14 sprawdzonych metod leczenia refluksu i zgagi

Treść artykułu:

1. Spanie na lewym boku
2. Podnieść wezgłowie łóżka
3. Jedz wcześniej
4. Jeść gotowaną cebulę
5. Jeść mniej i częściej
6. utrzymywać umiarkowaną wagę
7. Jeść mało węglowodanów
8. Ogranicz alkohol
9. Ogranicz kawę
10. ograniczyć napoje gazowane
11. Ogranicz soki cytrusowe
12. Unikać mięty
13. Ogranicz tłuste potrawy
14. Rzucić palenie

 

refluks

 

Objawom refluksu można zapobiec lub złagodzić je poprzez wprowadzenie kilku zmian w stylu życia, w tym wcześniejsze spożywanie kolacji, dostosowanie pozycji podczas snu i unikanie niektórych kwaśnych pokarmów i napojów.

Większość z nas jest zbyt dobrze zaznajomiona z bolesnym, piekącym uczuciem w środku klatki piersiowej, które jest związane ze zgagą.

W rzeczywistości 18,1-27,8% osób cierpi na refluks żołądkowo-przełykowy (GERD), powszechną chorobę powodującą zgagę. Refluks występuje, gdy kwas z żołądka jest wypychany z powrotem do przełyku, co prowadzi do uczucia zgagi.

Chociaż ludzie często stosują leki w leczeniu refluksu i zgagi, wiele zmian w stylu życia może również pomóc w zmniejszeniu objawów i poprawie jakości życia.

Oto 14 naturalnych sposobów na zmniejszenie refluksu i zgagi, które są poparte badaniami naukowymi.

1. Spanie na lewym boku

 

Badania pokazują, że spanie na lewym boku może pomóc zmniejszyć refluks żołądkowy w nocy. Według jednego z badań, leżenie na lewym boku może zmniejszyć ilość kwasu w przełyku nawet o 71%.

Chociaż powód nie jest do końca jasny, można to wyjaśnić anatomią przełyku. Przełyk wchodzi do żołądka po prawej stronie, więc spanie na lewym boku utrzymuje kwas z dala od dolnego zwieracza przełyku.

Zwieracz jest zwykle odpowiedzialny za powstrzymywanie kwasu i niestrawionego pokarmu przed cofaniem się do gardła, ale różne rzeczy mogą powodować jego nieprawidłowe działanie, takie jak pozycja podczas snu.

 

2. Podnieś wezgłowie łóżka

 

Niektóre osoby doświadczają refluksu kwaśnego w nocy, co może wpływać na jakość snu i utrudniać zasypianie.

Jeden z przeglądów czterech badań wykazał, że uniesienie wezgłowia łóżka zmniejsza refluks kwasu i łagodzi objawy, takie jak zgaga i niedomykalność u osób z GERD.

 

3. Zjedz kolację wcześniej

 

Według International Foundation for Gastrointestinal Disorders (IFGD), jeśli cierpisz na refluks żołądkowo-przełykowy, powinieneś spróbować zjeść kolację kilka godzin przed snem.

Warto również rozważyć zjedzenie dużego posiłku w porze lunchu, aby kolacja była lżejsza. Badania pokazują, że kładzenie się spać z niestrawionym posiłkiem, zwłaszcza jeśli zjadłeś ciężki posiłek, może pogorszyć objawy w nocy.

4. Zamiast surowej cebuli wybieraj gotowaną

 

Surowa cebula jest częstym czynnikiem wywołującym objawy żołądkowo-jelitowe, takie jak refluks i zgaga.

Dzieje się tak, ponieważ surowa cebula jest trudniejsza do strawienia i może podrażniać wyściółkę przełyku, powodując pogorszenie zgagi. Jeśli lubisz jeść cebulę, rozważ jej gotowanie.

 

refluks1

 

5. Jedz mniejsze i częstsze posiłki

 

Dolny zwieracz przełyku to mięsień, który działa jak zawór między żołądkiem a przełykiem. U osób z refluksem żołądkowo-przełykowym mięsień ten jest osłabiony lub dysfunkcyjny, powodując przepływ kwasu do przełyku.

Nic dziwnego, że wiele objawów refluksu pojawia się po jedzeniu. Dlatego spożywanie mniejszych i częstszych posiłków w ciągu dnia może pomóc zmniejszyć objawy refluksu.

6. Utrzymuj rozsądną wagę

 

Jeśli jednak masz nadmiar tłuszczu w jamie brzusznej, ciśnienie w jamie brzusznej może być tak wysokie, że dolny zwieracz przełyku jest wypychany do góry, z dala od wsparcia przepony.

Stan ten, znany jako przepuklina rozworu przełykowego, jest uważany za główną przyczynę refluksu.

Ponadto badania pokazują, że nadmiar tłuszczu w jamie brzusznej może wiązać się z większym prawdopodobieństwem wystąpienia refluksu żołądkowego i zgagi. Otyłość ogólnie wiąże się z większym prawdopodobieństwem wystąpienia refluksu kwaśnego z powodu większego ciśnienia w jamie brzusznej.

Jeśli jesteś zainteresowany utratą wagi jako sposobem radzenia sobie z refluksem, najpierw porozmawiaj ze swoim lekarzem, aby sprawdzić, czy jest to dla Ciebie odpowiednie, a jeśli tak, to w jaki sposób możesz bezpiecznie i trwale schudnąć.

 

refluks2

 

7. Stosuj dietę niskowęglowodanową

 

Badania pokazują, że spożywanie diety bogatej w węglowodany może pogorszyć refluks żołądkowy, a zmniejszenie spożycia węglowodanów może pomóc zmniejszyć objawy zgagi.

Niektórzy badacze podejrzewają, że niestrawione węglowodany mogą powodować przerost bakterii i zwiększone ciśnienie wewnątrz jamy brzusznej, co może przyczyniać się do refluksu żołądkowego.

Zbyt duża ilość niestrawionych węglowodanów w układzie pokarmowym może często powodować nie tylko gazy i wzdęcia, ale także odbijanie.

8. Ogranicz spożycie alkoholu

 

Picie alkoholu może zwiększyć nasilenie refluksu żołądkowego i zgagi. Badania wykazały, że wyższe spożycie alkoholu może być związane z nasileniem objawów refluksu żołądkowego.

Dzieje się tak, ponieważ alkohol zwiększa ilość kwasu żołądkowego, rozluźnia dolny zwieracz przełyku i upośledza zdolność przełyku do usuwania kwasu.

9. Nie pij zbyt dużo kawy

 

Kawa może również tymczasowo rozluźnić dolny zwieracz przełyku, co zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia refluksu żołądkowego.

Wyniki są jednak niejednoznaczne, a starsze badania nie wykazały związku między spożyciem kawy a objawami refluksu żołądkowego.

10. Ogranicz spożycie napojów gazowanych

 

Regularne spożywanie napojów gazowanych, w tym napojów bezalkoholowych, gazowanych i seltzer, może być związane z większym prawdopodobieństwem wystąpienia refluksu żołądkowego.

Może to wynikać z faktu, że dwutlenek węgla, który nadaje tym napojom bąbelki, może powodować częstsze bekanie, co może zwiększać ilość kwasu wydostającego się z przełyku.

W szczególności w jednym z badań stwierdzono, że gazowane napoje bezalkoholowe pogarszają niektóre objawy refluksu, w tym zgagę, uczucie pełności i odbijanie.

11. Nie pij zbyt dużo soków cytrusowych

 

Uważa się, że wiele rodzajów soków cytrusowych, w tym sok pomarańczowy i grejpfrutowy, często wywołuje zgagę.

Składniki te są wysoce kwaśne i zawierają związki takie jak kwas askorbinowy, które mogą powodować niestrawność, jeśli są spożywane w dużych ilościach i mogą podrażniać wyściółkę przełyku.

Chociaż jest mało prawdopodobne, aby soki cytrusowe bezpośrednio powodowały refluks żołądkowy, mogą one tymczasowo pogorszyć zgagę.

12. Unikaj mięty, jeśli to konieczne

 

Mięta pieprzowa jest powszechnym składnikiem używanym do produkcji herbaty ziołowej i dodaje smaku żywności, cukierkom, gumie do żucia, płynom do płukania jamy ustnej i pastom do zębów.

Badania pokazują jednak, że olejek miętowy może zmniejszać ciśnienie w dolnym zwieraczu przełyku, co może powodować zgagę. Mentol, związek zawarty w mięcie, może pogarszać refluks u osób cierpiących na zgagę.

Z tego powodu najlepiej jest unikać mięty, jeśli czujesz, że pogarsza ona refluks.

 

13. Ogranicz pokarmy wysokotłuszczowe

 

Smażone potrawy i niektóre inne tłuste potrawy również mogą wywoływać refluks. Niektóre źródła wskazują, że mogą one prowadzić do zgagi. Przykłady obejmują:

  • smażone potrawy
  • chipsy ziemniaczane
  • pizza
  • bekon
  • kiełbasa


Takie wysokotłuszczowe pokarmy mogą przyczyniać się do zgagi, powodując uwalnianie soli żółciowych do przewodu pokarmowego, co może podrażniać przełyk.

Wydaje się również, że stymulują one uwalnianie cholecystokininy (CCK), hormonu we krwi, który może rozluźnić dolny zwieracz przełyku, umożliwiając cofanie się treści żołądkowej do przełyku.

14. Rzuć palenie

 

Ślina pomaga neutralizować kwas, który przedostaje się z żołądka do przełyku. Palenie może jednak zmniejszyć ilość śliny w jamie ustnej.

Palenie zmniejsza również ciśnienie w dolnym zwieraczu przełyku, co może powodować kaszel i refluks żołądkowy.

 

.... najczęściej zadawane pytania, na które odpowiadamy....

 

Jak szybko pozbyć się refluksu?

Najszybszym sposobem na złagodzenie refluksu może być przyjmowanie leków zobojętniających kwas.

 

Co mogę pić, aby pozbyć się refluksu?

Niektóre herbaty ziołowe, mleko o niskiej zawartości tłuszczu lub mleko roślinne, sok owocowy bez cytryny, woda kokosowa, a czasem zwykła woda mogą pomóc złagodzić objawy refluksu.

Czy refluks żołądkowy ustępuje naturalnie?

Jeśli masz tymczasową zgagę związaną z czymś, co masz lub z łagodną postacią, refluks żołądkowy może ustąpić samoistnie po kilku godzinach. W cięższych przypadkach do opanowania objawów mogą być potrzebne leki i zmiana stylu życia.

 

Podsumowanie

 

Zgaga to nieprzyjemny problem, który może być spowodowany różnymi czynnikami. Jeśli zauważysz, że objawy nasilają się po spożyciu określonych pokarmów lub napojów, rozsądnie jest je ograniczyć lub ich unikać.

Chociaż istnieje wiele leków i opcji leczenia dostępnych w celu złagodzenia zgagi, kilka prostych zmian w diecie i stylu życia może być również korzystne.

Wypróbuj niektóre z powyższych wskazówek i zobacz, co pomoże Ci złagodzić zgagę i refluks żołądkowy.

Z powrotem do sklepu