów diety, widoczna poprawa wymaga czasu. Naukowcy biorący udział w badaniach zazwyczaj oczekują wyników po ośmiu tygodniach. Dlatego cierpliwość jest niezbędna, jeśli zdecydujesz się na przyjmowanie suplementów.
 • Należy pamiętać, że witamina C ma kluczowe znaczenie dla syntezy kolagenu. Możesz pomóc swojemu organizmowi w produkcji własnego kolagenu, spożywając wysokiej jakości źródła witaminy C, takie jak owoce cytrusowe, papryka i brokuły.


POROZMAWIAJ Z LEKARZEM LUB FARMACEUTĄ NA TEMAT PEPTYDÓW KOLAGENOWYCH

Przed zażyciem jakiegokolwiek suplementu najlepiej skonsultować się z ekspertem w tej dziedzinie. Może on porozmawiać z Tobą o korzyściach i możliwym ryzyku.

 

 

Z powrotem do sklepu