Ból stawów

Treść artykułu:

Ból stawów i jego przyczyny

Ból stawów i jego leczenie

Leki na ból stawów

Zastrzyki na ból stawów

Fizykoterapia na ból stawów

Leczenie bólu stawów w domu

Kiedy należy skontaktować się z lekarzem

 

Stawy tworzą połączenie między kośćmi. Zapewniają wsparcie i pomagają w poruszaniu się. Wszelkie uszkodzenia stawów spowodowane chorobą lub urazem mogą zakłócać ruch i powodować silny ból.

Niektóre badania pokazują, że suplementy glukozaminy i chondroityny mogą pomóc w bólu stawów i poprawić ich funkcjonowanie. Obie te substancje są częścią normalnej chrząstki, która pomaga amortyzować kości i chronić stawy.

 

 

Ból stawów i jego przyczyny

 

Ból stawów jest bardzo powszechny, zwłaszcza wraz z wiekiem. W jednym z krajowych sondaży około jedna trzecia dorosłych stwierdziła, że odczuwała ból stawów w ciągu ostatnich 30 dni. Najczęstszą dolegliwością był ból kolana, a następnie ból barku i biodra. Ból stawów może jednak dotyczyć dowolnej części ciała, od kostek i stóp po ramiona i dłonie.

 

Ból stawów

 

Ból stawów. Może do niego prowadzić wiele różnych chorób:

 

Najczęstszym rodzajem zapalenia stawów jest choroba zwyrodnieniowa stawów, która polega na "zużyciu".

Reumatoidalne zapalenie stawów jest chorobą autoimmunologiczną, która występuje, gdy organizm atakuje własne tkanki.

Zapalenie kaletki maziowej występuje, gdy woreczki z płynem, które pomagają chronić stawy, ulegają zapaleniu.

Dna moczanowa to forma zapalenia stawów, która najczęściej dotyka stawu dużego palca u nogi.

Skręcenia, nadwyrężenia, zwichnięcia i inne urazy.

 

Ból stawów i jego leczenie

 

Ból stawów może mieć różny stopień nasilenia - od łagodnie drażniącego do wyniszczającego. Może ustąpić po kilku tygodniach (ostry) lub utrzymywać się przez kilka tygodni lub miesięcy (przewlekły). Nawet krótkotrwały ból i obrzęk stawów może wpływać na jakość życia. Niezależnie od przyczyny bólu stawów, zwykle można sobie z nim poradzić za pomocą leków, fizykoterapii lub alternatywnych metod leczenia.

 

Lekarz najpierw spróbuje zdiagnozować i leczyć stan, który powoduje ból stawów. Celem jest zmniejszenie bólu i stanu zapalnego oraz zachowanie funkcji stawów. Opcje leczenia obejmują:

 

 

Leki na ból stawów

 

W przypadku umiarkowanego do silnego bólu stawów z obrzękiem, ulgę może przynieść dostępny bez recepty niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ) lub lek na receptę, taki jak aspiryna, celekoksyb, ibuprofen lub naproksen. NLPZ mogą mieć skutki uboczne i potencjalnie zwiększać ryzyko krwawienia z przewodu pokarmowego.

 

W przypadku łagodnego bólu bez obrzęku skuteczny może być paracetamol. Należy jednak zachować ostrożność podczas przyjmowania tego leku, zwłaszcza jeśli pije się alkohol, ponieważ duże dawki mogą powodować uszkodzenie wątroby. Ze względu na ryzyko, wszystkie te leki przeciwbólowe należy przyjmować ostrożnie.

 

 

Jeśli ból jest tak silny, że NLPZ nie są wystarczająco skuteczne, lekarz może przepisać silniejszy lek opioidowy. Ponieważ leki opioidowe mogą powodować senność, należy je stosować wyłącznie pod nadzorem lekarza. Mogą one również powodować zaparcia, które można złagodzić przyjmując środki przeczyszczające.

 

Inne leki, które mogą pomóc złagodzić ból obejmują:

 

Leki zwiotczające mięśnie w leczeniu skurczów mięśni (mogą być stosowane razem z NLPZ w celu zwiększenia efektu).

niektóre leki przeciwdepresyjne i przeciwpadaczkowe (które zakłócają sygnały bólowe)

Środki stosowane miejscowo

 

Kapsaicyna - substancja występująca w papryczkach chili - może łagodzić ból stawów w zapaleniu stawów i innych schorzeniach. Kapsaicyna blokuje substancję P, która pomaga przekazywać sygnały bólowe i wyzwala uwalnianie substancji chemicznych w organizmie zwanych endorfinami, które blokują ból. Skutki uboczne kremu z kapsaicyną obejmują pieczenie lub kłucie w miejscu jego stosowania. Inną opcją do stosowania miejscowego jest krem na zapalenie stawów zawierający składnik metylosalicylan.

Ból stawów1

 

Zastrzyki na ból stawów

 

W przypadku osób, które nie znajdują ulgi w bólu stawów za pomocą leków doustnych lub miejscowych, lekarz może spróbować zastrzyków.

 

Sterydy. Najczęściej lek steroidowy (który może być połączony z miejscowym środkiem znieczulającym) może być wstrzykiwany bezpośrednio do stawu co 3 do 4 miesięcy. Zastrzyki sterydowe są najczęściej stosowane u pacjentów z zapaleniem stawów lub zapaleniem ścięgien. Jeśli zastrzyki sterydowe zamaskują uraz, może dojść do przeciążenia stawu i jego jeszcze większego uszkodzenia. Interwencje są skuteczne, ale w wielu sytuacjach efekt może być tymczasowy.

Terapia osoczem bogatopłytkowym. Osocze bogatopłytkowe (PRP) jest wytwarzane z własnej krwi, która jest następnie wstrzykiwana do bolesnego stawu. Staw zawiera dużą liczbę płytek krwi i białek, które mają działanie przeciwzapalne i immunomodulujące.

Proloterapia. Obejmuje serię zastrzyków środka drażniącego (często roztworu cukru) do stawów, więzadeł i ścięgien. Teoretycznie zastrzyki stymulują miejscowe gojenie uszkodzonych tkanek. Program leczenia może obejmować 15-20 zastrzyków podawanych co miesiąc przez 3-4 miesiące.

Inne opcje iniekcji obejmują:

 

  • usunięcie płynu ze stawu (często wykonywane w połączeniu z zastrzykami sterydowymi)
  • Zastrzyki z hialuronianu, syntetycznej wersji naturalnego płynu stawowego. Jest on stosowany w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów.

 

Fizykoterapia w przypadku bólu stawów

 

Możesz pracować z fizjoterapeutą, aby wzmocnić mięśnie wokół stawu, ustabilizować staw i poprawić zakres ruchu. Terapeuta zastosuje techniki takie jak ultradźwięki, terapia ciepłem lub zimnem, elektryczna stymulacja nerwów i manipulacja.

 

Jeśli masz nadwagę, utrata wagi może zmniejszyć nacisk na bolesne stawy. Ćwiczenia są jednym ze skutecznych sposobów na utratę wagi (wraz z dietą), ale należy uważać, aby trzymać się ćwiczeń o niskim wpływie, które nie podrażnią stawu. Pływanie i jazda na rowerze to jedne z najlepszych ćwiczeń, ponieważ oba pozwalają ćwiczyć stawy bez wywierania na nie żadnego wpływu. Ponieważ woda jest wyporna, pływanie zmniejsza również nacisk na stawy.

 

Domowe sposoby na ból stawów

 

Możesz złagodzić krótkotrwały ból stawów za pomocą kilku prostych technik domowych. Jedna z metod znana jest pod akronimem PRICE:

 

  • Chroń staw za pomocą ortezy lub okładu.
  • Pozwól stawowi odpocząć i unikaj wszystkich czynności, które powodują ból.
  • Obkładaj staw lodem przez około 15 minut kilka razy dziennie.
  • Uciskanie stawu bandażem elastycznym.
  • Unieść staw powyżej poziomu serca.

 

Przykładanie lodu do bolących stawów może złagodzić ból i stan zapalny. W przypadku skurczów mięśni wokół stawów, spróbuj użyć poduszki grzewczej lub okładu kilka razy dziennie. Lekarz może zalecić zaklejenie stawu taśmą lub szyną w celu zminimalizowania ruchu lub zmniejszenia bólu, ale należy unikać zbyt długiego utrzymywania stawu w bezruchu, ponieważ może on ostatecznie zesztywnieć i stracić swoją funkcję.

 

Ból stawów i jego alternatywne metody leczenia

 

Niektóre badania pokazują, że suplementy glukozaminy i chondroityny mogą pomóc w bólu stawów i poprawić ich funkcjonowanie. Obie te substancje są częścią normalnej chrząstki, która pomaga amortyzować kości i chronić stawy. Suplementy glukozaminy i chondroityny są dostępne w postaci kapsułek, tabletek, proszku lub płynu. Chociaż suplementy te nie działają na każdego, można je bezpiecznie wypróbować, ponieważ nie mają one znaczących skutków ubocznych.

 

 

Z powrotem do sklepu