4 + 1 wskazówka dla zdrowych i pięknych włosów

4 + 1 wskazówka dla zdrowych i pięknych włosów

Kto nie chciałby ładnych, zdrowych włosów. Kto chciałby, aby jego wygląd był ukoronowany bujną grzywą. Nasze włosy są wciąż widoczne, więc trudno zatuszować różne niedoskonałości, takie jak łupież, przetłuszczające się, czy odwrotnie, suche lub łamliwe włosy. Jak więc zadbać o włosy, aby nie łamały się, nie przetłuszczały, nie wypadały a ich końcówki się nie rozdwajały? Jak zachować zdrowe włosy na całe życie?

Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci to osiągnąć:

 

 1. Myj i pielęgnuj włosy w sposób przemyślany
 2. Uważaj na wysokie i niskie temperatury
 3. Zwracaj uwagę na to, by farbowanie nie zaszkodziło włosom
 4. Nie pozwól, aby Twoje włosy wysuszyły się wskutek niezdrowego trybu życia

 i jeszcze jedna wskazówka: uzupełnij kolagen

 

1. Myj i pielęgnuj włosy w sposób przemyślany

Pierwszą rzeczą, która przychodzi na myśl, kiedy mówimy o pielęgnacji włosów, jest ich mycie. Codzienne mycie włosów nie jest zalecane. Wypłukuje to sebum, które ma odżywiać włosy. Wystarczy umyć włosy raz na dwa lub trzy dni, chyba że poruszasz się w zakurzonym lub w inny sposób szkodliwym środowisku. Nie ma również potrzeby stosowania dużej ilości szamponu podczas mycia, zawsze wystarczy jego niewielka ilość. Wręcz przeciwnie jest z płukaniem - powinno być naprawdę dokładne.

Pielęgnacja włosów po myciu - odżywka, maska czy balsam do włosów?

Szampon usuwanie z włosów brud, pot, kurz, a także lakiery i inne produkty do stylizacji. Podczas mycia włosów łuski włosa otwierają się, a po umyciu włosy należy ponownie zamknąć, aby nie były narażone na zewnętrzne zanieczyszczenia. Dlatego po dwukrotnym umyciu głowy szamponem, konieczne jest nałożenie odżywki, maski lub balsamu.

Który z tych produktów wybrać?

Odżywka jest najlżejszym produktem i jest stosowana na włosy, które są stosunkowo zdrowe, a przez to nie zniszczone. Odżywka jest zmywana po kilku minutach, a włosy wtedy bardziej błyszczą, rozczesują się i są lepiej wypielęgnowane.

Balsam nakłada się na włosy, które mają specyficzne problemy – np. jeśli trzeba nawilżyć przesuszone włosy, pozbyć się rozdwojonych końcówek lub też ukoić podrażnioną skórę głowy. Balsam odżywia włosy, zmiękcza je i nadaje połysk.

Maska do włosów jest najgęstszym z produktów pielęgnacyjnych i zawiera najwięcej substancji pielęgnacyjnych, które wnikają w głąb włosów i leczą je. Wystarczy stosować maseczkę w dłuższych odstępach czasu, np. raz na jeden do dwóch tygodni, w zależności od kondycji włosów.

Czy maskę i odżywkę można łączyć?

Zamiast odżywki nakładaj na włosy maski nawilżające. Wystarczy dwukrotnie umyć włosy szamponem, osuszyć ręcznikiem i nałożyć maskę. Następnie po prostu zmyj maskę i zabieg się kończy.

Jeśli jednak nakładasz maskę proteinową na włosy, po masce musisz nałożyć odżywkę, ponieważ samo białko nie ma zdolności do zamykania powierzchni włosów

Kiedy stosować serum do włosów?

Serum w kosmetyce to produkt o wysokiej zawartości substancji pomocniczych. Zadaniem serum do włosów jest odżywienie włosów, dostarczenie im niezbędnych substancji, do chwili, kiedy są osłabione, wypadają, puszą się, plączą i ciężko się układają a końcówki rozdwajają się. Specjalne serum nadają się również do pielęgnacji włosów w starszym wieku, ponieważ tracą wiązania kolagenowe i elastynowe między komórkami, a tym samym elastyczność. Są też bardziej porowate i podatniejsze na wysychanie. Użyj serum do włosów zgodnie z instrukcją na pudełku. Niektóre z nich nie wymagają spłukiwania i są używane codziennie, inne należy nałożyć przed umyciem.

 

Wybieraj odpowiednie kosmetyki

Istotny jest również dobór odpowiedniego szamponu, odżywki czy maski do włosów. Szampony, odżywki, maski i serum do włosów zajmują długie półki w drogeriach. Jak się w nich zorientować? Na pudełku znajdziemy różne oznaczenia:

 • Wybierz produkty nawilżające (moisturizing, hydrating), jeśli masz mocne, szorstkie lub pofalowane i chcesz je wygładzić.
 • Produkty zwiększające objętość są przeznaczone do włosów cienkich i przetłuszczających się.
 • Szampony i odżywki wzmacniające nadają się do włosów łamliwych, rozjaśnionych, łamliwych.
 • Szampony równoważące (balancing) mają skład odpowiedni dla normalnych, zdrowych włosów.

 

2. Uważaj na wysokie i niskie temperatury

Włosy nie lubią zbyt wysokiej temperatury, dlatego podczas mycia obniżaj temperaturę i trzymaj tylko letnią lub zimną wodę. Zbyt częste kręcenie włosów lub dmuchanie gorącym powietrzem również nie wpływa na włosy zbyt dobrze. Najlepiej pozostawić je do wyschnięcia w naturalnej temperaturze pokojowej.

Chroń włosy przed słońcem i mrozem

Wypróbuj różne szale, czapki i używaj ich do ochrony włosów przed zbyt silnym słońcem i mrozem. Temperatura poniżej zera i szoki termiczne, czyli przejścia między upałem a zimą, nie wpływają korzystnie na jakość włosów. Zdecydowanie nie wychodź zimą z mokrymi lub wilgotnymi włosami.

Nawet suche powietrze w ogrzewanych pomieszczeniach szkodzi włosom. To wysusza włosy i może powodować ich łamliwość.

 

3. Zwracaj uwagę na to, by farbowanie nie zaszkodziło włosom

 

Niezależnie od tego, czy siwe włosy pokrywasz kolorem, czy marzysz o ciekawszym odcieniu, uważaj, aby nie uszkodzić zbyt mocno naszych włosów. Co pomoże nam uzyskać ładny odcień, jeśli włosy są zbyt suche, łamliwe i pozbawione blasku?

Kolorystykę lepiej powierzyć fryzjerowi, który dobierze delikatny dla włosów zabieg i odpowiedni kolor. Włosy farbowane należy pielęgnować i odżywiać przy pomocy specjalnych kosmetyków do włosów farbowanych. W drogeriach czy e-sklepach bez problemu dobierzesz szampon, odżywkę, balsam lub maskę, które pomogą utrzymać ładny kolor włosów jak najdłużej, a jednocześnie przyczynią się do dobrej kondycji włosów.

Koloryzacja trwała wpływa na samą strukturę włosów. Aby bawiony pigment mógł wniknąć we włosy, dochodzi do przerwania jego zewnętrznej warstwy i zwiększenia porowatości. Powoduje to, że włosy farbowane łatwiej ulegają zniszczeniu, wysuszeniu i łamaniu.

Wybierając trwały kolor włosów, sięgamy po te, które zawierają składniki pielęgnacyjne, które leczą włosy. I unikajmy farb z amoniakiem i innymi agresywnymi substancjami.

Koloryzacja farbami zmywalnymi (przelewami) jest znacznie łagodniejsza dla włosów. Kolor nie utrzymuje się tak długo, ale nie wnika w głębsze warstwy włosów, dzięki czemu nie niszczy ich.

 

Rozpieszczaj włosy farbowane olejkami

Raz w tygodniu nakładaj na farbowane włosy olejek. Najlepiej do tego nadaje się olej kokosowy, oliwkowy lub jojoba. Olejek nanieś na włosy i pozostaw na co najmniej 45 minut. Następnie spłucz letnią wodą i umyj włosy szamponem, który spłukuje się zimną wodą. Taki okład olejowy możesz pozostawić na włosach na całą noc. Wystarczy przykryć włosy folią spożywczą i iść spać.

 

Co niszczy włosy farbowane

Częste mycie  –  Codzienne mycie nie przynosi korzyści żadnym włosom. Ponadto pigment jest wypłukiwany z farbowanych włosów za każdym razem, gdy są myte. Więc piękny odcień, który dostroiliśmy z fryzjerem, wkrótce może zniknąć.

 

Woda chlorowana - Chlor rozpuszcza barierę ochronną włosów utworzoną przez sebum, włosy przesychają, tracą połysk i łamią się. Związki chloru są używane do wybielania przemysłowego, więc logiczne jest, że kolor włosów blaknie pod wpływem chlorowanej wody. A włosy farbowane bledną jeszcze szybciej, ponieważ chlor łatwo reaguje z chemikaliami do farbowania włosów.

 

4. Nie pozwól, aby Twoje włosy wysuszyły się wskutek niezdrowego trybu życia

 

Mimo wszelkich zabiegów pielęgnacyjnych i jakościowych, włosy mogą się wysuszać. Można winić nadmierny stres i niezdrowy styl życia. Brak snu, a nawet wahania hormonalne, wszystko to wpływa na jakość włosów. Palenie i zbyt częste picie alkoholu może powodować przedwczesne starzenie się włosów.

 

Zdrowa dieta dla lepszej kondycji włosów

To, co jemy, może mieć większy wpływ na jakość włosów, niż nam się wydaje. Zadbajmy o zaopatrzenie w składniki odżywcze i witaminy, a włosy będą zdrowsze. Szczególnie starzejące się włosy docenią dietę bogatą w kolagen i inne dobroczynne substancje.

Biotyna lub witamina B7 przyczyniają się do wzmocnienia włosów. Jedzmy więc orzechy, wołowinę, jajka na twardo, produkty pełnoziarniste, banany i kalafior. Dla dobrej kondycji włosów ważne są również owoce cytrusowe, brązowy ryż, ostrygi, zielone warzywa liściaste, łosoś, soczewica, jogurt.

Swoim włosom przynosimy również korzyści, jedząc jaskrawo zabarwione owoce i warzywa o wysokiej zawartości karotenoidów. Są źródłem witaminy A, która wspomaga tworzenie komórek skóry. Zaletą tego typu owoców i warzyw jest wysoka zawartość witaminy C, która jest pomocna w tworzeniu kolagenu. Witamina C i karotenoidy to także antyoksydanty, które zwalczają szkodliwe wolne rodniki.

Nasze włosy docenią również ilość przyjmowanych płynów. Najbardziej odpowiednie płyny to czysta woda, herbaty oraz napoje owocowo-warzywne.

 

 i jeszcze jedna wskazówka: uzupełnij kolagen

 

Odpowiednia ilość kolagenu w organizmie jest ważna dla jakości włosów. W naszej diecie kolagen zawarty jest w mięsie, bulionach, rybach, zwłaszcza tłustych, takich jak łosoś, białka jaj itp.

Jednak kolagen w diecie często nie wystarcza do odżywiania włosów, dlatego warto sięgnąć po preparaty kolagenowe. Zwłaszcza w dojrzałym wieku w organizmie wytwarzana jest niewystarczająca ilość kolagenu, który jest potrzebny do prawidłowego funkcjonowania gruczołów łojowych.

Wybierając odpowiednią suplementację kolagenową, spójrz na postać, w jakiej zawarty jest w niej kolagen:

Kolagen natywny w postaci naturalnej, czyli niezmienionej i niemodyfikowanej. Jest gorzej wchłaniany i mniej skuteczny.

Hydrolizowany kolagen lub peptydy kolagenowe są modyfikowane w celu lepszego wchłaniania, dzięki czemu jego stosowanie przynosi lepsze efekty.

 

Ważne jest również, aby w dziennej dawce przyjmować od 3000 do 10 000 mg kolagenu.

 

Preparaty kolagenowe Coloxio

Hydrolizowane peptydy kolagenowe w odpowiednich ilościach znajdują się w preparatach Coloxio. Do wyboru są dwa rodzaje: 

 • Coloxio Gold zawierający 6000mg kolagenu w jednej dziennej dawce.

Przyjmując Coloxia wzbogacisz swój organizm o inne ważne witaminy i pierwiastki:

 • Witamina C stymuluje produkcję kolagenu w organizmie.
 • Kwas hialuronowy spowalnia procesy starzenia.
 • Cynk przyczynia się również do dobrej kondycji gruczołów łojowych, do których przyczepione są mieszki włosowe
 • Selen jest ważnym pierwiastkiem dla zdrowego wzrostu włosów, ale także zapobiega wypadaniu włosów. Odpowiednia ilość selenu działa przeciwłupieżowo.
 • Witamina B2 ma działanie przeciwutleniające
Z powrotem do sklepu